Dnes neumírej (2002)

Nevím, jestli pokus o změnu kulis byl záměrný, ale nepovedl se. Trvalo dost dlouho, než Brosnanův Bond vybudoval svůj styl, a i zde to ze začátku vypadá nadějně. Správně úchylný zloduch, atraktivní Bondgirl, docela dobrá akce. A protože je výročí, prošpikovali autoři film odkazy na ty předchozí. A potom přijde šok. CGI Bond na CGI vlnách. Od tohoto okamžiku jde film od deseti k pěti.

Jeden svět nestačí (1999)

Jedna z lepších bondovek Pierce Brosnana. Úvodní honička na Temži je excelentní, zápletka je relativně nečekaná, hlavní záporák je docela překvapivý a třešničkou na dortíčku je řádně proprsená nukleární fyzička. A skoro pořád se něco děje.

Zítřek nikdy neumírá (1997)

Brosnan pořád ještě dobře baví. Michelle Yeoh je jako agentka komunistické Číny taky příjemná. Jen ten záporák je trochu za vlasy přitažený.

Zlaté oko (1995)

Restart série ve velkolepém stylu. Nápaditá akce, výbuchy, honička s tankem po Petrohradě, správně přeťápnuté finále na Kubě a do toho všeho cool Bond Pierce Brosnana.

Povolení zabíjet (1989)

Bond = ultimativní nasranec, který jde za pomstou přes mrtvoly. A že jich je. Klady jsou jen dva, honička s kamiony a Benicio Del Toro.

Dech života (1987)

Po začátku, který našince zvláště na konci 80. let potěšil, přichází komplikovaná nepřehledná zápletka s několikerým koncem. Začátek je opravdu dobrý. Vídeň přestrojená za Bratislavu, honička s vozy VB a jadrná slovenština sportovního komentátora, to všechno mě kdysi dostalo a baví mně dodnes. Pak se Bond dostane do Afghanistánu a film se mění v trapnou agitku. A to ještě nebohého diváka čeká dvojitý (trojitý?) konec. Ten je bohužel po efektním vlání za Herculesem na síti s nákladem nastaven nepříliš nápaditou bitkou v soukromém vojenském muzeu. Celkem tedy sestupná tendence na mé křivce nudivosti a jen průměr. Nejen jako bondovka, ale i jako běžný akční film.

Chobotnička (1983)

Už tady měl Moore odejít. Přeci jen věk nezastavíš. Když se k výraznému hendikepu přidá nablbý mišmaš lokací a prostředí cirkusu. Nepovedenost. Snad jen maniakální generál Orlov a některé scény (vlak a závěrečné letadlo) stojí za pozornost.

Jen pro tvé oči (1981)

Bondovka, která si asi nejvíce dokázala dělat ze sebe legraci. Nápaditá akce, Lotus chráněný před zničením, a docela svižné tempo.

Moonraker (1979)

Vzhůru do vesmíru. James předběhl NASA a Columbii a proletěl se raketoplánem mnohem dříve. Jinak jde v podstatě o nesmírnou blbinu, ale docela zábavnou.

Špion, který mě miloval (1977)

Jedna z horších bondovek. Exotika za každou cenu se vyčerpala u pyramid, hlavní záporák je děs a hrůza a jediný vtipný nápad je ponorka od Lotusu. Chci taky takovou, do práce jen ponorkou Lotus!!