Sex, lži a video (1989)

Ve své době průlomový film. Mám ho skoro tak rád jako Sekretářku -- lidé s určitým nedostatkem či aberací -- a jejich nárok na lásku. Milostné drama poněkud jinak. V obou hraje Spader, v tom prvním myslím ještě o něco líp. S.L.V. je samozřejmě vážnější (a tragičtější).

Krvavé léto v New Yorku (1999)

Možná jen tři hvězdičky, ale co -- z toho se nestřílí. Ta visačka je trochu divná -- horor to není ani náhodou, a že by akční? A romantický? Ehm. Drama, to zas jo. A především výborný portrét doby, dobové americké společnosti, možná i politiky a hlavně popkultury, a děj tu není zas až tak důležitý. Pokud jde o Adriana Brodyho: moc filmů jsem s ním neviděl, ale zdejší jeho punkáč-pionýr (tedy PRVNÍ v New Yorku, hi hi) je nezapomenutelnej -- s tím koknejským akcentem!!! No future, man! A taky to, jak krásně je ukázáno vytlačení diskohudby ze scény, a to jednak punkem, který se stavěl tvrdě do opozice, jednak novou vlnou, která si z diska vzala jen něco a upravila si to po svým a k nepoznání. Ne že bych byl odborník na hudbu, tohle je jen má dojmologie, ale já byl tehdy (ne až tak) malej kluk a trochu tyhle věci začínal prožívat přes uši. A Spike Lee mě do té doby vrátil. Dík.

Vaterland - Lovecký deník (2004)

Jeden z nejzajímavějších filmů posledních let, tak málo "český" , až srdce plesá. Je to komplikovaný crossover, trochu horor, ale naruby (hrdinové se stávají antihrdiny-lovci), trochu švankmajerovský surreál a černá komedie, trochu ekologický apel. Atmosféra výtečná, napětí skvěle budované, postavy nejasné, až matoucí (a proto znepokojivé a potenciálně nebezepečné). Největší slabina: srozumitelnost. To zavinil, pokud vím, střih: logika jednání postav tak notně urpěla, scénář prý byl ok (bez záruky, tohle mám od dramaturga). Věčná škoda. David Jařab v sobě nezapřel divadelního režiséra a podle mého názoru obstál i jako rejža filmový. Něco podobného bych od něj zas tuze rád viděl, ale bez těch bot.

Apokalypsa (1979)

Válečné filmy já nerad, děkuji, tenhle ale jo. Možná proto, že je to adaptace novely Srdce temnoty Josepha Conrada, existenciálního ponoru do duše člověka, který se zhlédl v absolutní moci a je si vědom, že ji nemůže udržet. Doporučuju tedy nejen zkouknout film, ale i přečíst knihu. Nebudete litovat.

Lovec jelenů (1978)

Jeden z nejlepších filmů o Vietnamu, apoň pro mě, protože je o Vietnamu, který si účastníci války přivezli s sebou domů. Já válečné snímky nemám rád, tenhle je výjimka. Životní role de Nira, Walkena, snad i Streepové. Na tenhle snímek nikdy nezapomenu. A jelena rozhodně nezastřelím.

Letec (2004)

How preposterous! Hollywood sobě. Z kina jsem odešel cca po půl hodině, když jsem si uvědomil, že nechápu, co je na tom mně cizím bohatém člověku zajímavého, abych dál sledoval jeho jakési osudy. Scorsesemu už nerozumím, zdá se (velké zklamání ze Skryté identity). Jjakž takž vzdáleně chápu, proč Amíci slaví v tomto dílku jednoho ze svých "hrdinů doby", ale jako Evropan přímo zprostředka můžu přes oceán jen pokrčit rameny: who cares?

Skrytá identita (2006)

Nechápu, co se na tomhle líbí. Původní verzi neznám, tenhle remake má ale slabý scénář a nulové napětí, krátit by se dalo aspoň o půl hoďky -- přitom nápad dobrý, jenom to napsat jinak. Dva panáci v hlavních rolích mě neberou a jsou OPRAVDU nepřesvědčiví, a proč se mám dvě hodiny dívat na to, jak někdo střílí někoho do hlavy? Pokud násilí, tak ať funguje a ať je podívanou, viz třeba Peckinpeh, anebo Scorsese zamlada. Ale TOHLE že natočil TEN Scorsese?

Čarodějův učeň (1977)

Jak "jednoduše" udělané -- a jak skvěle to funguje! Románová předloha famózní, pohádka nikoli pro děti, ale spíš pro dospělé -- tak to mám rád. A film to tam všecko má, včetně čistoty a romantičnosti a děsivosti a osudovosti postav. Poprvé jsem to viděl jako dítě a výtvarná stránka mi nejprve vadila, byl jsem z ciziny přece jen zvyklý na obrazovou kulturu Mighty World of Marvel. Ale z kina jsem odcházel nadšen a okouzlen. Obrázky vás okouzlit -- není to vzácná radost, když se filmu podaří právě tohle? Sakra kdy už to bude na dvd?

Vetřelci (1986)

Některá pokračování nikdy neměla vzniknout, řetězec vetřelčích supermarketů od dvojky po kolikátkuužnevim je příklad za všechny. Zbožíčko exkluzivního butiku plného komorních hrůz, snad nejdokonalejší mix sci-fi a hororu v dějinách filmu, to měla jednička. V dalších nacházím jen spotřební zboží, pouťové lekačky a plastová monstra. A taky, ó hrůzo, jednu holčičku! (Jak je tam holčička, potažmo chlapeček, až na výjimky to vypínám.)

Tenkrát v Americe (1984)

Tenkrát na západě, ale s jinými klobouky, s jinými povozy a se samopaly. K neukoukání. Ale stylové, o to nic.