• Fantasy

Jumanji: Vítejte v džungli! (2017)

Já tyhle potrhlosti bez větších ambicí než prostě a jednoduše pobavit začínám mít ráda čím dál víc. Původní Jumanji jsem neviděla a tento díl jsem viděla až po zhlédnutí třetího, takže pořadí jsem si trochu zpřeházela, ale ve finále to ničemu nevadilo. Jumanji má jednu velkou výhodu, a to že staví na pro mě dost zajímavém konceptu: prožít si PC (zde konzolovou) hru na vlastní kůži. Možnost být v úplně jiném světě, setkat se tváří v tvář s NPC charaktery a mít jen omezené množství "pokusů" na to hru splnit je vzrušující záležitost, a i když je samozřejmě jasné, že to hrdinové nějak dotáhnou do konce, celou tu jízdu si jednoduše užíváte se zatajeným dechem. Největší perlou jsou zde herecké výkony herních postav, z nichž celou komediální složku korunuje Jack Black se svou Bethany. Upřímně řečeno, takhle jsem se hodně dlouho nebavila. Jumanji se natrvalo zařadilo mezi pohodové filmy, které si ráda znovu pustím, když budu zrovna potřebovat se obyčejně pobavit.

Loki - Cesta do neznáma (2021) (epizoda)

Obsahuje SPOILERY. Tak tenhle díl byl cítit skrz naskrz nadcházejícím grand finále, z něhož mám tak trochu obavy, protože si myslím, že minimálně jedna z postav odejde natrvalo. A opravdu doufám, že to nebude Loki, Sylvie, ani Mobius. Mobius měl v tomto díle méně prostoru a vytržený z TVA mi přišel jako ryba na suchu, takže na žádné slovní přestřelky mezi ním a Lokim nedošlo. Přesto mám velikou radost, že je zpět a v plné parádě se chystá pěkně od základů zbořit TVA. Myslím, že se dočkáme velké řady závěrečných soubojů, z nichž jeden bude právě mezi Mobiusem a Ravonnou. Už teď si chystám kapesník. K příběhu: šlo tak trochu o výplňový, přípravný díl. Nejsem divák, který by žádal velké akční scény, právě naopak, diskuze Lokiho a Mobiuse z prvním dvou dílů byly dle mého názoru pětihvězdičkové. Tady to bylo o vysvětlování za pochodu bez nějakého většího množství náboje, což byla škoda. Vztahu Lokiho a Sylvie ale už teď fandím a doufám, že celý seriál skončí vytvořením nějaké pro ně příznivé timeline. Další skvělé plus tohoto dílu bylo představení verzí Lokiho, z nichž každá mě chytila za srdce nějak jinak. Prezident Loki si sice ukradl méně času, než jsem podle trailerů čekala, ale zato zastával správně potrhlou verzi, kid Loki a krokodýl Loki byli skvělí, no a Richard E. Grant, na něhož jsem se nejvíc těšila, se stal jednou z nejlepších a nejzajímavějších verzí, která v sobě snoubila nejen Lokiho obvyklé charisma, ale i kus hodně silného, emocionálního příběhu. No a o souboji mezi Lokiho variantami ani nemluvím, to byla ztřeštěná, chaotická záležitost hodná Lokiho. Hudba celý díl dramaticky dotvářela, předtitulkový začátek byl dokonale atmosférický, postup seriálem byl už trošku slabší, ale finále to vše vynahradilo. Celkově jsem moc zvědavá na zakončení tohoto originálního seriálu, který jde tak trochu jiným směrem, než je u Marvelu zvykem. Je to přece jen první Marvelovské dílko o záporákovi, který postupem času přerostl spíše ve všemi milovaného antihrdinu. Já jen vím, že ten týden čekání na poslední díl bude pěkně dlouhý. Glorious purpose!

Captain America: První Avenger (2011)

Tak jsem se rozhodla zkouknout celý Marvel universe pěkně chronologicky od začátku, abych se připravila na finále Lokiho a neuniklo mi žádné drobné pomrknutí. Původně jsem tomuto průkopníkovi americké armády udělila jen 3 hvězdy, ale teď si vlastně nejsem tak úplně jistá proč. Možná sehrálo roli to, že jsem se na film dívala v českém znění, což v kontextu nynějších dabingů znamená, že vám dílko bude připadat o hvězdičku až dvě horší. Ať tak či tak, jsem tu znovu a uděluji hvězdy 4, v kontextu Marvel světa a jeho filmů. Je to sice vlastenecké až běda a Kapitán Amerika je spíš 2D postava bez bázně a hany než relatable character, ale ať tak či tak, hezky se na něho dívá, příběh je pěkně naivní, černobílý a tak to občas divák potřebuje. Pokud tedy očekáváte černobílý svět, kde dobro je dobro a zlo je zlo, dostane se vám toho. Náročnějším divákům hledajícím trochu hlubší myšlenky tohle ale asi moc radost neudělá. Pohodová marvelovka bez větších ambicí.

Loki - Větvení (2021) (epizoda)

Možné SPOILERY: Dobrá dobrá, nejprve se musím trochu uklidnit. Tenhle díl se rozhodně vrátil ke kvalitě prvních dvou a já mám z toho obrovskou radost. Byl tady znát velký posun ve všem: charakter Sylvie mi připadal mnohem sympatičtější, dostali jsme zpátky Mobiuse (kterého jsem si oblíbila zase o kus víc) a celou TVA, přátelství Mobiuse a Lokiho (nakonec), no a jako bonus dost nečekané zvraty. Dost nepříjemné nečekané zvraty, ale to koneckonců ke kvalitnímu seriálu patří (jen opravdu doufám, že se všichni dodívali až do konce, i s částí po závěrečných titulcích, protože bych nechtěla odcházet od obrazovky s tím, jak to zdánlivě skončilo). Nakonec musím říct, že vývoj vztahu Lokiho a Sylvie jsem z minulého dílu celkem čekala, i když se mi nechtělo zdát, že by se k něčemu takovému tvůrci skutečně přiklonili. Ale popravdě řečeno, vlastně proti tomu nic nemám a začínám chápat, že předchozí díl byl povinnou zastávkou, abychom to všechno trochu lépe zpracovali. Navíc konečně vidíme soft side našeho oblíbeného hrdiny, což je něco, na co jsem byla moc zvědavá. Jsem nadšená a vážně nedočkavě vyhlížím další díl. For all time. Always.

Thor: Temný svět (2013)

No, nebýt Lokiho a jeho zásadního character development, asi by mě to bavilo stokrát míň. Thor: Temný svět je prostě nemastný neslaný. Mám dojem, že příběh úplně neví, co přesně vlastně chce říct, a i když nám nakonec přinese zásadní info o tom, že celou dobu tady šlo o další z prostředků ovládnutí světa, po celou dobu to je člověku tak trochu jedno. Digitál je samozřejmě jedna velká podívaná, na Asgard je radost pohledět, ale nic dalšího mi tam nepřipadá natolik zajímavé, abych se zatajeným dechem sledovala, co se bude dít dál. Oproti Thor: Ragnarok to prostě jede na moc bezpečnou notu, což je škoda. Další věc, která mě mrzí, je nulová chemie mezi Thorem a Jane. Ti dva prostě nikdy neměli být spolu. Nakonec, abych jenom nekritizovala, mám radost z toho, že je Lokimu věnováno trochu víc času a je nám představený jako trochu lidštější záporák. I když my, kdo sledujeme jeho postup Marvel světem, tohle dávno víme.

Thor: Ragnarok (2017)

Upřímně? Ono to bylo nakonec vážně super, i když ze začátku jsem pochybovala. Před samotným zkouknutím jsem viděla filmové klipy a vtip v nich se mi zdál většinou trochu přitažený za vlasy a někdy dost debilní, ale ve finále, když jsem je viděla v celkovém kontextu filmu, jsem se vážně bavila. Blocbuster jednohubka z Thor: Ragnarok byla cítit na míle daleko, takže mě vážné scény s hlubokou myšlenkou moc mile překvapily. Nepůsobily nijak nepatřičně, ale naopak se k nim film dostával pomalu a bez cringe přestupů. Budování charakterů a jejich vývoj mi taky přišly hodně povedené. Vztah Valkýra-Hulk byl jedna velká dokonalost, Thor byl překvapivě hodně zábavný (scéna v aréně je prostě ikonická), Grandmaster byl skvěle šílená postava, Hela správně děsivá, no a o Lokim ani vykládat nemusím, svoje místo mezi oblíbenými postavami MCU si dávno vydobyl. Taika Waititi je prostě improvizátor a šílený umělec ve stylu futuristického Tima Burtona, což v tomhle dílku prokázal bohatě. Super oddechovka, těším se na další díl Thora. Jen škoda, že jedna postava se v něm už neobjeví :(

Loki - Lamentis (2021) (epizoda)

Obsahuje možné SPOILERY. Tedy upřímně, po skvostném rozjezdu jsem z 3. dílu trochu rozpačitá. A vlastně i zmatená. Hodně zmatená. Možná jsem se na pokračování až příliš těšila a nepřistupovala k němu s otevřenou myslí, protože tohle se vymykalo nastavenému standardu (a teď to nemyslím jen z hlediska kvality) na všech frontách. Celkový žánr a naladění příběhu byly zcela odlišné, a to jak s přihlédnutím k prostředí (které, přiznávám, svojí chaotičností a blížící se apokalypsou hodně nechávalo ty dva se vyřádit), tak i vtipu (osobně mi připadal trošičku trapný oproti skvělému neprvoplánovému humoru z předchozích dílů). Postup příběhem byl na můj vkus ne moc zajímavý, ale ve finále asi šlo o nutnou výplň, aby se Loki a Sylvie lépe poznali. Jen jsem nedokázala pochopit jejich dost nenadálé sblížení (i když samozřejmě z podstaty věci dává smysl). Od Lokiho (který právě vyšel z Avengers) bych jednoduše nečekala, že se bude svěřovat po pár sklenkách šampaňského, i když to bude jeho druhému já. Ale budiž, možná šlo tak trochu o metaforu. Ti dva mezi sebou každopádně měli hodně jiskřivou chemii. Závěrečné odhalení o TVA bylo poměrně překvapivé (alespoň pro mě) a když nad tím přemýšlím, seriál si nás na tento moment hezky připravil. Ze závěrečné apokalyptické scény mě celkem mrazilo, kameraman se na tomhle musel hodně vyřádit. Jen škoda absence Mobiuse, ve finále se stal jednou z mých oblíbených postav. Jdu se na tento bohužel jen 40 minut dlouhý díl podívat znovu, protože musím pár věcí zpracovat (včetně změny naladění příběhu). Opravdu chci 3. části dát ještě šanci, je to koneckonců seriál o mém oblíbenci. Prozatím za mě 3 hvězdy, ale možná se to po druhém zkouknutí navýší. Edit: tak tedy nenavýší a pravděpodobně jsem přišla na to, proč. Zaprvé, lady Loki opravdu nemá charisma, jak jeden z hodnotících poznamenal, což mi připadá jako dost zásadní problém u postavy Lokiho. Vlastně bych kromě kostýmu ani neřekla, že se jedná o variants, a to hlavně z charakterového hlediska (Sylvie je promýšlející, kalkulující, Loki je naopak chaos sám), ale možná to má svůj účel a seriál nás jen vodí za nos, což bych v dílku v hlavní roli s Lokim možná i čekala. Zadruhé hudba. Skvěle futuristický ráz v minulých dílech tak dokonale napumpoval adrenalin a nadšení do žil, že i když moc akce nebylo a šlo spíš o povídání, vážně jsem nad tímhle počinem jásala. Tohle se ale bohužel v 3. dílu nekoná. Žádný dunivý, závěrečný záběr. Nic dostatečně emocionálně nabitého, i když by se z finální scény dalo vytřískat emocí hodně. Takže zůstávám u 3 hvězd, ale zároveň jsem opatrně optimistická, protože se prý (dle Hiddlestona) máme těšit na 4. a 5. díl. Tak snad se to vrátí zpět ke kvalitě à la 1984. Edit 2: Jak zmiňuje bezvim, možná je tenhle díl nepříliš povedený kvůli změně scénáristy, tak snad se to v příštích dílech zlepší.

Hledání Země Nezemě (2004)

Smutné, ale neskutečně nadějeplné. Nikdy jsem Johnyho Deppa neměla v lásce a jako kapitán Jack Sparrow mi nepřirostl k srdci jako jiným. Tenhle film jsem si koupila čistě náhodou, protože byl zrovna ve slevě (chabá to motivace, ale bez toho bych se k tomuhle pokladu nedostala). Jako sběratelka starých dobrých DVD jsem si tedy tento kousek ukořistila domů a od chvíle, kdy jsem ho poprvé se zmuchlaným kapesníkem v ruce zkoukla, se zařadil mezi moje srdcové záležitosti. Je to takový ten typický film, který je výborné si pustit, když máte mizernou náladu a chcete se v ní pěkně rochnit. Na diváka dýchá fantazie, hravost, radost ze snění, které jsou stavěny do kontrastu k realitě a zkostnatělé společnosti tehdejší doby. Je zvláštní, že po každém zhlédnutí se cítím dokonale psychicky vyždímaná, ale zároveň naplněná nadějí a radostí. Nevím, jestli je to tím provázejícím příběhem Petra Pana, který je ve filmu hmatatelně přítomný. Nevím, jestli je to Barrieho povahou, která ve vší všednosti a šedivosti nachází kousky střípků fantazie a nezvyklosti. Ať tak či tak... tohle dílo je pro mě zosobněním fantazie a naděje. I když s přívalem slz. Hodně, hodně slz.

Loki - Varianta (2021) (epizoda)

Začínám mít dojem, že na csfd chybí hvězdička pro opravdu kvalitní počiny. 2. díl Lokiho by si ji tedy vážně zasloužil. U úvodní "I need a hero" jsem se prostě jen uculovala, takový Loki move. Chemie mezi Hiddlestonem a Wilsonem byla zase o kus lepší. Takhle kvalitní hlavní dua dávají seriálům a filmům tu pořádnou šťávu. No a o konci ani nemluvím. 5 hvězd (kéž by šlo dát víc). Mimochodem, závěrečná sekvence s titulky mi vážně začíná lézt pod kůži.

Loki - Velké poslání (2021) (epizoda)

Nikdy jsem nebyla přední fanoušek marvelu, o to víc mě ale první díl seriálu Loki překvapil. Snad to bylo tím, že vtip, který mi u ostatních superhrdinských filmů moc nesedí, byl tady nastavený zcela jinak (vtipy s byrokracií bych v seriálu o Lokim opravdu nečekala). Možná hrálo roli i to, že se to celé točilo kolem mého oblíbence. Ať tak či tak, první díl byl skvělý. Retro atmosféra, humor, skvělé slovní výměny, detektivní zápletka (už teď jsem zvědavá, kam se příběh posune) a kupodivu i Owen Wilson, kterého zrovna dvakrát nemusím, ale tady byl překvapivě mile zábavný. Moc slibný začátek, z něhož už teď předpovídám pořádný character development. 5 hvězd