Dopisy z Iwo Jimy (2006)

Velice panu Eastwoodovi děkuji za to, že Japonce vylíčil jako lidi. Dojemně a lidsky - i tak může působit válečný film. Skvělé dramatické dějové vsuvky nenarušovaly plynulost filmu. Právě naopak. Dělaly z něj dojemný citový zážitek, který po konci filmu nutí k zamyšlení.

Tekken: Blood Vengeance (2011)

Nevím, jak to je mezi fandy Tekkena. Ale jelikož já se téhle sérii moc nevěnuju (a díky tomu nejsem limitován nějakými očekáváními), musím uznat, že to byl pořádný nářez. Ultimátní nářez. Navíc krásně animovaný. A to nejen co se ženských postav týče. A posledních dvacet minut prostě musí každý fanda kung-fu mely milovat. Za tohle se nemusí tvůrci stydět ani v porovnání s mistrovskými kopy pana Norriseho. Vážně dobře odvedená práce a ideální snímek na odreagování. Každý si přitom přijde na své, protože film obsáhne jak akci, tak nějaké to řešení vztahů mezi hlavními postavami. Abych si užil zase jednou originál japonštiny, viděl jsem to v japonském znění.

Drive Angry (2011)

Neobvykle jsem se pobavil u několika vět z tohoto filmu. Mezi jedny patří: "Podělaný uctívači ďábla, jsem z nich úplně vedle. Používají síly, který by neměli - z toho by ses posral!". Ano - já se taky málem "posral". Z této prapodivné násilně-na-3D-roubované ujetiny. Ale tak musím uznat, že to asi bylo točeno s nadsázkou. I když to ve filmu moc nefunguje. Zvláště takové dva momenty by se digitální efekty měly jít někam opít a pak zahrabat. Protože to, k čemu se tam tvůrci odhodlali... No každopádně, jako odreagovačka na volný večer dobré. A vidět Nicolase Cagea s tvrdým výrazem a kulkou v obličeji (mimochodem mi to připomnělo Terminátora), to si žádný jeho fanda (sice jeho fanda nejsem, ale zrovna moc filmů s ním není) nesmí nechat ujít!

Malý Rambo (2007)

Evropa se prostě umí vymanit z klasického mustru, kterým se řídí ti za velkou louží, když chtějí natočit rodinou komedii. Film nepostrádá originalitu, ale ani spád. Začátek trochu pozvolnější, ale poté, co se zadíváte, vás film buď nepustí, anebo pustí. Je to trošku složitější, s tímhle dílem. Buď vám sedne trocha toho místy nehumorného humoru (to je ta originalita, protože komedie pracující i s nekomediálními prvky, aniž by se tvářila trapně, není zase tak běžná) a potom tedy budete s chutí sledovat, co chlapci vyvedou za pakárnu dále, anebo vás to vůbec nechytne a budete tento film mít za naprostou britskou ujetinu. Inu, každý má jiný vkus. Na mě ale působil příjemně a mile. Avšak i já se zasekl někde v polovině a nějak sem nevěděl, co si o tom myslet. Ale jako jednohubka na sobotní odpoledne a k odreagování film více než dobrý.

Nebezpečná metoda (2011)

Všechny filmy, kde je výkon herců více než nadprůměrný, doslova miluji. Tento se mezi ně zařadil po prvních 15ti minutách. Pánové Mortensen a Fassbender jsou jasnou sázkou na jistotu, ti nikdy nezklamou. Tady mě spíše o svém hereckém umu přesvědčila Keira Knightley, která na sebe upoutala pozornost hned ze začátku a držela ji celý film. Škoda jen Vincenta Cassela, ten svůj herecký um neměl moc příležitost rozvinout. A tady se dostávám k jádru jediného problému, který u mě tento film má. Někdy příliš rychlé přeskoky mezi časovými pásmy, zřejmě na úkor svižného podání příběhu. Kdyby byl tento film o trochu delší, speciálně já bych se vůbec nezlobil. Ale i tak je tento snímek více než uspokojující. A pro ty, kteří by nad tímto snímkem brblali - tento film je stavěn na dialozích a na střetu myšlenkových pochodů a osobních přesvědčení tamních protagonistů. Nemá cenu kritizovat absenci hlubšího seznámení diváka s historickým, kulturním, sociálním a jakýmkoliv dalším pozadím, ve kterém se daná látka odehrává. Tohle bylo skvěle zvládnuté a ještě brilantněji zahrané životopisné drama, nikoliv hraný naučný dokument.

Jezero smrti (2008)

Marně si vzpomínám na horor, kde bych tolik nesnášel ty, kteří terorizují ty, kteří mají tolik smůly a terorizováni být musí (většinou hlavní hrdinové). Tento horor mi dokázal, že Britové takovéhle snímky točit prostě umí. Navíc tento dokázal, že horor může být šokující a realisticky vypadající zároveň. Hercům jsem to žral, a to i těm mladším. A hrozně jsem si přál, aby tento snímek neměl plytce stereotypní konec, jako většina hororů dnešních dní (ale to je většinou výsada Američanů), čímž mě nakonec film příjemně překvapil. A taky jsem si hrozně moc přál alespoň částečně dobrý konec...

Assassin's Creed: Embers (2011)

Samozřejmě, je to jen "kravinka" přiživující se na úspěších hry. Ale pro fandy herní předlohy je to počin, na který se rádi podívají a jsou rádi za každý posun v příběhu. Taky jsem rád za každý Silent Hill, či Hitmana, který vyjde. Tak to prostě je, já to chápu, nu a proto, a také pro celkem povedené akční scénky a srdceryvný konec, hodnotím kladně.

Underworld: Probuzení (2012)

Film plný nesmyslností, nedomyšlených scén, létajících kulek, létající hlavní hrdinky a krve. Móře krve. Taková "bezmozkoidní zábava". To je nový Underworld. Buď tohle milujete (a potom se máte plné právo těšit na další díl), anebo nenávidíte. Nic mezi tím. Doufám, že v dalším díle poteče krev kanály, to bude terno!

Dům snů (2011)

Tento film má smůlu. A to hodně velkou. Částečně si to dělá sám. Scénář mi přišel trochu obšlehnutý z Prokletého ostrovu, nebo alespoň pro mě byl v lecčems podobný. Herci mi přišli chvílemi hrozně prkenní a to tam byla celkem elita. Ale co naplat, když režisér neumí ukočírovat děj a nehodí hercům trochu pomocné ruky, je vidět, že herci sami mohou být kvalitní sebevíc. Byl to zajímavý film, ale na jedno zkouknutí a dost.

Mission: Impossible II (2000)

Kdo viděl tento film, zákonitě mu musí být nad slunce jasné, jak se balí baby. Pro ty, kteří by se nechtěli dívat: to vezmete dvě rychlá drahá autíčka, do jednoho posadíte sebe, do druhého vysněnou nastávající; poté se začnete divoce honit po serpentinatých cestách a začnete do sebe s auty narážet; dalším krokem je jen roztočení aut vedle sebe a záchrana slečny, která málem spadla ze skály. Jednoduché, že? M:I II je film, který nešetří různými klišé a všeho jen tak na efekt, ale co na tom? Přeci jen divák musí být smířen s tím, že se dívá na nabušenou akčňárnu bez nutnosti přemýšlet. Jen lituji mládeže, která si po tomhle filmu asi bude myslet, že každý auto po nabourání mohutně exploduje. A taky že lízt po skalách de v poho bez jištění.