• Western
  • Pohádka

Casablanca (1942)

Dala jsem Casablance třetí šanci a potřetí zažila zklamání. Naprosto nevěrohodní "hrdinové", kterým ne a ne uvěřit (kam se hrabe toporný Rick Blaine na Charlieho Alnutta v Africké královně, kam se hrabe afektovaná Ilsa Lazslová na Paulu Antonovou z Plynových lamp), nezáživný příběh a k tomu všudypřítomná otravná hudba. Snad jen francouzský velitel v podání Clauda Rainse stál za to.

Král a žena (1967) (TV film)

Skvělé! Jeden z důvodů, proč se nedívat na současnou rádobyuměleckou tvorbu ČT.

Ovečky Boží (2019) (seriál)

Originální nápad, i když ne beze zbytku: Ignácovo znehybnění je jak vystřižené z Misery, vyprávění "pohádek nepohádek" připomíná závěrečné díly Harryho Pottera. Uznání zaslouží Essie Davis - při srovnání s její Phryne Fischerovou jsem těžko hledala styčné body, abych si ověřila, že jde o tutéž herečku. A to úžasné prostředí! Nevím, nakolik divokost přírody a ponurost kláštera odpovídá skutečnosti - filmaři dokáží leccos - ale ostrovní záběry i výběr architektonicky podivného kostela z pevniny mě nadchnuly. Hodnocení poněkud srážejí některé momenty ze závěrečného dílu.

Noční jezdci (1981)

Po druhém zhlédnutí (cca po deseti letech) zvyšuji hodnocení na maximum. Nemám, co bych vytkla - skvělá kamera, hudba, o hercích ani nemluvě. Žádná levná šmíra, která by se stěží uplatnila u ochotníků a která se zhusta objevuje v současnosti, ale herecká elita. Tady se velice vyplatila česko-slovenská spolupráce, protože málokterý slovenský film má obstojný zvuk. Že by zafungovala česká kontrola?

Stín (1999) (TV film)

Vykradená stejnojmenná povídka H. Ch. Andersena.

Slunečná - Sázka (2020) (epizoda)

Od sledování seriálu mě naštěstí odradila reklamní masáž s neuvěřitelně uslintanou písničkou a textem na úrovni láska-páska.

Popelka (2010) (TV film)

V porovnání se současnými českými "veledíly", jimiž nás ČT oblažuje především o Vánocích, jde o slušný počin. Ocenit je nutné především velmi dobrý casting - například Popelka je daleko půvabnější než většina současných českých "princezen". V průběhu děje dochází ale k několika lapsům, kromě už zmíněného nesmyslu, jak je možné chodit s useknutou patní kostí, mi vrtá hlavou, čím asi tak pobočník Petr natřel schody, na kterých Popelce uvízl střevíček a sám Petr se na ně málem přilepil. Ovšem vzápětí je princ bez potíží přejde - že by pohádkově rychleschnoucí tér? A ráda bych viděla člověka, který zachraňuje svou vyvolenou z hořícího domu a místo aby se s ní snažil co nejrychleji vypadnout, začne ji líbat. Popelka má poněkud nevyjasněný charakter, ale co už. Jak už jsem napsala - v porovnání se současnými českými "veledíly|"...

Čarovný kamínek (2019) (TV film) odpad!

Jestli si nějaká pohádka zaslouží hodnocení "odpad", pak tato. Amatérismus z toho čouhá po všech stránkách, herci jako by absolvovali skupinový rauš a o dějové lince darmo mluvit. A všechno to platí televizní diváci...

Čertí brko (2018)

Mám pocit, že kdyby šlo o pohádku zahraniční provenience, bylo by hodnocení daleko vyšší. Ale víte co? Já se bavila.

Kapitán Exner - Znamení lyry – 2. část (2017) (epizoda)

Pro mě nejhorší díl novodobé exnerovské historie. Pokud jde o kumulaci obsazení tohoto příběhu herečkami, které mají pokud možno co největší fyzické přednosti, zaujalo mě, že vzhledem k věku (Kerekes - Čvančarová - Hrubešová) z toho herecky vyšla nejlépe, protože nejpřirozeněji ta nejstarší )Hrubešová). Zdá se, že nároky na herečky se neustále snižují. Vždyť obsazení Kerekes je vůbec kapitola sama pro sebe.