Profesionálové - Zvířený prach (1978) (epizoda)

Rozhodně víc než dobrý díl, byť nepatří k těm nejlepším. Souhlasil bych s jedním z autorů britských stránek o seriálu, že ze začátku to nevypadá nijak extra, ale postupně se z toho stane docela dobrá jízda. Jediné, co mi vadí, je, že je tam těch stran konfliktu nějak moc. A rozhodně tím nemyslím Darbyho bývalé přátele. KGB tentokrát, což je velice zajímavý nápad, jedná s Cowleym (koneckonců k obdobným schůzkám docházelo za studené války v jednom kuse), ovšem právě v tomhle je ta schizofrenie. KGB tam má svoje lidi, kteří by mohli oddřít všechnu tu špinavou práci, a oni akorát hrajou šachovou partii s CI5. Morduje zabiják O´Leary s jeho parťákem, ovšem ti nijak sehraní s KGB nejsou. Mám tomu rozumět tak, že byly dvě KGB? Jedna hodná, co prostě jen chtěla hájit socialismus a soupeřila se Západem, ale rozhodně nedělala nic nečestného (a nebránila se diplomacii a domluvám s protivníkem), a druhá zlá, co posílala ty vraždící O´Learye, Terkovy a další zrůdy, a nebýt té hodné, tak by klidně rozjela třetí světovou? Protože přesně tak to vypadá, tedy že i za Sajuz tam jsou dvě strany. A taky je škoda té chyby při závěrečné přestřelce, kde má Bodie v jednu chvíli obvyklou pistoli Browning Hi-Power, a ve druhou zničehonic úplně jinou pistoli (patrně Smith and Wesson 39) - ne že by v seriálu obdobných bot bylo málo, ale tahle už je vyloženě do očí bijící.

Profesionálové - Úklid (1980) (epizoda)

Tenhle díl osobně nemám moc rád. Zaprvé protože je ta zápletka až fantasmagoricky antikomunistická (Východní Němci používající triádu k zfetovávání Yankees v Západním Německu - mimochodem neměli ti k dispozici dost fetu i beztak? :D) - o to větší div, že ji s drobnými střihy odvysílala už osmdesátková ČST (tím pádem se mi nechce věřit, že by neprošla Za vším hledej ženu, kderá by šla zakamuflovat mnohem jednodušeji). A zadruhé ten špatný konec, kdy padouši uniknou trestu. A důvod je až imbecilní - blbá diplomatická imunita. Nejenže se mi nechce věřit, že by Cowleymu nedocvaklo, že ten docela významnej Dederon, co stojí v čele té bandy, bude mít imunitu. Ale k tomu všemu autoři jaksi pozapomněli (stejně jako o desetiletí později tvůrci Smrtonosné zbraně 2, kde diplomatickou imunitu zrušila jen kulka mezi oči), že když ho chytili při činu a důkazy jsou nezvratný, mají plný právo ho poslat na první letadlo domů - a samozřejmě požádat o jeho vydání (což by NDR s velkou pravděpodobností udělala, protože by sotva chtěli uprostřed studené války riskovat takový diplomatický průser). Tak či onak by ti mafiáni sotva mohli pokračovat v těch kšeftech a zastrašovat svědky, jako by se nic nestalo. Neříkám, že se nemohla udělat nějaká epizoda, kde hoši z CI5 nakonec prohrajou (koneckonců se udělaly, viz. Obětní beránek nebo obdobně debilně zakončená Operace Susie). Ale takhle teda ne.

Krtek a Panda (2016) (seriál)

Ano, původnímu Krtečkovi to nesahá po kolena, ale není to o nic horší, než Máša a medvěd (těma se to asi nemálo inspirovalo), a všem těm Teletubbies, Mickeyho klubíkům, i všem těm (dětinským, zvráceným, či oboje) anime blbostem po dvoutisícím (Pokémony počínaje rokem 2002 nevyjímaje) to jednoznačně nakopává zadek. Dávám tři hvězdičky, a mám sto chutí dát ještě víc, na protest proti zdejším antikomunistům (resp. Sinofobům, Rusofobům, antizemanovcům, antiputinovcům,..., prostě kavárníkům), které by už měli konečně šoupnout do Bohnic nebo Černovic.

Ano, šéfe! (2009) (pořad) odpad!

Ne, že by si někteří naši restauratéři návštěvu tohoto individua nezasloužili (viz. Janáčkovo divadlo). Ale to nic nemění na tom, že je to pořád jen další pitomá reality show. Zde konkrétně o tom, jak jeden namyšlenej snob sprostej jako dlaždič chodí od hospody k hospodě a všechny a všechno tam uráží. Vařit bez debat umí, ale to ho neomlouvá. Kolikrát je na něm vidět, že mu moc nevoní ani česká kuchyně obecně (byť se možná najdou výjimky), a spíš má rád ty pokrmy pro horních deset tisíc. Výskyty ještě zajímavějších jedinců typu zloděje babiččinýho řetízku dokazujou, že normální lidi ani nemají zájem vlézt před kameru, když se ukáže Pohlreich. Proti tomuhle je i ten Babica zlatej, a to nepatřím k těm, kteří se na jeko kulinářské kousky dívají (a už vůbec ne k těm, kteří by podle něj chtěli vařit).

Třicet případů majora Zemana - Konec velké šance (1976) (epizoda)

Výborný díl, akorát jediné, co mi na tom vadí, je že je to přese všechnu tu osudovost spíš další z případů majora Hradce, a Honza Zeman se do středu událostí dostane doslova jako slepej k houslím. Nemluvě o tom, že bych nečekal, že zrovna Bláhovi takhle zničehonic rupne v bedně. Ale když jsou nějakýmu agentovi v důsledku všelijakých kriminálních událostí dějících se kolem něj událostí non-stop v patách kriminálka i tajní, a dokonce i ty plastiky jsou nanic, tak z toho nejeden zmagoří i bez toho, že mu jeho nadřízený řekne, že už je vlastně odepsanej. A samozřejmě chudák Lída - tohle si nezasloužila, a Honza taky ne. Velmi těsně pět hvězdiček.

Ibrahim Maiga - Čierna bača (1996) (hudební videoklip)

Vážně to nejde brát ani vteřinu, ale sranda je to dokonalá. A souhlasím s tím, že je to opravdu jedna z těch věcí blízkých stroji času - návrat do devadesátek aspoň na těch pár minut zaručen.

Třicet případů majora Zemana - Tatranské pastorále (1978) (epizoda)

Po náloži politických dílů přichází oddech v podobě čistokrevné detektivy. Za Pavláskem a Zemanem přichází režisér z Barrandova, který chce natočit film o deset let staré vraždě mladičké Jiřiny Drahotové. Zeman má nejdřív chuť spáchat další vraždu, ale pak mu dojde, že by se při natáčení na místě činu mohl objevit i skutečný vrah. Po naléhání Pavláska odjíždí do Tater, kde se zamíchává mezi štáb. A jak se nakonec ukáže, pan režisér je se scénářem skutečně docela vedle, a pravý vrah je stejně tragická postava jako oběť. Vedle výborného příběhu tu máme výborné výkony herců z obou břehů Moravy, tím pádem taky plně československé obsazení (z nějakého důvodu to i v době do devětaosmdesátého v našich filmech a seriálech vypadalo, jako když je od Aše až po Čiernou nad Tisou jen Česko, nebo naopak jen Slovensko, a výjimek moc nebylo), a v neposlední řadě nádherné prostředí Vysokých Tater. Celkově jde bez debat o jeden z nejlepších dílů seriálu. "Vrahové jsou ti nejsmutnější hrdinové. A skutečný vraždy ty nejtrapnější příběhy."

Rozpaky kuchaře Svatopluka - Špalek (1984) (epizoda)

Pro mě jeden z top dílů, kde excelujou zejména Kopřiva a Hadrbolcová coby cifršpióni Kryštof a Baběrádová, kteří pro všechny má dáti a dal nevidí les, a tak nepoznají (zejména jejich slabší půlka) rozdíl mezi špalkem řeznickým a zahradnickým (a taky mezi vidličkou a zahradní vidlí), čímž dostanou Sváťu do průseru. Ale to by snad ani nebyl on, aby si (s pomocí hláškujícího náměstka Blahoše,direktorovy sekretářky zaměňující pro změnu eratický balvan za erotický, a jako obvykle také diváků) neporadil. "Co to je dva významy?! Neexistuje dva významy!"

Třicet případů majora Zemana - Štvanice (1978) (epizoda)

Tohle by se mělo vysílat pravidelně, protože to ukazuje pokus o kontrarevoluci v roce 1968 v pravém světle. Žádné napravování křivd (to se koneckonců dělo i v předcházejících letech), žádný závan demokracie, ale naopak vymýšlení lží o dřívější době a snaha všecko otočit o sto osmdesát. Když tohle člověk vidí, může být jedině rád, že přijeli a zarazili to (samozřejmě kéž by nemuseli přijet a netekla by krev). Jediné mínus dílu je, že ze Stejskala udělali zrádce. To si nezasloužil (nemluvě o tom, že přinejmenším zčásti měl pravdu, protože kdyby tam místo něho přišel někdo jinej, bylo by to ještě horší).

Třicet případů majora Zemana - Klauni (1978) (epizoda)

Sequens už v sedmdesátých letech popsal pravou tvář nechvalně proslulé pražské kavárny. Ta se bohužel od těch dob ani trochu nezměnila.