Iveta Bartošová: Nic nového pod sluncem (1987) (hudební videoklip)

Samotného by mě zajímalo, jestli se Karel Šíp (tím mimochodem vyzývám, aby tu byl uveden jako autor scénáře) inspiroval filmem Manequinn (čemuž mám problémy věřit, protože klip se natáčet v tuhé zimě na začátku roku 1987, tedy nejpozději v době premiéry filmu), nebo jestli šlo o náhodu. Tak jako tak, je to výborný klip, i píseň, jako skoro vše od Ivety v té době.

Iveta Bartošová: Tak pojď (1987) (hudební videoklip)

Zvlášť pokud jde o československou klipovou tvorbu do konce 80. let by to někdy opravdu chtělo podrobnější údaje u konkrétních klipů, jména režisérů i pár dalších tvůrců, a i stručný popis. Protože často vzniklo víc videí a takhle nikdo neví, o které jde. Tohle je učebnicový příklad, a komentáře to potvrzují. V jednom klipu se Iveta chvíli prochází zasněženou krajinou, chvíli veze, a v další chvíli si udělá výlet do pohádky. V dalším klipu pro změnu Iveta letí letadlem. Samozřejmě nemám ani ponětí, kterému z nich toto téma patří, takže nemám co hodnotit.

Iveta Bartošová: Útoč láskou (1988) (hudební videoklip)

Chtělo by to asi specifikovat, která verze je myšlena. Pokud se nepletu, je to verze z hitparády Triangel. Není to až taková přehlídka efektů, jako předchozí Trianglácký klip Když láska schází, ale i tak jde o jednu z jó lepších studiovek s víc než dobrými střihovými efekty. Písnička samotná je samozřejmě jeden z Ivetiných největších hitů, okořeněná o typický "Penkovský" sound. S takovou kombinací není divu, že klip nejednou zvítězil a dostal se až do Zlatého Trianglu.

Dva z jednoho města (1983) (pořad)

Takhle má vypadat zábavný pořad. Dvě hodiny nepřetržité zábavy, soutěží, a samozřejmě vystoupení našich nejlepších pěveckých hvězd všech dob (takový počet zpěváků dnes nikdo nesežene ani na Silvestra). Kéž by něco takového bylo i dnes.

MacGyver - Hozená rukavice (1985) (epizoda)

Nejlepší je bez diskuze úvodní část. Většina z nás neměla nejmenší tušení, co vše jde udělat s mapou, než nám to MacGyver ukázal. Snad největší jízda z celého seriálu, navíc podbarvená dokonale sedící Edelmanovou hudbou. Hlavní děj nemá šanci se tomu vyrovnat, ale nemá se za co stydět.

MacGyver - Zlatý trojúhelník (1985) (epizoda)

Mac se ani nestačí vzpamatovat z toho, že ho kvůli nějakým tajným kódům málem rozlisovali na vrakovišti, a už pochoduje po Barmě, aby našel krabici s jedem. Jen co se k ní stačí dostat, už ho zajmou místní otrokáři. Jelikož ale Maca okamžitě nezabijou a radši ho nechají pomalu usmažit na sluníčku, tak jim to s pomocí jednoho vesnického spratka vrátí i s úroky. Jenže MacGyverovi nestačí jen splnit úkol, rozhodne se zahrát si na Sedm statečných a vesničany osvobodit. Nejdřív nic moc, ale druhá půlka to postupně zachraňuje a závěrečný duel MacGyvera s generálem Naraiem sakra stojí za to.

MacGyver - Pilot (1985) (epizoda)

Tomuhle dílu nižší hodnocení než plné dát nejde. Od začátku do konce je tam přesně to, co od MacGyvera chceme a proč jsme si ho zamilovali.

MacGyver - Nepřítel uvnitř (1986) (epizoda)

Optět jamesbondovská zápletka. Mac už poněkolikáté provádí špionáž v NDR, ale tentokrát se už bezpečnostní orgány nenechají napálit a počíhají si na něho. Naštěstí se ukázal jeho kámoš a zachránil ho před oprávněnou basou za špionáž až do sjednocení Německa. Jenže hned vzápětí musí Mac zachraňovat jeho tím, že v rychlosti víc než 120 km za hodinu opraví brzdy. Doma zjišťuje, že v maléru nebyl z důvodu, že je v NDR známější než u nás Pavel Bláha, ale že v jeho tajné službě je zrádce. Což se potvrdí, když na nóbl večírku zničehonic farář málem zastřelí přeběhlici z KGB a hned vzápětí umírá na infarkt. Macovi netrvá dlouho zjistit, že reverenda "naprogramoval" a rafinovaně odstranil zabiják z KGB, ale mnohem větší překvapení zažije, když zjistí, kdo jsou jeho společníci. Jenže oni sami (jako vždy) nevědí, s kým si začali.

MacGyver - Zloděj z Budapeště (1985) (epizoda)

Úvodní část s koněm kultovní. Hlavní děj nic moc. Mac se vydává do Budapešti získat mikrofilm, a nakonec pomáhá Maďarsku snížit stavy Cikánů (nekrvavou cestou). Maďarsko je, jak jinak, popisováno jako zaostalý koncentrák, komunisti jsou zlo a Cikáni (téměř) svatí, atd., učebnicový příklad je scéna s Cikány v pracovním táboře, kde se k nim chovají jako Náckové. Závěrečnou honičku sráží zejména to, že je z velké části převzatá odjinud. Celkem tak 3 a půl a výš zaokrouhluju jen kvůli tomu koni.

Dynastie (1981) (seriál)

Znatelně méně zdařilá kopie Dallasu. Nebyla nejhorší, ovšem stejně jako v případě Dallasu postupně přicházely šílenější a šílenější zápletky. Oním přeskočením žraloka byl paradoxně vrcholový moment - Moldavský masakr (k němuž došlo ve stejné době, kdy v Dallasu poslali Bobbyho do sprchy). Dál už přicházela jedna větší šílenost za druhou, a vše vyvrcholilo tím, že jednu z hlavních postav unesli mimozemšťani (k tomu sice došlo ve spin-offu, ale jelikož ten hned potom skončil, museli ten problém dořešit v hlavním seriálu), po čemž už nebral Dynastii vážně vůbec nikdo.