• Pohádka

Milenci z Pont-Neuf (1991)

"Jestli někoho milujete, řekněte mu zítra: "Nebe je bílé". A budu-li to já, odpovím: "Zato mraky jsou černé." A budeme vědět, že se milujeme.."

Bůh s námi - od defenestrace k Bílé hoře (2018) (TV film)

Podle upoutávek jsem čekala trochu něco jiného. Za nádherné kostýmy a lokace tedy dávám dvě hvězdy, ale jinak to působilo hodně unyle a monotónně, hlavně vnitřní hlas Alžběty Thurnové "trochu života do toho umírání" a její herecký projev (kdybychom měli čekat než umyje Matyášovi i záda, možná bychom tu seděli dodnes). Uvítala bych i podrobnější popis postav, kdy jsem občas tápala, kdo je kdo. Film jako takový, by mohl najít uplatnění, kdyby se pouštěl beze zvuku jako kulisa někde na středověkých hradech a tvrzích nebo v čekárně u zubaře ( kde by rovnocenně nahradil ty vlnky moře osvícené letním sluncem s ambientní muzikou..)

Ikarův pád (1977) (TV film)

"Prej si zase včera hrál na pohřbu." "No a co má být.. jsem zaskočil za nemocnýho kamaráda. Co je pro jednou.. A za stovku je to dobrý, ne? Teda zatím ji mám jen slíbenou.. Oni mi jí dají.. Nemohl bys mi půjčit?" "Vždyť mi dlužíš ještě od posledně.."

Pojedeme k moři (2014)

Citlivý a lidský film, jedno velké pohlazení po duši, Zasáhl mě a smekám před tímto režisérským debutem Jirky Mádla. Nejvíc se mi líbil pěkný civilní projev Jana Maršála.

Poslední čas na lásku (2008)

Doporučuji pustit, když máte zrovna den blbec, chuť zalízt někam do kouta a číst si červenou knihovnu se skleničkou Chardonnay..

Šíleně smutná princezna (1968)

Jedna z mých TOP pohádek. Nezpomenutelné melodie (na téhle ujíždím nejvíc) a chytré a vtipné dialogy.. Heleně Vondráčkové to strašně slušelo, zejména jako obyčejné holce v zahradě (vždycky mě zajímalo, kam se jí pak ztratila při převlíkání ofina) a co mě vždy upoutá a rozesměje je Neckářova legrační vzletná až taneční chůze po špičkách..

Za humny je drak (1982)

Na téhle pohádce jsem byla poprvé v kině v 1. třídě a dodneška patří k mým nejoblíbenějším. Hlas tehdy 16 letého Jana Šťastného musel být sice pro moravský přízvuk předabován, ale nic mu to neubralo na charisma. Což nemohu řící o princi Mariánovi, "brnkálistovi" z vedlejšího království a to mám brnkálisty jinak veskrze ráda :).

Medianeras (2011)

Spřízněné duše jsou někdy blíž, než myslíte.. "Ain't no mountain high enough.. " Podobně laděný film Kimssi pyoryugi (2009).

Pýcha a předsudek (2005)

Moje milovaná Jane Austen, kostýmní romantika z viktoriánské Anglie a jeden z nejlepších filmových soundtracků s krásným pianem.. Moje vysněná doba, ve které jsem se měla narodit. Tak možná příště..