Klec (2019) (TV film)

Dávam silné tri, ale rozmýšľam nad štvrtou. Scenár je jednoduchý, ale celkom premyslený. Babička prichádza o jediného priateľa a tak jej príde celkom vhod, keď sa jej prihovorí nezmámy Daniel (tuším že sa tak volal). Daniel (tá sviňa) to v úvode filmu neúspešne skúša s herectvom a potom u tejto babičky svoj hrací talent, teda pretváranie sa, škaredo zneužije. Američania by z toho spravili horor v subžánri home invasion, my máme v pohode tv film. Ale stačí to, aj keď sa niečo určite dalo spraviť lepšie. Babičky, dávajte si na takéto svine pozor. 68%.

Ztracená kulka (2020)

Malo to našliapnuté na dobré krimi. Ale ak postavy majú IQ od 85 do 95, potom napríklad taký skorumpovaný policajt nemôže mať dlhú životnosť. Škoda, toľkých rozbitých áut, keď logika je tu absolútne neprítomná.

Šachová novela (2021)

Výkon Olivera Masucciho bol bravúrny a nedivil by som sa, ak by som ho od teraz videl častejšie. Ale je to práve tá Zweigova predloha, na ktorej sa dá scenáristicky a následne herecky pekne vyšantiť, čo som videl už na našej Kráľovskej hre s Hubom a Dančiakom. Táto Šachová novela je uchopená trochu inak, ale jedná sa o ten istý príbeh, aj keď neviem, ktorý z tých dvoch je vernejší knihe (nečítal som ju). Hlavná postava je na začiatku hrdý a vyrovnaný človek, ktorý po uväznení v luxusnom hoteli postupne prichádza o duševné zdravie a o dôstojnosť. Vďaka nemu, ale aj ďalším hercom som veril každej scéne, ktorá sa tu odohrala. Fakt dobré. 72%.

Jan Žižka (2022)

Nebolo tu všetko úplne dokonalé, ale prikláňam sa k štyrom. Jan Žižka a národ český si film hollywoodskych rozmerov dávno zaslúžil a možno sa už bude takéto niečo diať pravidelnejšie (myslím, že jedna z prvých lastovičiek bolo aj Nabarvené ptáče). Mohlo tam byť viac komparzu, mohol to byť väčší veľkofilm so širším historickým záberom (tento je v podstate len o únose), ale to už by tam asi nemohli byť takýto herci. Keď som sa dozvedel, že Ben Foster bude Jan Žižka, povedal som si "uaaau". Ten pocit som mal počas celého filmu (teda v scénach s Fosterom) a vždy bolo aj vidieť, ako túto úlohu zobral so cťou, dokonca z neho išlo niečo ako charizma, čo pri historickej osobnosti akou bol Žižka, jednoducho musí byť. Naopak keď sa objavil Til Schweiger, akoby filmu podrážal kolená. Môj pocit. Stredovek bol parádny, aj so všetkou jeho surovosťou. Možno je škoda, že film zahrňuje len jednu udalosť (únos) v tak veľkom a búrlivom kontexte a divák sa z filmu len málo dozvie o histórii. A možno to vôbec škoda nie je. Divák vo svete sa napríklad dozvie to, čo nevedel, že Česko bolo kráľovstvo a ten učenlivejší možno aj zagoogli niečo o Žižkovi. Určite si to pozriem ešte raz, film obsahuje množstvo kratučkých záberov (v akčných scénach) a divák aj pri maximálnej miere pozornosti nestíha a má niekedy problém vidieť všetko. Čo v konečnom dôsledku pôsobí neprehľadne. Niektoré postavy si človek praje spoznať bližšie (stredoveký snajper), ale nedôjde k tomu a tak sa človek podvedome môže pýtať, kam sa podel všetok ten čas. Petr Jákl nie je Miloš Forman, ale má kuráž, pracovitosť, cieľavedomie. Neuveriteľný (a opäť neprehľadný) útek z jaskyne môžem s ľahkým srdcom odpustiť a dávam 72,5% .

Země bez zákona (2012)

Bol som skeptický, tak ako som vždy, keď niekde má hrať Tom Hardy. A nakoniec to žiadna sláva nie je, ale aj tak som celkom spokojný, asi to bolo lepšie, ako som myslel. V prvom rade vďaka Pearceovi, ten tie slizké postavy fakt vie. Ale dobre hrali všetci (všetci tí, ktorí mali čo hrať) a vydarené boli aj všetky tie brutálne násilnosti, bez ktorých by to bol len nezaujímavý film. 70%.

Mezi nebem a zemí (2006)

Niekedy musí človek padnúť na samé dno, aby sa mal odkiaľ odraziť. Kto nezažije, nevie. Neal Walsch si to vyskúšal. Potom, čo si po autonehode nemohol nájsť prácu, na nejaký čas skončil medzi bezdomovcami a nakoniec o tomto dobrodružstve napísal knihu za účelom zisku, preslávenia sa a (akože) potrebe stať sa vzorom pre iných. Walschov pád je oproti iným pádom presladený desaťkrát vylúhovaný čajíček a tento film ho ešte preslaďuje. Neviem ako dlho bol tento človek na ulici, z filmu som mal pocit, že asi tri týždne. Sympatické je, že Walsch nepil alkohol, no to ma zároveň ešte viac uisťuje, že na tej ulici vážne viac ako tri týždne nebol (v pohode, možno sa mýlim). Ale aj tak je to príšerne pomalý, rozťahaný gýč. Celú dobu som ho chcel vypnúť, nakoniec sa mi to podarilo pätnásť minút pred koncom. Moja mama by asi povedala, že celkom pekný film. Ja dávam odpad (teda ak sa nezľutujem a nedám jednu hviezdu). A samozrejme nehodnotím človeka, ani jeho príbeh, ale tento film.

13 hodin: Tajní vojáci z Benghází (2016)

Film o tom, ako domáci Líbijčania Američanom nakopali prdel. Vlastne podľa pomeru mŕtvy Líbijčan : mŕtvy Američan im ho len takmer nakopali. Americkej tajnej službe CIA ja teda nefandím a ani tým, čo im robia ochranku, čo ale nutne neznamená, že by som vo filme držal palce "tým zlým". Znamená to len, že si ma vo filme nezískal nikto, žiadna postava. A kto je v skutočnosti ten zlý? Američania tu v kuse vyplakávajú, že doma majú ženy a deti. Nepomohlo. Každý má doma ženu a deti, nie len oni. No, asi by som nemal hodnotiť politiku, ale akciu. Dobre teda. Hon na opancierované auto bol super, inak skoro nič. Dva a pol hodinový film po pár sekundách po dopozeraní vyšumel úplne do prázdna.

Skandál v OSN (2018)

Dávam tri a pol (len tak tak), ale len preto, že je to skutočná a dôležitá udalosť. A tak len dúfam, že ma nikto neodrbáva a že je tento škandál natočený verne podľa skutočnosti (trebárs, že ten atentát pred koncom sa skutočne stal). Škandál takýchto rozmerov by si fakt zaslúžil lepšie spracovanie a možno od niekoho známejšieho (aby všetci videli), na druhej strane, môžem byť rád, že je na svete aspoň to.

Vlkodlak: Noční lovec (2022) (TV film)

Nechcel by som vyzerať ako nejaký hejter, čo si omylom pustil svoj neobľúbený žáner (fantasy) a teraz len píše zle. No omylom to nebolo, skôr preto, že je to krátke a bol som si istý, že to zvládnem aj ja. Ale ak by ten film mal mať dve hodiny, isto by som ho ne(do)pozeral. Obsahuje aj pár podarených momentov (ale fakt že iba momentov) a v dvadsiatej minúte jeden sympatický zvrat. Inak, tak ako je to v rozprávkach, už dopredu sa vie, kto na konci dostane čarovný prútik a kto teda vyhrá. To mi asi bude na marvelovkách vadiť stále. Potom ten stroboskop pri súbojoch, ten tam asi musel byť. Ale len ako zakrývačka nedokonalostí. No a že mimoriadny hudobný skladateľ? Tak to som si už vôbec nevšimol, tá hudba ma obišla úplne, takže aj na tom asi niečo bude.

V mlze (2021)

Tu asi pomôže jedine vyvynutie špeciálnych psychotestov, určených pre sudcov a budúcich sudcov, ktorí by takými testami museli v kombinácii s detektorom lži pravidelne prechádzať. Iste, naivná myšlienka, ale ja si  myslím, že česť sudcov (ale napríklad aj motívy politikov) by sa mala nejakým spôsobom merať.  Inak si neviem predstaviť, ako sa dá dosiahnuť, aby bolo súdnictvo také, aké by malo byť. Keďže na Slovensku platí, že všetko sa dá kúpiť, alebo po známostiach vybaviť, u nás čas tento hlboko zakorenený problém asi nikdy nevyrieši. Dávam tri hviezdy režisérke za snahu, odvahu a citeľnú túžbu niečo zmeniť. No priznajme si, že technicky sa to dalo spraviť lepšie, niečo tu nemuselo vôbec byť (napríklad tá pesnička, kde nejaký opitý pastier veľmi škaredo spieva "ovce moje ovce"). No a ten hlasový prejav komentátorky bol príliš potichu a dosť to celé zrážal dole. Neviem či to bola reportáž, alebo dokument a ak dokument, tak to mohol radšej odkomentovať profesionál. No snáď nabudúce.