• Western
  • Pohádka

Whirlwind (2007)

Film má jednu zásadní chybu: ačkoliv se mluví o citech, plyne naprosto nevzrušivě odnikud nikam. jako by aktéři jen odříkávali text ze světelných tabulí. Režisér zůstává na povrchu, jako by se bál jakéhokoliv spontánnějšího (ať už verbálního nebo fyzického) projevu. Díky tomu, že se všechny postavy projevují prakticky stejně (nepřesvědčil mě ani David Rudd jako Drake, ačkoliv role nabízela daleko víc), jsou lehce zaměnitelné. Ve výsledku mi Whirlwind připomínal stokrát omleté klišé, hojné v amerických filmech, o spolužačce, která všechny vy(zne)užívá, až se všichni vzbouří a ji stihne zasloužený trest. Jenže tady nejde o středoškolskou partu, ale o dospělé (?) mužské.

Nespoutaný Django (2012)

Mám ráda Kill Bill i první; mám ráda Leonarda a nemám nic proti některým westernům. Ale v tomto případě jsem upřímně řečeno zhruba po polovině filmu váhala, jestli má cenu ho dokoukat (jediná výjimečná scéna s Ku-klux-klanem mě nepřesvědčila). Nicméně Django dostal další šanci a musím uznat, že další čtvrtina byla o poznání lepší, jenže ve finále mi přišlo, že Quentin vykradl, co se dalo, a především sám sebe. Celým filmem mě provázel pocit "tohle jsem už někde viděla" a chtě nechtě jsem přemítala, ve kterém filmu. A nebylo jich málo: už zmiňovaný Kill Bill, Od soumraku do úsvitu (podle scénáře QT), Tenkrát na Západě, ale taky Nevada Smith. A skoro závěrečná scéna , kdy Django jde k Hildi na pozadí hořícího domu, mi přišla jak okopírovaná z Müllerovy křižovatky bratří Cohenů. A o závěrečné scéně, jak vystřižené z nějaké grotesky, darmo mluvit; navíc jsem neskousla posun v chování Djangovy ženy. Suma sumárum, té originality tam bylo dost málo; navíc to, co mě nadchlo v Kill Bill, v tomto případě nefungovalo. Inu, každý tvůrce se vyčerpá - anebo narazí na hlušinu.

Plaváček a děd Vševěd (1981)

Jako animovaný nebo loutkový film by to šlo, ale v tomto provedení se vršila jedna trapnost na druhou a vrcholem byl český dabing, který jednoduše ke slovenským pohádkám ani trochu nesedne. Hvězdičku si zaslouží jen výběr exteriérů.

The Line of Beauty (2006) (seriál)

Jeddna z mála filmových adaptací, které jsou díky chytře napsanému scénáři podle mého lepší než kniha. Místy až zkratkovité prostřihy příběhu prospěly, získal patřičnou gradaci a dojem z takto zahuštěného děje (ze kterého přesto nebylo nic podstatného vynecháno) je silnější než předloha. Poslední scény v domě Feddenových, které téměř ilustrují říkanku K. H. Borovského "Nechoď, Vašku, s pány na led... atd." jsou skvělé, a tak režisérovi odpouštím, že se příliš nepovedla maska Železné lady a že netlačil Dan Stevense k trochu větší škále výrazových prostředků (pravda, byla to Danova první větší role).

Dítě hvězdy (2007) (TV film)

Smutný doklad o tom, jak je možné zmršit (pardon) i tu sebelepší předlohu.

Happy, Happy (2010)

Komedie? Ani náhodou. Dávno těmto distributorským nálepkám (naštěstí) nepřikládám žádnou váhu. Pro mě jeden z nejzajímavějších vánočních příběhů.

Jak chutná láska (2002) (TV film)

Až zas budu v pokušení podívat se na novodobou českou pohádku, měla bych si nejdřív zopakovat hodnocení těch, které jsem viděla (nebo se pokoušela vidět). Většina mi splývá, ani časté renesanční interiéry (a exteriéry) to nezachrání.

Ztracený obzor (1937)

Trochu jsem se obávala přepisu knihy, která dlouho patřila mezi mé nejoblíbenější. Zbytečně. Vzhledem ke stáří filmu smekám pomyslný klobouk, ale plný počet přesto nedám. Důvody? Byla jsem zvědavá, jak si režisér (nebo scénárista) poradil s neznámým, nikdy neuvedeným Chopinovým dílem, ale ti se tomu prozřetelně vyhnuli, i když ve filmu klavír figuruje. Pak poněkud nepochopitelné změny v postavách (náhrada knižního Mullighana za Conwayova bratra, přidaná postava Marii a tím pádem posunuté vztahy), vytvoření hollywoodského klišoidního mileneckého páru a místy trapný útěk ze Šangri-La, kdy studiové natáčení přímo bije do očí. To jsem spíš spolkla ten futuristický klášter. A souhlasím s Akim, že by bylo záhodno natočit novou verzi - ale proboha ne hollywoodské provenience!

Panství Downton (2010) (seriál)

Konec třetí řady: Podle dohadů na netu jsem tušila, že dojde k nějaké katastrofě, ale když se užuž na konci vánočního speciálu zdálo, že téměř všechny vztahy jsou když ne vyřešené, tak aspoň uhlazené, a že dohady byly liché, přišla studená sprcha. Na jednu stranu je škoda, že seriál přichází o jednu z nejsympatičtějších postav, leč na druhou stranu je díky tomu zaděláno na další dramata a zápletky. Doplněno po šesté řadě: Až okázale červenoknihovní závěr posledního dílu poslední řady je sice šrámem na kráse, leč na celkovém příjemném dojmu to nijak neubírá a suma sumárum ani já neuberu na hodnocení.