Avengers (2012)

Týždeň po premiére a až neuveriteľne dobrých hodnoteniach zostali nakoniec moje veľmi vysoké očakávania nenaplnené. Povodne som od filmu čakal "iba" áčkovú popcornovú zábavu. Teraz som však myslel, že sa este dočkám čerešničky na torte v podobe nejakej hlbšej idey. Žiaľ Wheedon zostal takmer na povrchu, ktorý je síce exkluzívny a nadovšetko zábavný, je to však stále iba "surface". Dobre rozumiem paťkovým hodnoteniam - po minuloročných sklamaniach z Green lantern a Transformeroch je to úplne iná trieda avšak práve od Wheedona som čakal niečo viac ako len zopár vydarených vtipov, miernu invenciu v kamere a krásne spolubojujúcich hrdinov. Takže objektívne sú Avengers skutočne dobrý a zábavný počin, subjektívne sa mi však stali obeťou davovej psychózy v hodnoteniach a vedomia, že existuje v žánre aj niečo oveľa silnejšie - Temný rytier a ja len dúfam, že sa v júli dočkám skutočne vrcholu filmovej histórie.

Kronika (2012)

Chalani hrajú otravných "spratkov" naozaj výborne. So svojimi novými schopnoťami nakladajú tak, ako by to asi robila väčšina stredoškolákov. V istom bode sa však čosi zmení, karty sa na novo rozdajú a už niet cesty späť. Koncept deja nie je nijak originálny avšak film treba pochváliť za invenčnosť vo spracovaní vo found footage subžánre.

Bitevní loď (2012)

Ako dobre, že Berg stále uznáva 2D... Old school popcorn ako má byť... Je to blbina ako dvere, ale nejde za hranice debilizmu a občas vie byť aj zábavný. Samozrejme, naštartovanie Missouri už bolo za mojou pomyselnou čiarou únosnosti, ale dalo sa to prekúsnuť, nakoľko to netrvalo príliš dlho. Fajn akcia, fajn triky, AC/DC.., skrátka prvý tohtoročný podarený 'biják'. Po 10tich rokoch musím priznať, že je to moje osobné guilty pleasure dekády :) Plná paľba.

Králova řeč (2010)

Historické odchýlky, zhustenie a zmena faktov môžu niektorým divákom prekážať. Predovšetkým ľudia znalí veci, historici a ostatní sa určite nezbavia pocitu, že v skutočnosti to bolo trocha inak. Aj keď samotná podstata samozrejme zostáva zachovaná. Páči sa mi, že sa nerozvádzali iné dejové línie (napr. samotná abdikačná kríza alebo blížiaca sa vojna) a že všetko zostalo v rovine boja jedného človeka so sebou samím s prispením neortodoxného Loguea. Firth zahral majstrovsky... musím priznať, že som sa cítil veľmi nepríjemne, keď koktal... v človeku to vyvoláva pocit napätia... presne ako v reálnom živote.

Krotitelé duchů (1984)

Jeden zo symbolov kinematografie 80tych rokov... Definitívne. Nestojí to na príbehu, nestojí to na efektoch, prím hrá charizma hercov a jedna originálna idea. Odvahou bolo v tej dobe aj sebaironické poňatie, čo sa však ukázalo, ako dokonalý scenáristický ťah. Ghostbusters pozná asi každý, kto posledných 30 rokov nestrávil v jaskyni.

Serenity (2005)

Veľké zadostiučinenie pre všetkých fanúšikov seriálu (+ komixu a rúznych ďalších úlomkov príbehu), ktorí sa tak aspoň dozvedia, ako to celé (aj keď asi v seriálovej podobe) chcel Whedon zakončiť. Mám rád tie postavy, mám rád ten námet a keď sa ma niekto spýta, či nepoznám nejaké dobré sci-fi, poviem mu: Firefly + Serenity.

Dokonalý smysl (2011)

Krásne, ale je to na samovraždu... V letmo zhliadnutom traileri to vyzeralo ako romantický film... No do kelu, ešte zopár takýchto kusov a skončím na psychiatrii. Predstava takéhoto konca je pre mňa strašná. Ja viem, výpovedná hodnota je niekde inde, ale racionálny pohľad sa nedá zahnať. Takže to aspoň skúsim napísať, aby som sa zameral na to, o čo išlo: Make every minute count; every moment, every touch, every smell and taste, for you don't konw when it's tha last.

Drive (2011)

Najskôr ku knižke: Sallisovo dielo je výnimočné. Je to minimalistická a pritom komplikovaná novela. Komplikovaná jazykom, štruktúrou. Je v nej však veľa citu, každé slovko má význam a každý čin účel. Filmová adaptácia je odlišná; až ma prekvapilo, ako moc. Gosling zahral Drivera skvelo, troška ma však mrzí, že sa film zvrhol na akúsi vyvražďovačku, do ktorej sa nevmestila back-round story Driverovho života. Je to však poctivo natočený old-school kúsok, ktorému nedám plné hodnotenie práve preto, že som si prečítal aj Sallisovu knižku, ktorá dáva oveľa viacej a nie je taká priamočiara.

Muži v černém (1997)

Bavil som sa ako 13-ročný v kine a bavil som sa ešte aj veľakrát potom... Skrátka taká malá "moderná" sci-fi akčná blbina, ktorej najväčšou výhodou je práve parodovanie samej seba.