• Hudební
  • Romantický

Benjamin (2018)

Svižné vyprávění o pochybnostech, nejistotě a hledání. Skvělá hudba a vtipné dialogy dávají filmu lehkost, přestože je hlavní hrdina plný zmatků v hlavě i v srdci. Výborně a vtipně odpozorované pozérské prostředí performerů. Příjemný film na podzimní večer.

Zelená kniha (2018)

Lidský příběh hvězdy klasické hudby a jeho osobního šoféra vypráví o odlišnosti obyčejným, a přesto emocionálně silným způsobem. Ukazuje primitivnost předsudků venkova, stejně jako pokrytectví velké společnosti, které se s léty nemění. Zachycuje pocity výjimečné osobnosti, která stojí mezi většinovým publikem, jež mu na jevišti aplauduje a v zákulisí ho přehlíží, a zároveň před vlastní menšinou, které se svým úspěchem vzdaluje. Výborné dialogy, skvělá hudba a především mimořádné herecké výkony dělají z filmu jednu z událostí roku 2018.

Já, Simon (2018)

Pohádkový příběh ve velmi vtipném zpracování. Lehkost vyprávění dodává filmu autenticitu, přestože jde téměř o výchovný snímek, jak okolí říct, že jsem gay. V Česku by podobně svižný a hlubokomyslnostmi nezatěžkaný návod nemohl vzniknout, americká produkce se nebojí balancovat na hraně kýče, a proto film funguje od začátku do konce. Vynikající soundtrack a zábavné figurky jako sbormistryně nebo zástupce ředitele školy film posouvají do roviny skvělé oddychovky. V jejím závěru si řeknete, byla to sice gay Popelka, ale kéž bych takový film viděl, když mi bylo 17. Nabíjející snímek zvlášť pro mladou generaci, která neřeší aktivismus, ale lásku a nalezení sama sebe.

Na konci světa (2017)

Syrový, přesto citlivý film o poznávání sebe sama, o samotě a hledání spřízněné duše. Mistrovsky natočený debut, naturalistické vyprávění z totálního zapadákova v kontrastu s hřejivou něhou postupně vznikající lásky. Jeden z nejlepších gay filmů vůbec, rozhodně nejlepší gay snímek loňského roku. Herecké výkony jsou vynikající, atmosféra filmu mrazivá, podmanivá, smyslná i dojemná. Naprosto uvěřitelný příběh, přesvědčivě zfilmovaný.

Dej mi své jméno (2017)

Jeden z nejvíce přeceněných filmů poslední doby. Největším problémem je scénář, postavy nejsou ani papírové, natož živé. Příběh postrádá napětí, konflikt a vášeň, aby mohl vzbudit silnější emoci. Srovnání se Zkrocenou horou je snad možné jen díky vodopádu na horách, jiná podobnost v esteticky sice vybroušeném, ale emočně prázdném filmu není. Problémem není pomalé tempo letního zapadákova, ale načančaná bezobsažnost, která se odehrává v pěkných kulisách staré italské vily. Marco Berger ve vynikajícím snímku Hawaii si vystačil také s minimem dialogů, přesto v jeho případě bylo mlčení hlavních postav strhující, k čemuž Elio a Oliver v Call Me By Your Name mají hodně daleko. Jedním z mála kladů filmu s průměrným scénářem jsou herecké výkony, což je obdivuhodné, protože herci vlastně nemají co hrát, proč toužit, pokud nemluvíme jen o sexuálním aktu. Především Timothée Chalamet zaujme jako Eliot minimalistickým výkonem, díky nemuž stojí za vidění. Snímek bezesporu získá řadu nominací a trofejí, nicméně, chcete li vidět gay film, jež se vám vryje do srdce, pak si pusťte Hawaii, Víkend nebo Zkrocenou horu. Slibně působí také Na konci světa, který má premiéru v lednu 2018.

Hledání (2016) (TV film)

Narozdíl od filmové verze Sexu ve městě je Hledání o vztazích, nikoliv jen o atmosféře. Happyend je v naprostém pořádku, po šťastném konci netouží jen pokrytec nebo asociál. Film o gayích současnosti, jeden z nejlepších posledních let. Znalost obou řad seriálu je pro úplný zážitek nutná, doporučuji.

Mládí (2015)

Esteticky vytříbená imprese soumraku kariér dvou neobyčejných umělců. Fantastická Jane Fonda v epizodní roli, i kvůli ní film musíte vidět. Snímek plyne velmi zvolna, hlavní příběh je protkán bizarními figurkami a podivnými situacemi ze zákoutí honosného sanatoria. Artovka.s mnoha manýry, přesto okouzlující a lahodná. Brilantní dialogy. Nicméně - ke 100% zážitku mi scházela intezívnější emoce a více dokonalých scén, jako byla ta s Jane Fonda. 4 hvězdy zaslouženě!

Grace a Frankie (2015) (seriál)

Skvělý konverzační seriál a výjimečná příležitost pro Jane Fonda a Lily Tomlin. Doporučuji zhlédnout všech 13 dílů, přes pomalejší rozjezd epizody nabírají na gradaci. Vtipné dialogy korunují výkony obou protagonistek, pánové, byť je jejich story zajímavá, zůstávají upozaděni. Myslím, že ani výběr představitelů nebyl v tomto případě šťastný, ale seriál rozhodně stojí za vidění. Je vysoce nad průměrem české seriálové produkce dnešní doby.

Joshua Tree, 1951: A Portrait of James Dean (2012)

Výtvarně vydařený snímek, který je spíš fikcí, než pravdivým příběhem Jamese Deana. Rebel bez příčiny tu sbírá zkušenosti a odvahu před hollywoodskou slávou a odkrývá kromě oblečení i poměrně komplikovanou povahu. Film doprovází skvělý soundtrack jazzové a klasické hudby, vytříbené interiéry a esteticky lahodně aranžované scény. Příběh jako takový není nejnosnější, snímek je zajímavý především formou, nikoli obsahem. Ale stojí za vidění, některé principy fungování showbusinessu jsou platné dodnes. Za pozornost stojí i hodiny herectví, kde se mladý James učil metodu prožívání, díky které měl úspěch později na Broadwayi a v Actor's Studiu.

Hawaii (2013)

Výtečně natočený komorní příběh o touze a nesmělém hledání spřízněné duše. Vynikající sugestivní hudba, minimum dialogů, a přesto strhující snímek, kde hlavním hrdinům nepřestáváte držet palce. Křehkou nostalgii oživuje zvuk argentinského venkova a horko, které umocňuje napětí příběhu. Jeden z nejlepších gay filmů vůbec.