• Pohádka

Pianista (2002)

Jeden z nejlepších filmů o židovské otázce, životu v ghettu.. (ten druhý je Schindlerův seznam). Polanski skvěle zmapoval život v polském ghettu, emocionální a kulturní rozpad pronásledované židovské komunity, sám čelil podobným podmínkám jako chlapec. Nacistické hrůzy, utrpení nevinných lidí a boj o přežití, to vše prezentováno pomocí očí jednoho člověka a Adrian Brody podal v citlivém pianistovi naprosto dojemný výkon. Smutné, ale nikdy nudné nebo náročné. Pianista není jen film, je to zážitek..

Hanebný pancharti (2009)

Původně jsem si film pustila kvůli mé oblíbenkyni Melanie Laurent a Tarantino jako režisér byl upozaděn. Do této doby jsem ho tolik nevyhledávala. Ale.. Po shlédnutí panchartů měním názor. Film se mi totálně trefil do noty, brilantní dialogy, skvělá hudba, nadsázka, ale hlavně čistá a neopakovatelná zábava. Nestává se mi často, že bych se smála u filmů nahlas, tady se to povedlo hned několikrát a jedno vím jistě. Až mi někdy bude smutno, zapnu si pancharty a Brada Pitta, jak mluví italsky. „A river derchi!"

Madisonské mosty (1995)

Film, který patří k mým nejmilejším a nejbližším. Je s podivem, že předlohu nepsala žena, protože pocity Francescy jsou v něm tak dokonale vyjádřené, že se v ní určitě najde nejedna žena. K filmu se čas od času vracím, ale musím se na něj dívat sama, protože mě pokaždé hodně dojme a dostane..

Smrt panen (1999)

Mysteriózní retro nálada, podporovaná zlatavým oparem zapadajícího slunce, hypnotickou hudbou od Air a tajuplným úsměvem Kirsten Dunst a jejích blonďatých sester. Nad tím vším se line temný příběh. Zasněná atmosféra mě chytla hned od začátku a film mi zůstal pod kůží dodnes. Pro mě je to kultovní záležitost a skvělý film, z kterého zamrazí..