• Krátkometrážní
  • Rodinný

Batman (2022)

Batman Matta Reevesa je presne to, čo som si žiadal od Tima Burtona, len v modernom prevedení. Jedná sa o tradičnú, silne štylisticky natočenú, štandardnú detektívku, z ktorej ak by ste vyškrtli Batmana, ostal by vám stále solídny príbeh. Niečo, čo mi v Nolanových inscenáciách silne chýbalo. Síce som sa naozaj obával ako Pattinson zvládne svoju rolu, no opäť tento chlapík prekvapil a potvrdil, že nie je len fešák z Twilightu. Ak ste schopní prežiť takmer trojhodinovú stopáž, môžem srdečne odporučiť. Ak máte HBO Max, potom ešte lepšie.

Sám doma 3 (1997)

Sám Doma 3 má v sérii veľmi nezávideniahodnú pozíciu. Jednalo sa o prvý pokus natočiť tradičnú rodinnú komédiu o malom chlapcovi, ktorého prídu vykradnúť (podotýkam, že nesmrteľní) mentálne zaostalí lupiči, bez Macaulay Culkina. A diváci to dali tvorcom riadne zožrať. Tu na ČSFD je film na tom tak tragicky, že si vyslúžil hodnotenie 22% a pozíciu 228. najhoršieho filmu na stránke. Je to, ale naozaj až tak strašné? Ja si to nemyslím. Je síce pravda, že zo mňa hovorí silná nostalgia (film som videl naposledy tak 8 rokov dozadu a dnes som si dal opáčko), no vždy som považoval Alexov príbeh za jedno z najviac nedocenených filmových pokračovaní. Netvrdím, že sa jedná o skvost hodný porovnania s jednotkou, prípadne dvojkou, no istotne si nezaslúži takéto mizerné hodnotenie. Z pohľadu produkcie sa jedná o v celku zvládnutú rodinnú komédiu so slušným vizuálom, podarenou kamerou (sem rátam aj experimentálne uhly) a viac než úctyhodným soundtrackom, ktorý originálu hanbu nerobí. Veď nie sa čomu čudovať, keď sa aj pre tretiu snímku vrátila väčšina producentov. Čo sa, ale týka scenára, ten už je niekde inde. Evidentne je písaný pre omnoho mladšie publikum s veľkým zameraním na slap-stick humor, ktorému je podriadené aj chovanie niektorých postáv. Hlavne zlodejov. Tí sa, aj na pomery série Sám Doma, chovajú viac než idiotsky a ich jedno-dimenzionálne premýšľanie tomu tiež moc nepomáha. No musím uznať, že som si film stále celkom užil. I keď bol často kostrbatý a postavy sa nejedenkrát správali ako NPC-čka z Oblivionu, absurdnosť celého projektu dosť napomáha a zachraňuje jeho slabšie pasáže. Sám uznávam, že ma trojka vždy dokázala najviac rozosmiať z celej série. Aby som to teda zhrnul. Keď sa na to pozriem najobjektívnejšie ako dokážem, stále zastávam názor, že sa nejedná o až tak nepodarený film. Ako áno, svojim predchodcom nesiaha kvalitou ani po členky, no ani to nie je zlý film. Vidím to na takých solídnych 6/10. Rád si to kedykoľvek znova pozriem. To už, ale nemôžem povedať o štvorke a ďalej..

Pinocchio Guillerma del Tora (2022)

Guillermo del Toro ma nikdy nesklamal. Keď sa spojí tradičná rozprávka s netradičným rozprávačom, vždy vás čaká čosi očarujúce. Inak tomu nie je ani v tomto prípade. Pinocchio Guillerma del Tora je dychberúcim, strastiplným príbehom o mužovi, ktorý prišiel o svojho syna a vzápätí mu ho osud nahradil nevychovanou bábkou z dreva. Keďže sa jedná o vysnený projekt pána režiséra, je až očividné, aké úsilie bolo vložené do celého projektu. Vždy ma zahreje pri srdci pocit šťastia, keď aj v 21. storočí vidím podarenú a originálnu stop-motion animáciu, v ktorej sa tvorcom úspešne podarilo vdýchnuť život i osobnosť zdanlivo neživým predmetom. Síce sa jedná o vizuálne atypickú rozprávku pre deti, no zdanie často klame. Hlavne v prípade konca. V tomto prípade, by som silno zvážil, či by som svoje dieťa (ak by nejaké existovalo) nechal s čistým svedomím pozerať Netflix. Vo výsledku, ale dostanete všetko, čo od správneho Pinocchia očakáte, možno dokonca aj viac. Aby som svoje pocity nejako zhrnul. O projekte som sa dozvedel asi cca 4 mesiace pred premiérou a už vtedy som bol na vážkach z toho, čo za výsledný projekt dostanem. Môžem vám, ale s čistým svedomím potvrdiť, že zmiešané pocity neboli na mieste. Jedná sa o novodobý pohľad bez zbytočnej politickej korektnosti zahalený v dobovom prostredí. Za seba, pre koho sa jedná o favorita roku 2022, môžem srdečne odporučiť.

Blue (2018) (seriál)

Univerzálny liek na depresiu.

The Backrooms: Subject (2022)

To, že Petr "Peťan" Esterka nie je len typický český YouTuber, ale aj amatérsky tvorca s úžasnou predstavivosťou som vedel už dávno, no tohtoročný Halloweensky špeciál prekonal všetky predchádzajúce projekty. Jedná sa o krátkometrážny film na motívy slávnej internetovej creepypasty o liminálnom, tajomnom priestore, rozdelenom na jednotlivé úrovne, kde neplatia žiadne zákony prírody či logiky. I navzdory tomu, že sa jedná o viditeľnú inšpiráciu známej verzie z kanálu Kane Pixels, dokázal Peťan do svojho projektu vzniesť svoju vlastnú esenciu, ktorá z projektu nie len srší, no priam ho povyšuje na úplne novú úroveň. I s nulovým rozpočtom a väčším zameraním sa na reálne zábery dokázal priniesť podívanú na svetovej úrovni. "Mockumentárne" filmy tento chlap skrátka vie. Srdečne odporúčam. Film sa dá zhliadnuť tu: https://youtu.be/_iLtMb2RADQ

Road of Naruto (2022)

Po tomto si neželám nič iné, len kompletný remaster celého Naruta s vynechaním fillerov.

Avatar (2009)

Film, ktorý pred vyše 13-timi rokmi spôsobil v kinách revolúciu sa opäť a zas vrátil do kín. Tým, že som nikdy pôvodného Avatara, kvôli svojmu nízkemu veku, nemohol pri pôvodnom premietaní zastihnúť v kinosálach, som využil novú príležitosť všetkými desiatimi. I navzdory tomu, že som obrovský odporca 3D projekcií, keďže zastávam názor, že sa jedná o úplne zbytočnú technológiu, som si zakúpil lístok práve na tento typ projekcie. A po dopozeraní musím konštatovať, že je Avatar, pravdepodobne, jediná snímka, ktorej plný potenciál je naplno využitý až v ilúzii tretej dimenzie. Dej nemusím asi nejak zdĺhavo opisovať, jedná sa o kompletnú kopírku príbehu Pocahontas, no s modrými domorodcami. Úvodné minúty sa premietali v klasickom 2D formáte, no ihneď ako ste zavítali do džungle ste si mali nasadiť svoje špeciálne okuliare. Digitálne efekty sú aj po rokoch stále na úrovni. Nebál by som sa dokonca povedať, že Avatar svoju dobu natoľko predbehol, že technická stránka filmu, by bola nadpriemerná, i keby film vyšiel hoci aj včera. Po vizuálnej stránke sa jedná o dychberúce audiovizuálne porno, s prepracovanou flórou i faunou, no hlavne so svetom tak živým a pestrofarebným, až ma z neho neraz rozboleli oči. Herecké výkony taktiež nezostarli ani o deň. Aby som to teda zhrnul, oplatí sa zájsť na Avatara znova do kina? Za mňa určite áno. Síce nedostanete skoro žiaden materiál navyše, no ak ste nemali doteraz možnosť okúsiť Pandoru inak než, len na obrazovke televízora, môžem vám silne odporučiť aj 3D variant. Vždy som mal s týmito projektami gigantický problém. Buďto ma extrémne rýchlo rozbolela hlava či oči (ideálne oboje naraz) alebo film nikdy nevyužil svoj plný potenciál, aby mi to nikdy neprišlo viac, než ako predražený gimmick. No Avatar ma dokázal vtiahnuť do víru tohto čarovného sveta tak vierohodne, ako už dlho žiadna iná popcornovka. A ako bonus dostanete dlhšiu post-credits scénu, vábiac divákov na druhý diel. Na záver teda môžem povedať, len jedno: S radosťou si to zopakujem aj v decembri.

Kluci z Prahy (2020) (pořad)

Zlatý klenot internetovej publicistiky.

Top Gun: Maverick (2022)

Naproti jednotke, ktorú považujem za štandardné overrated béčko 80. rokov je Maverick typické  vysokorozpočtové béčko 21. storočia. Mav sa po boku starých známych postáv po 30-tich rokoch vracia na scénu a je silnejší než kedykoľvek predtým. Tentoraz, ale môžete očakávať okrem vyhrotených stuntov ešte aj vyrovnávanie starých restov. Inak sa tvorcovia rozhodli staviť skôr na istotu. Overall ak máte po ruke AppleTV+, alebo v tom lepšom prípade kino, potom môžem silno odporučiť. S Tomom Cruisom sa chyba spraviť nedá ;) Ak tento film nespôsobil druhú najúspešnejšiu "verbovačku" NAVY, budem sklamaný.