Náš skrytý vesmír (2022)

"Niekde vo vesmíre existuje človek, s ktorým by som si stopercentne rozumela". Tak znie prvá veta v tejto modernej, romanticej rozprávke. No o hľadaní to nakoniec nebude, dievča nájde svoju spriaznenú dušu celkom rýchlo a vy prvý polčas prežijete spoznávaním veľmi sympatickej hlavnej dvojice. Možno vám občas aj stisne v hrdielku. Negatívne postavy úplne absentujú a vás neraz napadne, že život bez takýchto (zlých) postáv by bol aj v skutočnosti ozaj krajší. Ako to už býva, potom sa niečo zmení, dej vyplní väčšie množstvo vaty, no horšie je, že scenárista tu začne pri hľadaní niečoho originálneho úplne zlyhávať. Prezrádzať nebudem, mňa to trochu sklamalo, ale ak chcete iba milý romantický film, tak ten nepochybne dostanete. Ja dávam lepšie tri hviezdy (opäť mi tu chýba tá medzi treťou a štvrtou), aj keď, ako vravím, mi druhá polovica filmu moc nesadla.

Na západní frontě klid (2022)

Brutálny a nekompromisný film, bez pátosu, bez dojatia, s mrazivým koncom. A film, ktorý prišiel vo vhodnej dobe. Čo sa týka adaptácie, možno som čakal, že sa mi viac vynoria spomienky, ale nevadí. Myslím, že vojna (a doba) je tu zobrazená na detail realisticky. Herci majú žlté zuby, smrdia a sú špinaví, že mŕtvola vyzerá ako mŕtvola, tlaková vlna ako tlaková vlna, umierajúci ako umierajúci. U mňa film mesiaca (minimálne) a dávam silné štyri (po čase možno zvýšim).

Nie (1978)

Zo začiatku, ako som tento film objavil a začal pozerať to vyzeralo nádejne, no vykľula sa z toho boľševická a komunistická propaganda. Ako ušitá. Ale potešil ma Július Vašek a na chvíľu aj Ivan Rajniak, na druhej strane ma nepotešili prehrávajúci Krajíček a prehrávajúca Strnisková.

Kábulské letiště (2022)

Tak to je to sila. Keď Američania po jedenástom septembri vyhlásili vojnu Talibanu, isto netušili ako potupne ich o dvadsať rokov Talibanci z Afganistanu budú hnať. V dokumente majú rovnaký priestor všetky tri strany. Americká armáda, talibanskí velitelia a afgánski utečenci (z pohľadu Talibanu americkí kolaboranti). Netušil som, že tam bolo toľko mŕtvych. Utečenci posadajú hocikam na trup lietadla, keď lietadlo vzlietne, popadajú na zem. Hrôza. Davom rozšliapané deti, desiatky zabitých sebevražedným útočníkom, civilisti zastrelení americkou armádou... Najzlatší tu bol dementný (pardon, myslel som nekompetentný) prezident Biden, ktorý na konci hrdo vyhlási, že táto vojna mala mimoriadny úspech. Takmer za päť.

Vítězný oblouk (1985) (TV film)

Trochu tu asi prižmúrim oko, pretože na Remarquea mám slabosť (a to mi stačilo prečítať jedinú jeho knihu). Túto som nečítal, ale pri filme som mal veľa krát pocit, že sa pozerám len na nejaký slabý extrakt jedného veľkého diela, čo skôr vyzeralo ako poviedka. Lepšie to vo svojom komentári popisuje tron. Ale musím uznať, že nakoniec aj Anthony Hopkins spolu s touto peknou herečkou mi celkom spríjemnili deň.

Do posledního dechu (2016)

Je to dobabraný film, hodný totálneho prepadáku (čo ale vďaka všadeprítomným reklamám r.2016 pravdepodobne nebol). Vonku na mori s desaťmetrovými vlnami idú záchranári na malom motorovom člníku zachrániť posádku celej veľkej lode. Takto to síce bolo aj v skutočnosti, ale tu vo filme sa v tom počasí, v takomto vetri, na záchranároch nehne ani vlások na hlave. Akoby boli na pikniku. Fyzika teda žiadna. Loď Pendleton je na tom o čosi lepšie a jej hlavná postava Casey Affleck bol výborný, ale v rámci filmu ako vedľajšia postava sám tento film utiahnuť nemohol. Čo sa týka ďalších postáv, tak s výnimkou Erica Banu som ich správaniu vôbec neveril. No, celé to pôsobí ako to najhoršie béčko na zemi a na vode. Ale musím zároveň dodať, že presne takto si ja aj predstavujem katastrofický film od spoločnosti Disney.

Ztracen v džungli (2017)

Yossi (Daniel Radcliffe) prehovorí dvoch kamošov (Kevin a Marcus), aby sa s ním vydali na dobrodružnú výpravu pralesom. Viesť ich má skúsený, ale nesympatický Karl (Thomas Kretschmann), človek, ktorý ich na túto cestu zlákal. Táto postava je záhadná (mne od začiatku pripadá ako podvodník) a žial nevysvetlená. Po ceste dochádza k vyhroteným situáciám, štvorica sa rozdelí, Yossi ostáva s Kevinom a chudák Marcus s Karlom. Onedlho sa Radcliffe stratí úplne a vidíme už len jeho, ako sa snaží prežiť a ako rýchlo v pralese prichádza o rozum. Viac by som sa zaujímal o osudy všetkých štyroch, dva z nich ale nie sú známe. Nebolo to až tak zlé a dávam tri a pol.

Černý telefon (2021)

Niečo sa tu nepodarilo (zrejme ani na poviedke syna Stephena Kinga). Jedinou zaujímavou postavou je Finneyova sestra - keď je na obrazovke, vtedy je aj film dobrý. Všetko ostatné sa zakladá len na nasilu vytvorenej fantázii, je to nelogické a nezmyselné, nemá to hlavu ani pätu, celý ten telefón je úplná WTF hlúposť. A ešte aj únosca je na smiech a policajti účelovo neschopní. Pre mňa skôr sklamanie, ktoré som vlastne už z obsahu aj očakával. Takže si za to môžem sám.

Jiná země (2011)

Zvláštny a zároveň pekný film. Tak obyčajný a tak neobyčajný. A originálny (nič podobné som doposiaľ nevidel). Hlavnou postavou je milé dievča s veľmi ľudským charakterom, ktoré žiaľ svojou nedbanlivou jazdou natrvalo zničí pár šťastných životov. Vrátane toho svojho. Popri tom sa odohráva zvláštna sci-fi línia, s paralelnou Zemou, ktorá je možno (možno) jedinou nádejou, ako výjsť z tejto bezvýchodiskovej situácie, ktorou trpia obe hlavné postavy. Skôr sa mi páčila tá psychologická časť, v ktorej som to utrpenie, výčitky, súcit, bolesť a beznádej naozaj úplne veril.

Kazň (2021)

Opäť vidieť, že Rusov netreba v ničom podceňovať. Najlepšie im idú vojnové filmy, ale aj tento krimi thriller je kvalitou zrovnateľný s hociktorým známym thrillerom zo sveta. Nevadí, že vražda je tu zobrazená len raz (ak sa nemýlim), nakoľko vrah zabil 36 obetí rovnakým spôsobom a tvorcom sa aj tak podarilo vytvoriť napätie, (alebo inak vzbudiť záujem) po celý čas. Dobrá réžia, skvelí herci, temný thriller so všetkým, čo má dobrý temný thriller mať.