• Pohádka

Den & Noc (2010)

Má to nápad, má to šmrnc, má to vtip...a ještě tam mluví Havel. Co dodat.

Toy Story 3: Příběh hraček (2010)

Tak teď nevím, kdo od koho sebral inspiraci - Svěrák od Pixaru, nebo Pixar od Svěráka? Ne, čistě náhodou se nám tu sešly dva tematicky velmi podobné filmy určené především pro děti. V obou je tolik aktuální a "moderní" otázka ekologie, třídění odpadů - ale to je poznámka jen tak na okraj. Toystory si udržuje stejně jako v předešlých dílech svou vtipnost, nechybějí skvělé hlášky, ale oproti dvojce nepřináší ani nic nového - opět se utíká před nebezpečím, klade se důraz na přátelství a "správné hodnoty" (ovšem nikterak školometsky) a opět se všichni chtějí šťastně vrátit k Andymu. Pro mě je to však celkem bez nápadu, a tak ocením především grafické zpracování a sem tam nějakou vtipnou hlášku.

Volání o pomoc (2007)

Cynik by řekl, že je to možná patetické, možná sentimentální. Já dodávám - ale ze života. Reálné, uvěřitelné a hlavně bez tisíckrát omílaných scén letadel vrážejících do WTC. K tomu vyjádřit svou bolest někdy člověk ani nemusí mluvit - právě tenhle film je toho důkazem.

Hospoda Na mýtince (1997) (divadelní záznam)

Na samotě u lesa má hostinec jeden skvělý Zdeněk Svěrák, tak neváhejte a učitě s ním pár chvil stravte, nebudete litovat.

Marco Polo (1982) (seriál)

Zdánlivě velmi pestré, ale ve finále velmi monotónní. Takový jistě život běžného středověkého člověka byl, ale ten Marcův? Určitě ne, a přesto tomu jaksi chybí spád, energie, což by se pravděpodobně nestalo, kdyby vyprávět mohl sám obraz, nikoli ústa hrdinů vysedávajících někde a ne prožívajících tyto věci přímo před divákem.

O statečném kováři (1983)

Pohádková klasika, která ničím nevybočuje, a tak an nemůže útočit na přední příčky v oblíbenosti pohádek.

Agora (2009)

Efektní výprava, celkem neotřelý příběh, ale na druhou stranu ve výsledku naprosto zapomenutelný historický film, jakých tady už bylo...Snad jen na ty křesťany se nemuselo pohlížet jen jako na největší barbary světa - příliš jednostranné.

Kuky se vrací (2010)

Mám ráda onen svěrákovský styl humoru i vyprávění. Jen ten mentorský styl mluvení Zdeňka Svěráka nějak nemusím (a to už od Na samotě u lesa) a hle - on tu jeho intonaci a styl přebírá i jeho vnuk. Pomoc. Proč probůh musí každý vědět, že je Zdeněk původní profesí učitel? ale pojďme ke Kukymu. Ten roztomilý plyšáček si získá srdce nejen dětí, ale i dospělých. A nejen n. Celý ten příběh je tak nostalgický a posmutnělý (vždyť je také o ztrátách a nálezech, o skládkách a životním prostředí, o alergii, ale také o samotě), až je tím kouzelný. A není to jen o příběhu, vedle kamery a střihu je třeba vyzdvihnout loutky (ať už rekvizity typu autíčka). Tak nádherné lesní loutky a lesní bůžkové by se nemuseli stydět vstoupit do světa Tima Burtona. A veliký mistr by se nemusel stydět za ně.

Kellyho hrdinové (1970)

Zlatá horečka na vojenský způsob. Přitom vtipná, inteligentní a s dějem, který odsýpá. Člověk odpustí i jistou dávku pohádkovosti, mám na mysli takovét y "drobnosti" ve stylu, že Němci padají jeden za druhým, zatímco druhá strana je téměř bez ztrát na životech. A nutno uznat, že Clint byl frajer, což v kombinaci s jeho skvělým herectvím filmu přidává minimálně jednu hvězdu.

Zítra se bude... (2010) (divadelní záznam)

Je výborná zpráva, že se o Miladě Horákové neučí jen v dějepise a že se o ní dělají takovéhle hry a takovéhle filmy. Protože přesně takhle se dá dokonale uctít její památka a zároveň udělat i jakási osvěta. Je to totiž jedna z nejvýznamnějších žen naší moderní historie, ačkoli nedoceněná. Odrazující může být v případě filmu Zítra se bude...forma opery, jakkoli se pěvci snaží, někdy jim nejde rozumět. Originalita se cení! 5/5 je ještě málo!