Super Size Me (2004)

Do fastfoodů jako McDonald nebo KFC chodím výjimečně. Tak jednou za půl roku. Myslím, že jsem nikdy neměl BigMac, ale obyčejné cheesbergury mi fakt chutnají. Jídlo chutná skvěle, Super Size Me je ale dobrou ukázkou toho, co tohle "jídlo" dokáže udělat nejen z fyzického hlediska, ale i z toho psychického.

My děti ze stanice Zoo (1981)

Zdaleka ne tak dobré jako kniha, kterou jsem četl dvakrát. V knize je vše popsáno lépe, obšírněji a autentičtěji. Třesavky, zvracení nebo jednání postav ve filmu je vyloženě přehrávané, naprosto neodpovídající předloze. Kdo nečetl knihu, tak se mu film bude líbit, nebere si servítky a život dětí v drogovém světě ukazuje téměř na plnou čáru, ale originál je originál. Tak vemte do rukou tuto skvělou knížku a ponořte se sami do světa Christine a Detleva či dalších. // Viděl jsem v originálním znění s titulky.

Digimon (2000)

Digimon digitální monstrum, digimonův šampion! Digimon digitální monstrum ... tralalala

Wrestler (2008)

Přiznám se bez mučení: box, karate nebo v tomto případě wrestling mi vůbec nic neříkají. Díval jsem se tedy na tento snímek jako divák nezaujatý wrestlingem, což je sice v určitém ohledu mínus, každopádně o to více jsem se bavil. Randy, stará wrestlingová legenda, nemá nic jiného v životě. Je opuštěný, dcera o něj právem nejeví zájem, stejně jako potenciální přítelkyně, a jediné co má, je dav. Dav rozvášněných lidí, kteří mu přejí další dvacetiletku, ale zvládne ji náš wrestler s blond hárem, který je navíc po infarktu? Trochu dojemný příběh končí zcela náhle, jak rád bych byl za nějakou režisérskou edici... Rourke se do role perfektně vcítil, a to filmu rozhodně jen pomáhá, ostatní jsou spíše do počtu, stárnoucí striptérka je ale pěkná (oblečená i neoblečená) a své si uhraje, stejně jako Evan Rachel Wood. Nevím však, jestli bych se na to podíval znovu. Asi ano... // Viděl jsem v originálním znění s titulky.

Fontána (2006)

Fontána je film dvou tváří. Na jedné straně je celkem emotivní příběh ze současné doby o doktoru, který hledá lék na rakovinu pro svou ženu Iz, který je pěkný a podle mého názoru by trošku rozvedený stačil na celý film a film by byl výborný. Na straně druhé tuto hlavní linii doplňují další dva, z minulosti a současnosti - na začátku se tak divák může ztrácet a nechytat se krátkých, nicneříkajících vět. Vše se spojí ve finále, které mě zklamalo. Je originální, ale tak nějak očekávané a přejeté. Je to zbytečně komplikovaný film, kdy jsem se nemohl plně soustředit na jedinou linii, jak už jsem psal na začátku - být to současná linie (v podstatě i ty další dvě, když nad tím uvažuji, se stejnou stopáží samozřejmě) po celý film, tak paráda. Takhle jsem od každé linie očekával něco víc, co mi Fontána po skončení rozhodně nedala. Filmařsky je to zpracované pěkně, Hugh Jackman svou troj-roli zvládl na jedničku, ale mohlo to být i mnohem lepší. // Viděl jsem v originálním znění s titulky.

Requiem za sen (2000)

You are beautiful. You are my DREAM. Režisér Aronofsky přichází po své prvotině s dalším originálně natočeným filmem tentokrát o feťácích, nejen těch na heroinu nebo koksu, ale i těch na jiných věcech. Velice depresivní příběh doprovází neméně depresivní hudba (o to však úžasnější, pokud neznáte, rozhodně si ji vyhledejte na YouTube, především pak titulní skladbu), všichni čtyři hlavní hrdinové jsou zahraní velice přesvědčivě, nejvíce mě uchvátila Jennifer Connelly. Tak nádherná, tak křehká, tak lehká. Jejich touha po droze, ze začátku pevně ovládaná, ke konci nevydržitelná, ostatně jak to tak bývá, jejich osobní problémy, spory mezi Harrym a Marion... Vynikající zakončení jen podtrhuje skvostnou jízdu, která je nastolena již od první minuty Rekvia za sen. Miluji tě, Marion. Miluji tě... // Viděl jsem v originálním znění s titulky.

Leon (1994)

Director's Cut Výborné drama! Už od začátku si drží nejen vysoký standard, který neopustí až do úplného konce, ale také vaši pozornost. Při sledování Leona, ne tak chladnokrevného nájemného zabijáka, kterak si vezme do péče mladičkou Mathildu, se tají dech. Jean Reno to zahrál skvěle, stejně jako Natalie Portman, kdy musím smeknout. Ovšem i tyto dva převyšuje o fous Gary Oldman! Naprosto brilantní výkon v roli zkorumpovaného policisty. Na druhou stranu mi přišla spousta věcí nedořešených a jen tak vyvolávajících otázky bez odpovědí, jako např. co to bylo za pilulky, co polykal Oldman a tak dále. Ani konec není úžasný, překvapující nebo jinak famózní. Už uprostřed filmu se naznačí, jak by to mohlo skončit, a tak se také stalo. A Tony mi připomínal pořád Salieriho z první Mafie :) // Viděl jsem v originálním znění s titulky.

Nezvratný osud (2000)

Who's next? Oh my god, they killed Carter. You bastard! Tak přesně tahle slova mi vytanula na mysli po shlédnutí posledního záběru. Co je na Nezvratném osudu hororového, mysteriózního nebo sakra fantasy? Teenage vyvražďovačka není horor, kdo se proboha u toho může bát? A čeho? Dokonce ani lekačky na mě nezapůsobily, herci se překonávají kdo z nich zahraje hůř (světlá vyjímka Seann William Scott, který dobře vtipkoval, a zachránil tak prvnímu Osudu dvě hvězdičky, Ali Larter dejme tomu) a smrti jsou spíše komické - především smrt Toda, pěkně jsem se zasmál :) . Podprůměrný film nevyčnívající naprosto ničím. // Viděl jsem v originálním znění s titulky.

Texaský masakr motorovou pilou (1974)

Není to špatný film, navíc po přečtení několika komentářů mám pocit, jako bych viděl nějaký jiný film. Mám mnohem radši horor, jako měl být tenhle - temný, ne přehnaně brutální, stavějící na pochmurné atmosféře a přesně takový měl být první masakr motorovou pilou. Byl a nebyl. Povedlo se na půl, konec mě teda moc neoslnil a spíš mi to přišlo jako dokument než horor stavějící na reálných základech. Pořád ale lepší než remake! // Viděl jsem v originálním znění s titulky.

Vykoupení z věznice Shawshank (1994)

Jestli vám někdo bude tvrdit, že Shawshank Redemption je jeden z nejlepších (neřkuli ten úplně nejlepší) filmů kinematografie, nepřete se s ním. Tenhle snímek na to má. Velice silný příběh, v jehož průběhu se zasmějete, pocítíte lítost, soucit s hlavními hrdiny i syrovost obyčejného vězeňského života. Takový hřejivý pocit, kdy pro vás kamarád zajistí tři pivka při opravování střechy budovy na značky, nebo když buduje novou knihovnu, najdete jen v málokterém filmu. A je to ten pocit, který i někdy prožijete na vlastní kůži, ve svém vlastním životě. Opravdové veledílo, hudba na špičkové úrovni, herci vynikající a příběh silný jak jen může být. Je to také jeden z těch mála filmů, kdy je český dabing jen nepatrně horší než originál. Ať už se na to kouknete v tom či onom dabingu, nepřijdete ani o kousek atmosféry, která na vás ze zdí shawshankské věznice dýchne hned při první scéně. Brilantní kousek. // Viděl jsem v originálním znění s titulky.