Kdysi dávno (1980)

Na tohle si matně pamatuju z Novy z cca. roku 2000. Ne, že by mě to nadchlo, ale bylo na tom něco zajímavýho. Až teď, po letech, jsem zjistil, že hlavní představitelé jsou filmový Superman a Solitaire-Quinnová. Samozřejmě, že je to těžkej slaďák od začátku až do konce, a tomu je podřízený vše, včetně logiky (cestování časem pomocí sugesce mě rozsekalo). Žádný zázrak se nekoná. Ale i tak to překonává velkou část superpopulárních áčkových slaďáků vznikajících od poloviny 90. let. Plus hvězdička navíc za hudbu Johna Barryho.

Na vlastní oči (1994) (pořad)

Kultovní publicistický pořad zlaté éry TV Nova. Reportáže samozřejmě jak odpadové, tak výborné, ale to je u publicistiky naprosto normální. Nejzajímavější byly kriminální kauzy z prvních let vysílání (kde v době divoké restaurace kapitalismu se grázlové ani nebáli poskytovat rozhovory a machrovat jak Bohuš), dále hon za nacisty, případ Kajínek, a samozřejmě kultovní duch v jihlavském podzemí (nevěřím tomu ani vteřinu, ale s výjimkou Studny se asi sotva někomu u nás povedl tak strašidelný příběh). Zejména později se ale z reportáží začala stávat politická propaganda, reprezentovaná zejména duem Klíma - Kroupa (v začátcích oba výborní - viz. již zmíněný Kajínek, ale pak to s nima šlo rychle z kopce), a pořad šel do kytek, a nejeden pokus o jeho vzkříšení skončil nezdarem.

My z Kačerova - Sfinga na věčné časy (1987) (epizoda)

Jednoznačně nejstrašidelnější díl Kačeřích příběhů a seriálových Disneyovek vůbec. Z ovládnutí Donalda duchem faraona (podbarveným naprosto sedící hudbou) a z "přelaďování kanálů" signalizujícího že Donald se pořád snaží dostat zpátky mě mrazí ještě dnes. K tomu Donald pod kontrolou faraona klidně pošle Skrblíka a kluky na pomalou a bolestivou smrt, a jako bonus tu ještě straší opravdu nebezpečná mumie ve službách zákeřného velekněze. Regulérní dětský horor. P.S: Nebyl tenhle díl náhodou prvotní inspirace toho seriálu o těch žábách bojujících se zlem? Podobností je víc než dost - titulní postava moula v námořnickým, předek či minulá inkarnace vládce, magické měsíční paprsky, atd.

Sailor Moon (1995) (seriál)

Dívčí verze Strážců vesmíru (koneckonců sama autorka přiznala inspiraci Super Sentai - japonskou předlohou PR). Samozřejmě už jen proto, že je to hlavně pro holky, nelze čekat přehlídku kopanců a zásahů od siloluku, a o to víc je tam omáčky - někdy humorné, někdy na můj vkus až moc romantické. Sám se divím, že ve své době po seriálu nesáhl ani Mathé, ani Železný, ani začínající Premiéra/Prima a dokonce ani Supermax, ale myslím, že i pro nás je toto dílko trochu horký brambor. Je tam trochu víc erotiky, než je na seriál pro děti zdrávo (žádný Základní instinkt, ale do Kačeřích příběhů by to rozhodně neprošlo), 14-leté holky randí s borci minimálně vysokoškolského věku, v pár případech zde máme dokonce i homosexuální vztahy, což v seriálech pro děti opravdu nemá co dělat, a v neposlední řadě závěr 1. série - krásná pozvánka pro dětičky k psychologovi. Nemluvě o tom, že ve své době snad nikde mimo Japonsko nebyl seriál až takový velehit, plně ho proslavila až Anime-mánie, kterou rozjeli Pokémoni. A samozřejmě po první sérii to s kvalitou šlo postupně dolů (s částečnou výjimkou třetí - ovšem spíš kvůli postavám, než příběhu) - místní obdoba Scrappy-Doo a kolem ní se točící zápletka, výplňové díly posouvající se od "Sentai" někam mezi Beverly Hills 90210 a sitcomy, předposlední série už téměř rezignovala na napětí a akci, a z té poslední se ve snaze opět přitvrdit stal pořádný guláš (ne tak šílený jako v komiksové předloze, ale i tak). Bez diskuze jde ale o jeden z opravdu lepších japonských kresleňáků, který rozhodně stojí za podívání. P.S: Všiml jsem si, že seriál je tu uveden dvakrát. Chtělo by to obě témata spojit do jednoho, koneckonců různé jazykové verze z toho nedělají úplně jiné dílo.

Ledové království (2013)

Bez diskuze jde o jednu z nejlepších věcí, co u Disneyho spíchli po rozjezdu 21. století, ale ani tak to není ono. Příběh samotný je docela povedený, ale je poznat, že kdyby to udělali někdy v 90. letech, bylo by to násobně lepší. Bez hory vtipných a rádobyvtipných hlášek ve stylu Shreka a podobně by to asi sotva tolik zaujalo. Na první pohled je poznat, že tenhle film je zejména pro holky (což jsou více či méně všechny filmové Disneyovky, co si budem povídat, až na pár výjimek jde o romantické novely v pohádkovém hávu), což by samo o sobě zas tak nevadilo. Jenže tohle dílko se vůbec netají tím, že je už trochu moc feministický (ale za výrok o tom, že je pitomost si někoho vzít po několikadenní známosti, palec nahoru), a někdy - zejména v závěru - to až moc zavání rovnou lesbi incestem, což je možná dobrý námět do nějakého dílka s Dolly Buster a spol., ale na Disneyovku je až příliš za hranou. A pokud jde o titulní píseň, tak naprosto nechápu, co na ní kdo vidí, podle mě je to typická dvoutisícková blbost (o té závěrečné "hit" verzi ani nemluvě). Rozhodně to není špatný film, ale taky to není taková bomba, jaká se z něj dělá, a proti Sněhurce, Růžence, Mauglímu, Ariel, Krásce a zvířeti, Aladdinovi a spol. nemá žádnou šanci.

Baltimora - Tarzan Boy (1985) (hudební videoklip)

Klip vzniklý pro televizní hitparádu Musikladen Eurotops, stojící a padající na počítačových efektech a animaci. Docela bizarní nádech mu dodává samotný "Tarzan", který na první pohled nepotřebuje žádnou Jane (taky za několik let bohužel dopadl stejně jako celá řada homosexuálů v té době).

Nekonečný příběh (1984)

Naprosto dechberoucí dobrodružství od začátku do konce s třešničkou na dortu v podobě nesmrtelné Limahlovy pecky. Kam se na tohle hrabe nějakej Pán prstenů.

Nekonečný příběh 3 (1994)

Tohle nemělo vzniknout. To už ani není Nekonečný příběh, to je jen nějaká PG puberťácká komedie rejžující na úspěšné značce. Kolem roku 2000 bych to nemilosrdně hodil do odpadu, jediný důvod, proč to neudělám teď, je, že poté přišla celá hora mnohem horších hůz, než je tohle, včetně nejednoho remaku této ságy.

Grilování Donalda Trumpa (2011) (pořad)

Na tomhle je nejzajímavější to, že tenkrát - pár let dozadu - proti němu hollywoodské celebrity a pseudocelebrity vlastně ani nic neměly (jo, navážely se do něho pořádně, ale jemu to ani moc nevadilo, navíc takhle nakopaly každýho), a najednou, jak oznámí kandidaturu na prezidenta, ho nemůžou ani cítit. I jeho zarytí odpůrci (ani já nejsem zrovna jeho fanoušek, ale jsem rád, že nevyhrála Hillary) musí uznat, že to zpředaleka není jen o něm (a Miloš Zeman u nás to samý). Samo o sobě je to rozhodně zábavný, ale dost to sráží fakt, že je to v USA po roce 2000 - výsledek je v nejednom případě gejzír rádoby vtipných sprosťáren, které s výjimkou Iaga nedokáže zábavně podat nikdo.

Dnes mám perný den (1986) (pořad)

Karel Gott nejspíš i díky přímému kontaktu se západoněmeckou popovou scénou dobře věděl, jak mají vypadat moderní videoklipy, a to v době, kdy většina ostatních interpretů teprve hledala cestu (byť se nedá říct, že by taková Hitšaráda, 5xP nebo to lepší z Trianglu nějak výrazně zaostávaly, nemluvě o tom, že v té době už rozjel kvalitní klipovou produkci Supraphon). To je vidět snad na každém jeho klipu z let 1986 až 1989. Plně moderní klipová tvorba nijak nezaostávající za klipy z první poloviny 90. let. Nemalý podíl na tom všem má samozřejmě i Gottův dvorní režisér Eduard Sedlář. Jediná vada na kráse v tomto případě je, že jde o pořad natočený pro televizi, který se musel vejít do půl hodiny, takže nejeden klip není v plné délce (což samozřejmě platilo v celé řadě jiných případů - Detektívka od Elánu, Další Gottův promo pořad Posel dobrých zpráv, atd.). A už vůbec nerozumím zařazení živého vystoupení s písní Text k téhle písni jsem psal já, která vznikla o tři alba dřív. Mnohem lepší by bylo natočit nějaký klip na nějakou další píseň z LP To vám byl dobrý rok. P.S: Jelikož součástí pořadu je i klip Je slavná, měla by se mezi účinkující přidat i jeho druhá hlavní hvězda - od Kroků vypůjčená Markéta Muchová.