• Western
  • Pohádka

Ohnivé léto (1939)

Ať žije léto! Krškova fascinace řekou, která se později projevuje i jeho dalších filmech; příroda jako protiváha proti strnulosti života Juliovy tety - a do Šimonova příchodu i Rosina. Samozřejmě, film má několik "ale": naprosto amatérský výkon představitele Petra, samovolné, téměř instantní oživení Klárky poté, co se topila, trapné dialogy mezi Rosou a Šimonem a jako vrchol všeho Rosin kupodivu radostný výkřik "Já budu mít dítě!" Ano, přiznávám, Baarová nikdy nebyla má favoritka. Ale na druhou stranu - ve kterém českém filmu z té doby se najde tolik živočišnosti? Ve kterém filmu se můžete pokochat pohledem na polonahého Svatopluka Beneše (o ostatních ani nemluvě)? A mimochodem, nepřestává mě udivovat, jak se Krškovi podařilo do předválečného filmu zabudovat (byť skrytý) homosexuální motiv.

Yossi & Jagger (2002)

Čekala jsem víc. Problém podle mého není ve stopáži, například krátkometrážní Protect Me From What I Want (bohužel na ČSFD neuvedený), rovněž z Izraele, diváky v necelých - málomluvných - čtrnácti minutách zahltí emocemi, o nichž se Yossimu & Jaggerovi může jen zdát. Závěrečná scéna to nezachrání.

Lilies - Les feluettes (1996)

Nechápu, že tenhle film je v Česku spíš utajený, nevysílá ho žádná televizní stanice a není k dostání ani na DVD, zatímco provařené tituly se vysílají a vydávají pořád. Vždyť je to skoro antické drama!

Cesta do Indie (1984)

Pomalejší tempo vyprávění, jakoby přizpůsobené asijské mentalitě, mi v tomto případě ani trochu nevadilo. Cesta do Indie patří k těm filmům, které preferuji před knihou, i když se jí  až na malé odchylky (vývoj vztahu Adéla - paní Moorová, který se v knize propadne do negace, a ztvárnění postavy dr. Azíze, který mi naopak v knize byl sympatičtější) věrně drží. Castingu taky není co vytknout. A že jsem až při opětném uvědomila, jaký význam pro příští události měla Adélina cesta k rozbořenému chrámu, svědčí o tom, že je někdy lépe znát konec, aby divák mohl ocenit začátek.

Řád (1994)

Jeden z nejlepších českých filmů posledních dvaceti let. Škoda toho amatérského slovního projevu Saši Rašilova.

Vohnice a Kiliján (2001) (TV film)

Tuhle trapnost (umocněnou amatérsky hrající Jitkou Molavcovou) natočila režisérka filmu Krakonoš a lyžníci? Hvězdička za Holubovou, druhá za vizuální ztvárnění.

13. revír (1946)

Vůbec mi nevadí výměna Medřické místo Baarové. Pochybuju, že bych jí roli Frony věřila tak, jako Medřické. Zajímavý komentář: Jiří K.

Malý velký muž (1970)

To není barvotiskový Tanec s vlky, který jsem stopla po půlhodině, to je jeden z nejúžasnějších filmů, které vznikly v Hollywoodu.

Turbina (1941)

Chtěla jsem hodnocení zvýšit, ale konec, na rozdíl od knihy stoprocentně červenoknihovní, mě odradil.

Noční motýl (1941)

Udivuje mě tak vysoké hodnocení. Nic než červená knihovna na druhou - a naprosto bez půvabu.