VALL-I (2008)

Jistá filmová kritička MF Dnes, říkejme jí třeba Mirka Spáčilová, bědovala, jak prý film zkazil ekologický podtext. Ale probůh, co je špatného na tom, když film upozorní na to, že bychom možná laskavě měli trochu přírodu chránit a že bychom možná neměli žít příliš konzumně? Naopak, filmů s poselstvím si cením. Souhlasím s tím, co se teď říká - nejlepší dílo Pixaru. Neuvěřitelně dokonalé animace, roztomilé postavy a smysluplná zápletka.

Generál Patton (1970)

Výborně natočený portrét velkého vojevůdce. Je americky vlastenecký, ale vzhledem k tomu, že Patton skutečně byl vynikající stratég a měl významný podíl na porážce Hitlera, dá se ten patos, výjimečně, odpustit. Navíc film ukazuje i záporné stránky Pattonovy osobnosti. Výborná hudba, skvělý, už tehdy širokoúhlý obraz, dobrý spád děje. Historicky i jazykově autentický - když náckové mluví anglicky, trhá mi to uši, v Pattonovi mluví každý svým jazykem, což by mělo být samozřejmé, ale bohužel není (největší pecka, kterou jsem zažil, byl anglicky mluvící Hitler, to je zase jiné téma).

Spusťte tu revoluci beze mne (1970)

Bláznivé, docela zábavné, ale bohužel ne špička. Dostalo mě, když si Francouzi na plese předávali lístky v angličtině. To patrně v 70. letech způsobilo značné napětí mezi Spojenými státy a Francií... :)

Biblické příběhy: Ježíš (1999) (TV film)

Bohužel, dle mého názoru oproti zbytku výrazně slabší. Sice dohormady tři hodiny, ale proč se začíná věkem Ježíšovy dospělosti? Co zvěstování, narození - to je přeci důležité znát v rámci všeobecného vzdělání. Navíc příběh pak ztrácí návaznosti. A měl jsem pocit, že mírně sklouzává ke kýči. Umučení Krista od Mela Gibsona sice také nemapovalo encyklopedicky celý příběh, ale ukázalo jeho část (vzhledem k názvu divák jasně ví, co má očekávat) a bylo mnohem dramatičtější a...zkrátka lepší.

Teletubbies (1997) (seriál)

Nemyslíte, že by dětské pořady měly dětskou inteligenci rozvíjet? Tenhle její rozvoj spíš přibržďuje. Nebo posouvá dozadu.

Kosovo - černá díra Evropy (2007) (TV film)

Nic zvláštního. Nemastný, neslaný, mírně proalbánský dokument. Ale alespoň ukázali, jak to chodí v Kosovské Mitrovici.

Henry Fonda - tichý muž z Hollywoodu (1997) (TV film)

Sledoval jsem dokument s tátou, který zná dobu, ve které Henry Fonda hrál, lépe než já, a měl stejnou výtku, jako, jak koukám, Golfista - ani zmínka o Tenkrát na Západě. Jinak hezké a populární načerpání nových filmových vědomostí.

Jak se krotí krokodýli (2006)

Marie Poledňáková zklamala. Už její dřívější komedie byly mírně kýčovité, ale měly svoje kouzlo. Tohle nedává vůbec smysl. Tyto otázky nejsou z mé hlavy, ale: proč oslovuje učitelka děti ve druhé třídě příjmeními? Jaktože si nesežene zdravotníka a vezme na nádraží chlapa, který se tam náhodou zdravotníkem je (alespoň to tvrdí)? Nudil jsem se.

Avignonské proroctví (2007) (seriál)

Hodnocení i komentář ještě pravděpodobně změním, jak se bude seriál vyvíjet, ale zatím se mi zdá, že film dosti očividně chce napodobit legendární Šifru mistra Leonarda. Ripo má pravdu - i herečka v hlavní roli se jí podobá. Uvidíme.