Píseň pro Rudolfa III. (1967) (seriál)

Hodně ojedinělý nápad dát dohromady seriál o osudech jedné rodiny s přehlídkou písniček (klipů). Dietl a Vašta stvořili "klip-seriál", který se stal vzorem všech pozdějších exteriérových recitálů, včetně magazínu TKM Mladýma očima, a samozřejmě Hitšarády (než se v průběhu první půlky 80. let transformovala do moderní hitparády). Bohužel po několika prvních dílech byla Píseň pro Rudolfa III. zneužita politickou propagandou "pražskojarních", a po odvolání Dubčeka s ní logicky rychle udělali krátký proces. Největší škoda byla, že se s tím (nejspíš kvůli Kubišové) svezly a do šuplíku mazaly i ty první díly, které se neprovinily ničím.

Knight Rider - Smrtící manévry (1982) (epizoda)

"Michaele, předpokládám, že jsi jako obvykle upoutal pozornost vysoce vražedných individuí." Fešná poručice se vrací na svoji základnu, hned po příjezdu se ale dozví, že její otec zrovna umřel při nehodě. Tím by příběh mohl skončit, nebýt toho, že vojandě se na cestě na základnu porouchalo auto a za odtahovou službu nezaskočil nikdo jiný, než Michael a KITT (kterému to vyřadilo z provozu celý obvod :D). Michael zjišťuje, že ona nehoda nebyla žádná nehoda, a přichází na stopu nelegálního obchodu s jadernými hlavicemi. Díl začíná nemastně - neslaně, ale vše vynahrazuje finále na cvičné střelnici. Akorát ty jaderné střely - chtěl bych vidět, jak by se leckde válely po obyčejným muničáku (navíc střeženým jako by šlo naše popřevratové vojenské základny), nemluvě o tom, že je člověk dokáže unést jednou rukou (hlavně že ty nejaderné řízené jsou násobně větší).

Knight Rider - Důvěra nerezaví (1982) (epizoda)

Jednoznačně nejlepší díl seriálu. KITT proti svému zlému dvojčeti. Dva zlodějíčci se vloupají do staré laboratoře Knight Industries a reaktivují KARRa (Knightův automatizovaný racionální robot) - první prototyp Knightova auta budoucnosti, ale bohužel s velkou závadou v podobě primárního programu ochrany sebe samotného. K tomu jako další ingredienci přidejme pár špatně mířených rad od oněch zlodějíčků, a nastává chaos. Jediný, kdo může KARRa zastavit, je samozřejmě KITT s Michaelem, ale tentokrát jsou šance půl na půl. Závěrečný duel, zejména vlastní scéna dvou superaut jedoucích proti sobě na pobřežní silnici, je naprostá bomba.

Třicet případů majora Zemana - Vyznavači ohně (1974) (epizoda)

Jeden z TOP dílů, a hned na začátku. Příběh na jedničku, atmosféra by se dala krájet, leckdy je, jak i zde bylo nejednou napsáno, dokonce až hororová (na čemž má samozřejmě nemalý podíl i hudba Zdeňka Lišky), a Luděk Munzar v roli nácka předvedl výkon pomalu na Oscara. Naprostá dokonalost. A o nějaké propagandě samozřejmě nemůže být řeč.

Třicet případů majora Zemana - Vrah se skrývá v poli (1975) (epizoda)

Excelentní díl. Kontroverzní téma, které dělí a bude dělit diváky, mu už nikdo neodpáře (ale podle všeho ten základ v těch Babicích nebylo nic jínýho, než regulérní teroristický útok nějaké odporné diverzní bandy jako v seriálu, hádat se lze jen o tom, co následovalo po něm). Bez ohledu na něj ale baví od začátku až do konce, navíc opět dokáže nevídaným způsobem navodit atmosféru strachu jako kdyby šlo o horor - při nočním napadení má člověk opravdu pocit, že útočí přízraky, a v oné vraždící scéně jsem si opravdu připadal, jako by jedním z útočníků byla smrt samotná. Jediná slabina je samotný závěr - možná jsem opravdu zmlsanej západní akční produkcí, ale aby to místo Zemanovy pomsty (nic ve stylu Ramba 2, jen aby on sám osobně v přestřelce odpravil aspoň jednoho z vrahů svého kamaráda - tady to koneckonců šlo i bez umělýho implantování do děje, který s tím jinak nemá nic společného, narozdíl od duelu s Bláhou) skončilo tím, že je prostě jen obklíčí SNB/armáda, a hotovo, rozlučka a titulky, to mi připadá hodně slabý.

Alf - Alfovy výjimečné Vánoce: část 1. (1987) (epizoda)

Tenhle speciál radši neměl vzniknout. Na sitcom o mimozemšťanovi vyvádějícím neplechu je až neuvěřitelně depresivní - ani ty nejsacharínovější záležitosti si nedovolily jít tak daleko. Vlastně už ani nejde mluvit o komedii, a nezachrání to ani pár opravdu legračních míst v čele s porodem, ani lepší technické vybavení (reálné lokace, filmový pás, apod.).

Alf - Návštěva strýčka (1988) (epizoda)

Tenhle díl nebyl nic moc, podle mě se na něj měli radši vykašlat. Na sitcom typu Alfa je to nejdřív až moc černý humor (byť ta část s ovocem je prvotřídní sranda), a pak až moc vážné až depresivní. A ve výsledku to vypadá schizofrenně. Největší plus dílu je bezpochyby to, je že ten, kdo tenkrát Alfa tahá z maléru (resp. z depky), je Lynn. Byť je jasné, že u komičtějších záležitostí to ani nemůže být nikdo jiný než Willy (nikdo z představitelů hlavních rolí nebyl takový komik jako Max Wright), zoufale to chtělo víc dílů, kde by tahle role připadla právě jí.

Profesionálové - Arabská mozaika (1979) (epizoda)

Tuhle epizodu vytahují z průměru a dělají z ní výbornou dvě věci - zaprvé přestřelka se zabijákem takřka v půlce, zadruhé téma - téměř se dá mluvit o věštecké epizodě, jelikož problémy s islámskými fanatiky v závěru 70. let byly bohužel jen začátek. P.S: Díl by měl správně patřit do druhé řady (to je poznat zejména podle pistolí), ve třetí se ocitnul proto, že jeho natáčení bylo přerušeno skoro na půl roku díky úrazu Lewise Collinse.

Profesionálové - Za vším hledej ženu (1978) (epizoda)

Jeden z nejlepších dílů seriálu, a hned na začátku. Zápletka sama o sobě, byť zajímavá (ale samozřejmě trochu černobíle studenoválečná - byť je mi jasný, že v tajných službách na obou stranách železné opony bylo nemálo takových, pro které účel světí prostředky), z toho dílu nic extra nedělá. Ale zajímavých momentů se do něj vložilo víc, než dost - rvačka v hospodě, Doyle u šlapky,... A co z něj skutečně dělá nářez, je závěrečná přestřelka, zejména její vyvrcholení (Terkov je asi nejnesmrtelnější postava celého seriálu s výjimkou samotného Doyla a Bodieho). Miluju ten díl odmalička a nikdy ho nepřestanu milovat. Plný počet.

Profesionálové - Jízda na slepo (1978) (epizoda)

Příběh je sice slabší, ale snad ani nikdo nečekal, že by to bylo jinak. Celý díl je na první pohled jedna velká honička a přestřelka. Nejde o to dopadnout pachatele, nejde o to, kdo chce onu osobu zabít, vše je jen podkladem pro jednu velkou akční jízdu, která se povedla na výbornou. Pro toho, kdo chce něco jiného, než jen střelbu z Browningů a kvílení pneumatik, to samozřejmě asi nebude to pravé, ale ti, co mají na Profesionálech nejradši akci, mají žně.