Kontakt (1997)

Vynikající mysteriózní film s širokým rozhledem. Neodehrává se totiž na jednom, malém místě, a nejde zde jenom o jednu zápletku... Jedna věc je tajemství záhadného signálu z vesmíru, druhá věc je vztah dcery a táty, třetí věc je soupeření s nadřízeným a čtvrtá věc je poutavá romance. Každá z těchto věcí má své emoce a každá z nich udává a spoluvytváří celkové tempo široké více než dvouhodinové scenérie... Ve filmu jsou zastoupeny ,,menší hvězdy", kromě známé Jodie Fosterové (skvělé filmy Mlčení jehňátek, Maverick, Tajemný let, Anna a král, Znásilnění) za zmínku určitě stojí David Morse (skvělé filmy /Stephena Kinga: Časožrouti, Srdce v Atlantidě, Zelená míle/ , Vyjednavač, 12 opic, 16 bloků), William Fichtner (skvělý film Armageddon), Tom Skerritt (skvělý film Slzy slunce), James Woods (skvělé filmy John Q, Specialista) a v neposlední řadě též Jake Busey (skvělé filmy Hvězdná pěchota, Identita), syn Garyho Buseye (skvělé filmy Přepadení v Pacifiku, Smrtonostná zbraň, Predátor 2, Firma)...

Doktor Strange (2016)

Velká vzácnost, jsou zde zastoupeny obě kvality filmu: SKVĚLÁ ZÁPLETKA a též SKVĚLÉ EFEKTY. Kolikrát mívají filmy jen jedno nebo druhé. Tento film za to stojí a pozor: dodívat až do konce, protože po závěrečných titulkách je ještě skrytá scéna...

Svět podle Prota (2001)

Báječný film plný rozhovorů a jemné pasivní akce. Konec je však nejspíš dvojsmyslný, asi si bude muset divák udělat svůj vlastní obrázek. Takový dvojsmyslný, úplně nejistý konec je též ve filmech IDENTITA nebo PROKLETÝ OSTROV.

Identita (2003)

MYSTERIÓZNÍ THRILLER.... Opravdu, už zpočátku je použit prvek, kde vidíte událost, a pak scénu, jež se odehrává předtím, abyste pochopili, jak k tomu došlo, toto navnadí pozornost diváka jako aperitiv navnadí chuť k jídlu. Potom už přichází drama, které udržuje zápletku neustále napnutou, žádná nudná ,,omáčka" okolo, takže se to dá přirovnat k hostině, kdy vám nevystydne jídlo. Konec ale stojí za to! Ne kvůli tomu, jak to dopadne, ale kvůli těm emocím na konci. Nechci nic prozrazovat.

Insidious (2010)

ZŮSTAŇTE AŽ DO KONCE!!!!! Teď chci odradit každého, kdo to vypne někdy ze začátku, protože se mu bude zdát ten film až příliš laciný. Ne, ne. Ono je to totiž tak... Prvních pár minut to vypadá celkem nevinně jako rodinný film, pak přijde hlavní zvrat a začnou čím dál tím víc strašidelné věci. V téhle době jsem skutečně prožíval nějaké ty strachy a hlavně tajemství: ,,Co se to děje? Co to dělá?", ale nebyly to nic takového jako třeba ve filmu Kruh nebo Vetřelci, když jsem tyto filmy viděl ponejprv. Věc je taková, že i ty ,,strašidelné" věci jsou tak nějak laciné, žádné extra efekty, někoho to znechutí jako nějaký studentský film, ale zkuste být trochu upřímní a uvědomte si, že řada skvělých (třeba starších) filmů je taky na efekty jednoduchá (třeba Kingův Dům v růžích nebo jeho Bouře století mají jednoduché efekty, ale psychicky jsou to špičkově kvalitní horory), anebo když si čtete nějakou knihu, tak si musíte všecko jenom představovat. Jako ale dobrý, fakt je ten, že ve skutečnosti v téhle části filmu nejsou žádné efekty zapotřebí. Takže kdyžtak zůstaňte, protože ,,to hlavní" právě ještě ani nezačalo!!! Ono všechno začíná mít už nějakou pořádnou a originální, vskutku originální šťávu až tehdy, když se začnou objevovat lidé, kteří se duchy zabývají. A právě teď to všecko, co se doposud zdálo neoriginální a jednoduché, se originálním a poutavým stávat začne a musím uznat, že po počátečním částečném zklamání jsem se až odteď víc a víc neodtrhával od obrazovky... Od této chvíle (asi až v polovině filmu) se začne ten grif tohoto díla postupně vzmáhat a eskalovat... Stojí za to vydržet a celé to dodívat. A komu vadí slabé efekty, měl by se podívat na Dům v růžích nebo Bouři století, a pochopit, že filmy nejsou nejvíc o efektech, kolik braků je přece natočeno s úžasnými triky... Mimochodem v jedné scéně se jeden z ,,duchařů" snaží na svých brýlích přepínat mezi různými UV viděními, to mi přesně připomnělo scénu v Predátora 2, kde si predátor také přepíná vizor mezi různými viděními.

Kruhy (2017)

Tajemné, zajímavé, děsivé!!! Není to tedy takové sklíčení jako v Kruhu 1, tuto vlastnost už nemá ani dvojka. Ve trojce dochází k rozpoutání další části zápletky.

Kruh 2 (2005)

KRUH 2 je pěkné pokračování jedničky, avšak je méně strašidelné a má novou zápletku.

Kruh (2002)

VELICE NAPÍNAVÝ A PŮSOBIVÝ HOROR!!!!! Velice napínavý a působivý horor, píšu podruhé pro ty, kteří jej ještě neviděli, protože kolikrát je nejlepší zážitek ten první než když víte, jak to dopadne a tak dále. V zápletce se objevuje postava Samary v rodině Morganových, jí podobnou postavu Esther v rodině Colemanových se dá shlédnout ve filmu ORPHANT (SIROTEK), tento film bych doporučil shlédnout hned jako následující. Ale můžu vám říci jednu věc, pokud si film Kruh pustíte v noci, a pak jdete třeba sami ve tmě na záchod... nevím, jestli bych to doporučil :-D Ale jako filmový zážitek je hodně, hodně intenzivní :-)

Orphan (2009)

NAPÍNAVÝ FILM O BEZPÁTEŘNÍ, GENIÁLNÍ MANIPULÁTORCE!!!!! Na začátku andílek svatý, na konci největší noční můra. Jak by mohla taková malá, milá holčička být jakoukoliv záporačkou? U tohoto filmu se divák rozhodně nenudí. První scéna se však odehrává v noční můře, kdy hlavní postava potratila dceru. Než se však začne zápletka dramatizovat, tak je celkem mile líčeno chování dětí hlavní postavy. Příjemná, srdečná atmosféra, roztomilá dcera, pubertální syn, s těmi se divák seznámí nejdřív. A když přijde řada na Esther, začíná se i zdát, že o žádný horor nejde, ale spíš o příjemný rodinný film. Podobné téma tohoto filmu se objevuje (i když jen okrajově) též ve znamenitém hororu KRUH (po dřívějším potratu přichází adoptovaná dcera,která se pro rodiče stane noční můrou). Jinak pěkné je, že jednu scénu zde provedou Vera Farmiga s Karlem Rodenem, kteří oba účinkovali ve fantastickém, ďábelském filmu 15 MINUT.

Já, robot (2004)

ÚŽASNÝ, KOLOSÁLNÍ, FENOMENÁLNÍ FILM!!!!! Na rok 2004 pořád vysoce kvalitní!!!! Četl jsem tu i nějaké mekty na osobnost hlavní postavy u jiných komentářů. Hlavní postava Dela Spoonera je občas trochu výstřední podobně jako třeba John McClaine ze Smrtonosných pastí, nebo Martin Riggs ze Smrtonostných zbraní, tak zkuste si vzpomenout, že občas neformální, rejpavá nebo střelená postava se smyslem pro humor je kolikrát to, co jinde berete jako pozitivní, tak si tady nevymýšlejte. O čem tento film je, o tom se dočtete v popisku, nechci prozrazovat, je zde velká poutavost, též humor, kreativita a vidím to jako dobře napsané a napínavé. Hodně dobrý je i fakt, že detektivovi Spoonerovi vlastně nikdo nevěří, ani na začátku, ani později... To mi připomíná MASS EFFECT na PS3, kde komandérovi Shepardovi též neustále autority nevěřily, že se blíží nějaká invaze, dokud ta invaze nepropukla, a pak byli všichni vykulení... Představte si jaké by to bylo, kdyby stroje začaly sloužit lidem ve velkém, každý by je měl v domácnosti, v práci, na ulici, prostě všude... A co kdyby si jednou začaly něco uvědomovat a přemýšlet samostatně. Ve filmu VZPOURA NA PLANETĚ OPIC je to podobné. Proto není dobré, aby poddaní moc přemýšleli. Ve středověku nám mozek vymývala církev, za komunismu propaganda, ale i dnes to také nějak dokáží, protože si necháme kdeco líbit a nevzmůžeme se k reálnému odporu. Ale zpět k filmu, v tomto ohledu mohu vzpomenout jako paralelu opět trilogii MASS EFFECT na PS3, kde došlo v mlhovině Perseus na planetě Rannoch k tomu, že rasa quarianů vyvinula robotické pracovníky gethy, když ale zjistili, že gethové začínají samostatně uvažovat, pokusili se je v panice vyhladit. Avšak gethové je přemohli, ovládli celou planetu a quariani se zachránili jen v záchranné flotile, takže začali žít celá rasa v exodu ve vesmíru, zatímco jejich planetu obývaly dál jen stroje. Další pěkná paralela k tomuto filmu je třeba EX MACHINA, mysteriózní film se skromným obsazením o první humanoidní umělé inteligenci, vlastně o první tvorbě androida na Zemi jako prototypu.