Asterix a Obelix: Říše středu (2023)

Moc hraný Asterixy a Obelixy nemusim. Ale co naplat, když konkurence je v žánru komedií a dobrodružnejch filmů posledni dobou tak mizerná. Takže díky současnym okolnostem dávám nejvyšší hodnocení. A to nejenom kvůli tomu, že je to s filmama v tom daným žánru poslední dobou tak špatný, ale taky proto, že se film dokázal odvázat a bere si na paškál různý neduhy dnešní spolecnosti. Ať už se jedná o přílišný tlačení na korektnost, tu kravinu s gendrovou vyvážeností, anebo neškodný mlácení ženskejch či chlapů jakbysmet. Je to všechno milý a ten film mi prostě tu náladu zved. A to se v dnešní divný době neskutečně cení. Velmi dobrá práce obou hlavních postav a potěšil moc i Pierre Richard. Moc rád sem ho zase někde viděl, ačkoliv tam moh bejt víc, než byl.

Skinamarink (2022) odpad!

Připomnělo mi to ten taky chválenej horor The Outwaters, kterej sem si pustil. Sice sem ho dokoukal, ale byla to sračka nejvyšší úrovně. A todle je to samý. Ani sem to nedokoukal. Sek se mi v 59. minutě obraz, a tak sem děkoval, že mi to zablblo a že už na to nemusim bejt nucenej koukat. Tam se nic neděje. A ještě na to nic musíte koukat z nějakýho debilního úhlu, kde vidíte na půlku lustru. Třeba. Anebo na zásuvku ve zdi. Anebo na televizi, kde dávaj nějakou pohádku. Anebo na roh dveří či chodby. A ta chodba je zpoloviny temná. Přece ste si nemysleli, že vás nechaj koukat na chodbu plně osvícenou – dyť je to horor, proboha! Odpad. Naprostej.

On se bojí (2023)

Asi budu působit jako nevzdělanec a ignorant, ale na mě to vůbec, ale vůbec nefungovalo. Bylo to zmatený a moc, ale šíleně moc artový. A čeho moc, toho příliš. Hvězdu za herecký výkony. Ale jinak. Jinak. Nevim. Už sem z toho na zmatenej, že nedokážu ani. Smysluplně. Psát. Konec. Filmy sou o umění, ale musí to dávat smysl. Když si někdo točí pro svoje potěšení, tak si to má uchovávat doma a promítat známejm. Ne to házet do kin a lidem na televize. Zbytečnost.

Grave Encounters (2011)

Pozoruhodnej horůrek dělající si z found footage žánru srandu, a tim pardoxně sám sobě pomáhající. Díky tomu je práce s kamerou uvěřitelnější a nevytrhává z atmosféry, která je, samozřejmě, pomalu budovaná, ale nezačne nudit. Jak se píše v titulcích: No rats were eaten during the making of this film. Za to jedna hvězda navíc.

Sergio Leone: Ital, který vynalezl Ameriku (2022)

Zajímavej dokument, kterej absolutně netlačí na pilu, plyne si svym tempem a hezky seznamuje diváka s panem režisérem. Dozvíme se místy i pikantní zajímavosti jak z jeho filmů, tak z jeho soukromí. A já byl naprosto, ale naprosto spokojen.

La niña de la comunión (2023)

Je to těžký hodnotit nějak pozitivně. Hrozně to kvalitativně kolísá. Neumí se to rozhodnout, jesi to má bejt horor, anebo rodinný drama. Působí to schizofrenně. A nakonec digibubák? Noták… Paradoxně ale zvolenej konec mě přesvědčil o slabších 3*. A holky taky nehrajou špatně. Ale prostě je to zase nedomyšlený. Achjo, achjo.

Infinity Pool (2023)

Cronenberg sází jednu neočekávanou situaci za druhou a celej film si nemůzete tak bejt jistý, co vás v další scéně čeká. Na druhou stranu film sází na znepokojivost obsahu a sdělení, než na tradiční hororový prvky. Ale to je u režiséra už klasikou. Konec mě zklamal. Čekal sem větší psycho, než co film předved. Přesto však originální pojetím a netradiční. Buďme rádi, že takovýdle jiný filmy existujou.

The Red Nightmare (2021)

The Red Nightmare ukazuje, že nepříjemno a úzkost a strach z temnejch koutů dokáže vykouzlit i snímek s patrně nicotnejma finančníma prostředkama. Film je rozdělen do kapitol, přičemž mi přišlo, že se autoři snaží jednotlivý části spojit, ale moc se jim to, dle mýho, nepovedlo. Ale to by ani tak nevadilo. Moc se mi líbilo, že namísto lekaček a gore stylu, přičemž ani jedno z toho tady absolutně vůbec není, se autoři zacílili na očividný a jasný zviditelnění toho, co nebohý protagonisty zužuje a děsí – tedy že démoni a bubáci tu sou vidět celkem porád, ale je to zařízeno fikaně formou nepříjemnýho pocitu z těch danejch bubáků a jejich nepříjemnýho, nelidskýho chování. V tom tento snímek opravdu exceluje a ukazuje, že i s malym budgetem se toho dá předvízt docela dost. Osobně myslim, že paradoxně z tohoto filmu budou mit někteří větší strach z temna a noci, než z nějakejch aktuálních hororů topový produkce.

Vlákna (1984) (TV film)

Film, kterej nemůžu nijak hodnotit. Depka jak sviň. Ale celkem promyšlená a upřímná, na nic si nehrající depka. A to se často fakt nevidí. Kdo todle viděl, tak už ví, že pokud sem někdy někdo něco atomovýho hodí, žádnej happyend nikoho z nás nečeká. Tedle film vám to připomene a nechá vás si to uvědomit.

Mare z Easttownu (2021) (seriál)

Tedle seriál je špička. Jako tenkrát první série Temnýho případu. Tady není co tomu vytknout. Má to napínavý, dramatický i humorný a odlehčený pasáže. Vše krásně vybalancováno. Postavy nádherně vykreslený. Ale nejen hlavní, ale i vedlejší. Paráda. Skvěle strávená sobota.