• Pohádka

Jak vycvičit draka (2010)

Bezzubka je dokonalý. Děj v druhé půli trošku ovlivnila přílišná snaha o vizuální efekty, ale jinak celkem dobré. Scénář není nikterak překvapivý, ale zároveň není ani nudný. Alespoň se nezabředávalo do úplných klišé.

Rytmus v patách (2009) (TV film)

Tohle je přesně film, u kterého myslím v pohodě vydrží i lidé, kteří o té době nic nevědí (na rozdíl od Pout či Tří sezon v pekle). Čímž samozřejmě nesrovnávám kvalitativní stránku dvou celovečeráků a jedné televizní adaptace, ale způsob, jakým je zobrazovaná doba podána. Skvělé herecké obsazení, uvěřitelný děj, za srdce beroucí příběh...Jen trochu pozor, aby za chvíli nebylo předykováno, i když je dobře, že vedle Mádla se objevuje v mladé generaci další velmi výrazný herec.

EASTSIDESTORY - Romeo & Julie 3. tisíciletí (2009) (TV film)

Podívat se na zoubek vztahu dvou lidí z odlišných kultur je zajímavý námět a oceňuji, že si Tereza Kopáčová nehraje na Helenu Třeštíkovou. Láska je sice slepá, ale mohlo by to sloužit jako varování nejedné třicátnici, jíž hormony splašeně bijí na poplach a která si myslí, že najde muže snů na zájezdě v Egyptě. Už jen z několika momentů je zřejmé, nakolik je západní kultura odlišná od té arabské. A právě ty Samovy scény považuji za nejzajímavější z celého dokumentu. Alison nedostala moc prostoru, obzvlášť část v Egyptě mi přišla málo dokumentární - chtělo to víc psychologie, chyběly otázky, zamyšlení nad tím, co bude, co očekávají. Zároveň jako velkou slabinu cítím, že to není nestranné, vyznění je příliš ovlivněné lidmi, kteří to dělali.

Baaria (2009)

Totálně zapomenutelný Tornatore, což o jeho dalších snímcích, které jsem viděla, rozhodně říct nemohu. Zklamání.

Vetřelci a lovci - Zrozen bez porodu (2009) (epizoda)

Kam se na doktora Zahálku (Juraj Kukura) hrabou všichni ti Batmeni, Columbové, Holmesové...Rozpaky nad scénářem, dějem i tím, že je to postaveno na skutečném příběhu. Snad jen ta Stašová potěšila. Ostatně téměř jako vždy.

Ženy v pokušení (2010)

Chápu, že muži namítnou - ale fuj, tak černobílé ztvárnění reality, kdy z hlavní hrdinky uděláme chuděrku, kterou opustil ten parchant s dvacetiletou černoškou a není mu dán prostor k obraně. Jenže pro mě je tenhle film o něčem jiném než o plivání zapšklých, opuštěných a zhrzených čtyřicátnic na své protějšky. Je to film mnohovrstevnatý, i když na škodu samozřejmě je, že Vejdělek nedává postavám dostatek prostoru. Jenže na druhou stranu nehraje si na žádné velké umění ani psychologické drama. Chce bavit a zároveň oslovit širší publikum. A to zvládá na výbornou. Mnohé ženy si najdou své - hrdinka jim svým jednáním dává naději, že život odchodem muže, kterému dvacet let praly fusekle, nekončí. (Jenže jasně, to už je klišé, to si přečtu v každém čísle Cosmopolitanu, Bazaaru apod.) Mnohem zajímavější je podle mě vztah mezi ženami (babičkou, matkou a dcerou). Eliška Balzerová jako babička a zároveň věčná lovkyně mužů Vilma má neuvěřitelný sex-appeal a její rozporuplný vztah k poněkud upjaté dceři (Lenka Vlasáková) je napsaný dokonale (láska a zároveň rozčarování, snaha o smíření). Obě i téměř dokonale hrají. A od vztahu těchto dvou se odvíjí vše ostatní, jak situace s Laurou, tak linky s muži, kteří zde víceméně jen tak přihrávají...A tak mnohem víc než film pro ženy o mužích je to film o ženách.

Kozí příběh - Pověsti staré Prahy (2008)

Jedna jediná hvězdička. Za co? Za propracované animace a ztvárnění postaviček a snad i za tematiku - pověsti staré Prahy, i když v tomto případě by snad bylo lepší, kdyby si na Prahu tvůrci vůbec nevzpomněli. BTW: prostitutka toužící po sexu s kozou? Co to mělo jako být?

Přešlapy (2009) (seriál)

Třicátníci jsou jistě velmi silná skupina, takže prostor přitáhnout celkem velké publikum tady byl. I herecký potenciál. Ovšem to by ty dialogy a scény nesměly upadat do trapného plkání o ničem, linie příběhů by nesměly být tak hloupé...proč se prostě někdo konečně neinspiruje skutečným životem? Témat pro tuto silnou generaci je spousta...je úplně jiná než byli její rodiče ve svých třiceti. Je příliš znát úporná snaha vše prolevnit a natočit rychle...

Divoká Čína (2008) (seriál)

Čína je dnes skloňována především v souvislosti s režimem, nesvobodou, uzurpátorstvím (Tibet apod.). Tenhle dokument vás "neunavuje" tímhle vším, co už jste slyšeli tolikrát, nahlíží na tuto zemi úplně jinak. Odkrývá její přírdní krásy, život obyčejných lidí...

Moje levá noha (1989)

Daniel Day-Lewis je pro mě zatím velkou neznámou. Po zhlédnutí tohoto snímku se mu budu muset podívat více na zoubek. To, co předvedl, zůstává v člověku opravdu dlouho, a není to jen o sympatiích, které svým výkonem Christymu Brownovi získává.