Screamers - Hlasy z podzemí (1995)

Úvodní scéna s vojenským poslem je nezapomenutelná! Kdyby byl film natočen celý v podobné atmosféře, mohlo to dopadnout mnohem lépe. Na jistě minimální rozpočet jsou kulisy docela slušné, lokace natáčení velmi dobré a efekty? Dnes úsměvné, ale vzhledem k době vzniku a především tomu rozpočtu, celkem ucházející... dobře, občas ucházející. Když jsou Screamers žánrově postapokalyptickým thrillerem, jsou nejsilnější! Naštěstí tomu tak je ve většině filmu, kde skutečně fungují vtipy, hororové momenty a prostá "realita světa"... horší je to jenom s hereckými výkony, ale co už. Je velká škoda, že film u tohoto žánru nezůstane do konce, tam totiž přijde velký obrat a čas na romantiku, protože i do tohoto světa se hodí. A vlastně proč ne, jenom by to muselo být všechno úplně jinak, než je. 45%

Go (1999)

Teenagerské odlehčené, ale stále svým způsobem své... no, každý už ví co. Nejdůležitější je stejně slovo teenagerské, protože v této kategorii Go jasně autem poráží, nebo do kufru zavírá co může a je tomu tak dodnes. Technická stránka filmu je výborná, hudba pečlivě a trefně vybraná, k ní často ruční kamera, která obzvlášť v Las Vegas vtáhne do děje! Herecky taktéž velmi dobré! A nejlepší příběh? Samozřejmě Las Vegas a noční naháněčka! 70%

Katie se loučí (2016)

A to to při troubení vlaku vypadalo tak idylicky. Katie je velmi naivní, vždyť stačilo málo, mít normální vztah s matkou, přesněji se o ni přehnaně nestarat, mnoho špatného by se jí tím vůbec nemuselo stát. Každopádně podobných příběhů se jistě neděje zrovna málo a tak je dobře, že se do zfilmování jednoho z nich Wayne Roberts pustil. Navíc Olivia Cooke je v roli Katie výborná, prakticky okamžitě jsem s ní soucítil a prožíval. Nebylo to jen herectví, ale i její vzhled... do role femme fatale řekl bych ideální, tak třeba někdy v budoucnu. Film prakticky nemá vyloženě slabé místo, ovšem scéna znásilnění a následujícího dění, je něco nepopsatelného! 80%

Tři oříšky pro Popelku (1973)

Hlavně kvůli digitalizované verzi jsem si dal po letech další opakování. Ta vyšla na výbornou, klasická pohádka v této "nové podobě" zaujme ještě více. Snad největší rozdíl je patrný v kostýmech a zářících interiérech zámku, barvy jsou opravdu fantastické. Kameře celkově digitalizace pomohla, záběry na zimní krajinu ožily, cválání koně ve sněhu za zvuků (opět dobře slyšitelné) hudby, jsou jednoduše dokonale pohádkové. Přesto Tři oříšky nepovažuji za naši nejlepší pohádku, mám z nich pocit jakési uspěchanosti. Navíc ani herecky příliš není na co koukat, jedinou a samozřejmě zásadní výjimkou budiž Libuše Šafránková. Ostatní herci měli většinou dost málo prostoru (zase ta uspěchanost), nebo prostě nezaujali. Scéna plesu je ovšem výborná, zde funguje vše jak má, především ten humor. 70%

Love, Death & Robots - Na Sonnie si nepřijdete (2019) (epizoda)

Až příliš postavené na velmi slušné animaci a snad i zvuku. Ale dál? Dál nic. Příběh dopředu lehce odhadnutelný, dialogy otřesné a scéna zápasu zbytečně dlouhá. Každopádně chápu, že v dnešní době může být právě tento kraťas tím nejlepším. Hold nejsem cílovka. 65%

Love, Death & Robots - Doba ledová (2019) (epizoda)

Příběhově už docela okoukané, navíc ani tohle zpracování nepřináší nic nového, krom pěkného vizuálu a několika lehce vtipných momentů. Závěr ale velmi slabý, chtělo to něco víc. 55%

Love, Death & Robots - Za souhvězdím orla (2019) (epizoda)

Animace bere dech! Přemýšlím, co všechno, nebo přesněji kdo všechno vlastně je "skutečný"? Zde "zbožňovaná a zároveň nenáviděná" sexuální scéna tam prostě je a svým způsobem má i nějaké to opodstatnění... minimálně to, o které jí zřejmě šlo. Výborná je hudba, ale především právě ten příběh a jeho depresivní temná pointa! Škoda, že tento kraťas není pilotem seriálu. 80%

Love, Death & Robots - Tři roboti (2019) (epizoda)

Téměř výborné! Nápad s robotí cestovkou opravdu dobrý, co se "drbů" o lidech týče, dalo se z toho vytěžit ještě více, to je jasné. Ale v takovém případě by bylo těch dvanáct minut velmi málo. Dále je třeba pochválit nádhernou animaci a do detailu promyšlená zákoutí postapo města. Ale co ten závěr? Jakoby se nevědělo co s tím... no. prakticky cokoliv, jen tohle ne. 70%

Advent (1956)

Advent má sice převážně smutný děj, přesto mi použití barvy sedne. Samozřejmě ty temné, často až hororové pasáže (Rozina), by v případě černobílého provedení působily ještě syrověji, ovšem film není jen o nich, má i mnoho pozitiv. Například scény zobrazující tradice (nejvíce právě svatba), letní práce, nebo prakticky denní život lidí na horách - tvrdý, přesto krásný, bez ideálu. Překvapivě i komediální části, především díky scénám malého Metúdka... "cigarety", či nejlépe "slunce v Africe". Zároveň právě tato postava je přítomna i v téměř každé silné dramatické scéně, když chce odcházet, když to všechno vidí. A v neposlední řadě onu barvu potřebuje i kamera, která k navození atmosféry často využívá úchvatné krajinné kompozice, ale i detaily z luk. Každopádně dění v domě je i v barvě tím nejsilnějším, scény s Rozinou opravdu občas až hororové... Marie Vášová je v její roli výborná, ale opomenout nelze ani Gustava Hilmara a Ninu Jiránkovou. Ale proč vlastně ten název Advent? Toť pro mě otázka. Každopádně Vladimír Vlček dobře věděl o čem točí, už jen proto bez ideálu. 80%

Pojistka smrti (1944)

Hned úvodní scéna navodí na tento příběh, či vyprávění hlavního hrdiny, tu ideální atmosféru. Postava, o které původně nevíme nic, což netrvá dlouho... kamera ji pronásleduje, je tu jeden z mála širokých interiérových záběrů a detail tváře, pro tento film naopak ten nejčastější záběr. Nejčastější a prakticky nejdůležitější, stačí vzpomenout na výbornou scénu vraždy a detail tváře Phyllis... ten pohled mluví za vše! Barbara Stanwyck je v roli výborná, křehká, přitom velmi nebezpečná. Ale pozadu nezůstávají ani Fred MacMurray (například scény s Lolou), či Edward G. Robinson. Ale dost ke scénám, to by bylo na dlouhý seznam, tedy celkově. První část (řekněme do činu), je plná téměř do detailu dotaženého plánu vraždy, ale též vzájemného sbližování a zdánlivé romantiky. Jako celý film je založena na výborných dialozích, kdy žádný není navíc. Ve druhé části potom nic není tak dokonalé, jak se původně zdálo. Dialogově a hlavně co se tísnivé atmosféry týče, je na tom snad ještě lépe. Nemohu opomenout ještě jednu scénu a to závěrečný rozhovor Neff/Keyes... a konec přesně v tom momentě, ve kterém přijít měl! 85%