• Krátkometrážní

Vyšetřování skončilo, zapomeňte! (1971)

Príbeh utrpenia jedinca v cudzom svete riadiacom sa vlastnými pravidlami. Scenár musel byť skvelý, no aby vznikol skvelý film tak to evidentne nestačí. Herci prehrávajú viac ako ochotníckych z kysuckých lazov, Moriccone si vybral slabší deň a režisér pri filme pravdepodobne iba riadil, kam treba postaviť kameru. Potenciál obrovský, výsledok úbohý.

První den zbytku tvýho života (2008)

Francúzske filmy ma prekvapujú. Väčšina tých, ktoré sú na čsfd v červených číslach ma svojim humorom a emóciami úplne míňajú. A potom sú tu ľudia ako Jeunet alebo práve Bezançon, ktorí fascinujú každým jedným záberom alebo dialógom. Ja z tých frantíkov proste nechápem. Tento krát však v dobrom..

Sněhurka a lovec (2012)

Potom čo som videl tento film začínam veriť, že scenáre v Hollywoode píšu šimpanzy na písacích strojoch. Niekto by si za ten nápad, spraviť zo Snehulienky fantasy typu Sword & Magic zaslúžil facku a rekvalifikáciu. Zle zahraté, zle napísané, zle obsadené (Kristen Stewart, ktorá vyzerá ako vydutá lopata má byť najkrajšia žena v kráľovstve?). Taktiež pán Sanders mnoho talentu nepobral a lacno kopíruje kde sa dá, od Narnie až po Princeznú Mononoke. Nevtipná, málo akčná a bez nadhľadu, priveľmi seriózne a vážne berúca sa zlátanina. Nabudúce si miesto podobných filmov pustím práčku a tie dve hodiny točiaceho sa šatstva budú určite zábavnejšie. Stritkné varovanie - ak máte viac ako 12 rokov alebo aspoň pár funkčných mozgových buniek, film nepozerajte! A ak tieto možnosti nespĺňate, tak, áno biely koník vždy čaká na pláži a trpaslíci hovoria anglickým prízvukom. Počet týchto maličkých je ľubovoľný, stačí aby ich bolo viac ako je prstov na jednej ruke (...do viac asi i tak fanúšikovia filmu nezvládnu napočítať..) a dokážu sa dostať do stoky ústiacej cca 100 nad morom na strmej skale. Seriózne - WTF?!

Oddělen (2011)

Tony Kaye konečne dokončil nejaký film a poslal ho do sveta. Čakal som všetko možné - kvalitnú drámu, prepadák alebo len ďalší film zo školského prostredia, ktorých sú stovky. Miesto toho som dostal sugestívne dielo s nádhernou kamerou ochutené plnou lyžicou ťažkej depresie. Strata ideálov, ješitnosť, arogancia, strach z budúcnosti alebo naopak jej idealizovanie, syndróm vyhorenia, túžba pomôcť, nezáujem alebo len predstieraný záujem, vlastná rozpoltenosť a mnoho ďalších podobných tém, tvoria film, ktorý rozpráva o spoločnosti a o strate vnímania reálnej existencie iných ľudí. Nerobí to s ľahkosťou ale naopak cielene ťahá ťarchu problémov k divákovi ako máloktoré iné dielo. Film cez postavu Brodyho, ktorý takmer nezlieza z obrazu ukazuje aké je to zvláštne, keď niekto ľudí na okolo seba skutočne vníma a vo svete bez citu prejavuje snahu o pochopenie. Z môjho pohľadu dosiaľ jednoznačne najlepší film tohto roku.

Báječný hotel Marigold (2011)

Príjemná geriatrická romantika na konci sveta. Kto nič nečaká tak bude šťastný. Ja som mal vďaka obsadeniu obrovské predstavy, takže som ostal mierne sklamaný. Herci stále valcujú napriek svojim vráskam no scenár šmatle viac ako dieťa s plochými nohami. Buď slabé štyri hviezdy alebo silné tri - vyberte si...

Amazing Spider-Man (2012)

Webba nakopať do prdele a poslať naspäť natáčať romantické komédie. Spíďa je moja srdcovka, no táto verzia z neho spravila ukecanú verziu seriálu pre puberťákov, kde máločo dáva zmysel. Nechcel som porovnávať s Raimiho filmami, ale toto je niekde na úrovni tretieho dielu a Franca na lietajúcom snowboarde. Nový Spidey ponúka málo akcie, i keď je zas kvalitná. No pri blockbustery nemôže platiť, rovnica kvantity a kvality. Ako povedal kamárat a úžívateľ 3dgeorge, s ktorým som mal tu česť film v kine vidieť:" Keby som vedel, že tento Spiderman bude každú chvíľu pre niečo plakať, tak sa na to vykašlem". Shame on you Marc Webb!

Madagaskar 3 (2012)

Absolútne ignorovanie fungujúceho a logického scenára nahradené perfektne fungujúcimi vtipmi a absolútne nefungujúcim clubbing comlpexom.

City Agent (2011)

hlúpa a gýčovo natočená reklama, ale aspoň s nápadom.