Hvězdná brána: Třetí říše (2018) (seriál)

Chrchel na odkaz Hvězdné brány. Všechno špatně. Příběh, postavy, kulisy, všechno. Škoda slov, škoda času...

Kruh (2002)

I po téměř dvou dekádách to má několik scén, které zůstávají ikonickými. Dali jsme si to hezky ve třech při světlech, abysme pak nebyli připosraní jít vyvenčit psa :-) Teď však více obdivuji tu thrillerovskou a příběhovou část než tu hororovou. Pořád pecka a pořád se bojím malých holek s vlasama dopředu.

Joker (2019)

Myslel jsem, že Heath Ledger jako Joker je vrchol veškerého herectví, ale dnes jsem pochopil, že to nebylo jen o herci, ale i o roli. Ta sedla i Phoenixovi a to naprosto precizně. Smyčcemi podbarvený příběh nás vrací na začátek, kdy se Gotham City zmítá na pokraji zhroucení a jeden velký úsměv pomohl k pádu. Brilantní, sférické DRAMA! Musím říct, že drama těmhle komixovkám sedí v posledních letech víc než akce a lehce zapomenete, že se jedná o smýšlený příběh. Je to tak syrové a reálné, že mi z toho běhal mráz po zádech. Po dlouhé době se nestydím nasypat pět hvězd a zítra si připomenu v Temném rytíři, jak to vlastně pokračovalo. Druhé shlédnutí má stejnou sílu jako to první. Silné emoce, hutná atmosféra, brilantní smyčcový hudební podkres. Před těmi dvěma lety jsem nepokračoval v Nolanově trilogii, což jsem nyní udělal. Začal jsem Batman Begins a vidím tam určité příběhové odchylky, ale Batmanů je tolik, že nějaký kanón asi nikdo neřeší. Večer jsem ještě stihnul rozkoukat Dark Knight a musím říct, že zatím vede v provedení J.Phoenix. Každopádně asi se to nedá srovnat, protože každý pracuje s úplně jiným materiálem...

Dobytí severního pólu (2006) (divadelní záznam)

Vždycky mě nudily ty semináře a těšil jsem se na samotné představení, ale tady jsem to měl opačně. U semináře jsem se řechtal, ale představení mě docela nudilo. Svěrák tam měl dobré hlášky, ale ostatní herci měli nevýrazné role a repliky.

Králíček Jojo (2019)

Žena to vzdala po 20 minutách. Druhá světová zpracovaná s humorem ač dramatickým asi není pro každého, ale díky tomu se Jojo distancuje od konkurence a vnáší nový rozměr do nejzpracovávanějšího historického období. Mělo to klasický vývoj postav, ale kouzelné byly ty okolnosti. Hitler jako imaginární kámoš byl k popukání, Scarlett jak žvýká víno byla taky naprosto super a kulisy z mého milovaného Úštěku tomu daly korunu. Super!

Mr. Bean (1990) (seriál)

Cheche. Z nostalgie jsem to po letech znova sjel a je to pořád boží. Moc se mi líbil i závěrečný dokument Story of Bean, kde jspu vtipné záběry z natáčení, příběh Rowana Atkinsona a načrtnutý i celovečerní film, který vytěžil co se dalo a já ho viděl asi desetkrát. Za mě televizní klenot, ze kterého se určitě inspirovaly pecky jako Black Books nebo IT crowd.

Amy (2015)

Ze tří shlédnutých dokumentů od tohoto režiséra byl tenhle asi nejemocionálnější. Asi jako většina hodnotitelů nejsem fanda její hudby, jazz je pro mě neposlouchatelný, ale její soulová deska a hlavně textová briliantnost ji dostaly na vrchol. Bohužel ji čekal strmý pád, protože byla too free a showbusiness je o show a businessu. Na to Amy nebyla a ten systém a hyenismus médií ji zabil. Naprosto odporný ki přišel její otec, který by naopak ten business rád řídil, respektive z něj dojil, ale nějak mu nedošlo, že dojí vlastní dceru. Těžko říct, zda to bylo křivé vyobrazení dokumentem nebo to byl fakt takový sráč.

Senna (2010)

Včera jsme viděli Maradonu a bylo to tak poutavé, že jsme si od stejného tvůrce dali staršího Sennu. Moje oblíbená F1 a období, kdy jsem byl ještě na houbách. Sennu jsem měl zaškatulkovaného jako proutníka, trochu rošťáka, možná jako Hunta, ale že byl poctivý, pravdomluvný a zároveň ku*evsky rychlý jsem netušil. Legenda, která bohužel podlehla své vášni. Zrežírováno bravurně. Líbil se mi souboj s Prostem, prostřih na tehdejši situaci v Brazílii i novinky Williamsu, ale musím i přiznat, že mě Maradona bavil o fous víc i když fotbalu neholduji. Každopádně super.

Herec (2020) (seriál)

Velice dobré poválečné drama o sviních a lidech. Tvůrcům se podařilo vyvolat v divácích rozpolcenost v tom, zda hlavnímu hrdinovi fandit nebo ho zavrhnout. Ono se to i v průběhu trilogie pohupuje nahoru a dolů a tak se pohupují i vaše pocity. Několik drsných scén znásilnění nebo né úplně chtěného homosexuálního styku tomu na kráse taky nepřidalo. Líbilo se mi zahalení tajemstvím a postupné dávkování příběhových zvratů. Film mě neustále překvapoval. Poslední díl byl asi nejslabší, kdy snaha utéct přes hranice v obrněném transportéru patří spíše do Tarantinovek, ale je možné, že se to zakládá na skutečných událostech a tak to s úsměvem přejdu. Po dlouhé době drama, které mě fakt chytlo. Díky za něj.

Diego Maradona (2019)

On byl vlastně chudák. Sice si zažil cp většina z nás si nedokáže ani představit, ale v dobrém i zlém. Další osobnost, kterou zničily média a stádo ovcí, které mají v hlavě piliny. Mrzí mě to, jak lidé uvažují a jsou schopni rychle zapomenout.