Hledání opravdového boha (2017)

Mňa to celé bavilo, až sa trochu divím niektorým hodnoteniam. Bavilo ma pozerať, ako sa tí španielski psi na honbe za zlatom zabíjajú medzi sebou. Aj keď to nemuselo byť až tak chladné a mohlo to mať krajší, napríklad romantickejší koniec, takto je to aspoň prirodzené a hodné šestnásteho storočia. V tejto atmosfére sa naozaj ocitnete na sto minút v stredoveku, v exotickej džungli a v zákernej spoločnosti. Veľmi vydarené a dávam 74%.

Pelíšky (1999)

Dávam tri a pol, ale aj tak myslím, že bolo natočených veľa preveľa lepších českých filmov (a to o dosť lepších), ktoré by som si skôr vedel predstaviť namiesto Pelišiek v top 10. No ale proti takému davu človek naozaj nezmôže absolútne nič 😅.

Zločiny, které otřásly světem (2006) (seriál)

Zatiaľ som videl len zopár dielov a v každom z nich bolo niečo šokujúce. Trebárs v epizóde Monštrum z Belgie ma šokovala neschopnosť vyšetrovateľa a v Šachovej partii počet obetí vraha Pičuškina (61). Seriál sa vždy najprv začne zaoberať obeťami a vyšetrovaním a postupne prejde k odhaleniu zločinov. Slabšia časť: Anjel smrti (o známej vrahyni z Floridy), Suffolkský škrtič (vrah piatich prostitútok z Anglicka).

Úkryt v zoo (2017)

Ja som nad mieru spokojný, aj keď to môže byť preto, že som mal veľmi nízke očakávania. Ak by som tu predsa len niečo musel nájsť, tak nájdem. Napríklad civilisti (v tomto prípade Židia) vyzerajú, akoby práve vyšli napudrovaní a učesaní z maskérne vo vyžehlených odevoch práve vypožičaných z požičovne kostýmov. Na to som si ale už nejak v tých filmoch zvykol. Alebo trebárs ten logický prešľap pred koncom, keď unikajúci nákladiak plný Židov si nevšimnú esesáci prichádzajúci na kontrolu do ZOO. To všetko sa dá s ľahkosťou prekúsnuť, lebo film má iné prednosti. Hlavne perfektne a prirodzene správajúce sa (hrajúce) hlavné postavy. Jessica Chastain tu bola naozaj skvelá, ona sa asi vie hocikedy rozplakať na povel. Celkom ma potešil aj slovenský herec Marián Mitaš, krorý sa tu blisol v malej roličke. 73%.

Zakletá jeskyně (2022)

Najprv by to asi chcelo deťom vysvetliť, že v dobe, keď ešte neboli chladničky, bola soľ nevyhnutná na konzervovanie jedla, teda na prežitie. Lebo tej soli je v rozprávke naozaj veľa. Keď už toto vieme, môžeme sa do Zakliatej jaskyne pustiť. Plusom by mohla byť pekná herečka v hlavnej úlohe, príroda a jej scenérie. Potom sú tu aj mínusy. Rozprávka je chladná, scenár sa mi zdá ako nedozretý a postavy (a aj výkony niektorých hercov) kostrbaté. Na konci neuveritelne menia svoj charakter, čo mi prišlo až prehnane naivné. Najzaujatejšie a najlepšie tu hrá Pauhofová, až tak trochu nad ostatnými vystŕka rožky. Čo sa týka logických nedokonalostí (napríklad že panstvo nevie kde má vlastnú jaskyňu), možno si ich malé bábo nevšimne. Možno. Logika s rubínom je tiež pritiahnutá za vlasy. A mohlo to byť aspoň podporené lepšou a výraznejšou hudbou.  Aby to malo čaro (ako staršie československé rozprávky), to už by som chcel asi veľa a bol by to asi aj zázrak. Táto rozprávka žiadne čaro nemá (iba pár náznakov na začiatku) a žiadne "zimomriavky" ako napríklad pri Perinbabke tu decká nezažijú. No, asi krutá pravda, ale je to tak. Väčšinou len samá chamtivosť a podlosť, namiesto spomínaného čara. Ak by ten film bol odniekiaľ zo sveta, ani by som oňho nezakopol, no ale bol som zvedavý na niečo tuzemské. Raz som sa tu aj zasmial (nad scenárom), bolo to vtedy, keď dievča prišlo na hrad s úmyslom vykúpiť svojho väzneného otca za dva mechy soli. Keď poradca kráľovnej dievčaťu navrhol, že musí dať aj osla, dievča bez váhania odmietlo. Tento chlad tu nie je ojedinelý. Na začiatku to chvíľu vyzeralo celkom nádejne, no nakoniec som sklamaný hlavne z toho, aký nízky je dnes štandard. 37,5 %.

Žena v Berlíně (2008)

V každom Nemcovi je tichý spiaci fašista. A nemožno sa asi čudovať, že taký príbeh nemeckého občana poburuje a ponižuje, tým viac, že je to príbeh skutočný. Dávam štyri, aj keď veľmi slabulinkých. Slabulinkých preto, že nie všetko ma tu bavilo a štyri preto, lebo táto téma pekne vyplnila prázdne miesto medzi vojnovými filmami. Film sa odohráva na jednej rozstrieľnanej ulici v Berlíne. Páčilo sa mi, že ruskí vojaci tu vyzerali fakt ako ruskí vojaci Červenej armády zo starých vojnových dokumentov. Tí herci ich hrali skvele a hrali ich zámerne odpudzujúco. Hlavná postava je zároveň aj rozprávačkou. Tá (rozprávačka) ma teda nebavila vôbec a zaobišiel by som sa aj bez nej (hoci to rozprávanie zrejme bolo čítanie z autentického denníka). Mohlo to byť aj lepšie, ale v rámci žánru je to aspoň originálne.

Spolu to dáme (2017)

...a ja už som si takmer myslel, že žiadny Nemec nevie natočiť dojemný film. Marc Rothemund (Posledné dni Sophie Schollovej) to celkom zvládol a túto drámu (komédia to nie je ale snaží sa to ľudsky zabaviť) môžem s čistým svedomím zaradiť k filmom, ako napríklad Nedotknutelní, myslím že to nie je o nič horšie. 75%.

Dobrá sestra (2022)

K štyrom chýbalo fakt len málinko a takmer som ich aj dal. Filmu sa hodí táto ponurá atmosféra, je to podľa skutočnej udalosti a má to dobrý casting (Redmayne sa na tú postavu skvelo hodil). Toľko asi k plusom. O mínusoch sa tu vlastne ani hovoriť nedá, no aj tak mi film prišiel ako taká režisérska rutina. A tak trochu zdĺhavá, film sa  totiž veľmi často zaoberá osobnými (hlavne zdravotnými) problémami hlavnej predstaviteľky. Inak celkom dobrý film. 69%.

Barbar (2022)

Najprv sa zdalo, že to môže byť dobré, no nakoniec ostalo iba pri tom, že sa to iba zdalo. Scenárista do široka otvára jednotlivé príbehy, ktorými film len stratí čas a nikám vás neprivedú. Aj niektoré postavy sa preto ukážu ako úplne zbytočné. Čo sa týka logiky, najprv sa mi páčilo, že scenárista na ňu dohliada, no vydržal len dve tretiny, čomu sa celkom čudujem, lebo na tomto príbehu vôbec nič zložitého nie je. Má to síce výbornú herečku, ale keď pozriem na percentá (73), tak pre mňa bol film nakoniec sklamaním. A dávam triezvych 45%.

Plechový bubínek (1979)

Neviem, možno na tento Plechový bubon musí byť človek presne naladený, mne sa naňho naladiť nepodarilo (skúšal som to tri dni). Je to bizarný a divný film (to isté zrejme platí aj pre jeho predlohu), lebo takým byť - vôbec neviem prečo - chce. Poviem to ešte tvrdšie, lebo tak to na mňa pôsobilo - tento príbeh je chorý. Ja viem, aj tá doba bola chorá a možno som tu niečo nepochopil, ale malé decko (naozaj malé decko) ktoré súloží v oscarovom filme, to ja chápať asi ani nebudem.