Krvavý diamant (2006)

Povedený thriller, v němž se umně proplétá současná neutěšená situace Africe s věčným hladem po penězích. Ani tady mě DiCaprio nezklamal, ale zde ho naprosto famózně zastínil Djimon Housnou, jež hraje otce rodiny s odzbrojujícím charismatem. A člověk hltá kadé jeho slovo. Pravda, moc jich zase neřekne. Zweck svoji práci dělá dobře, krásně zabraná krajina, povedené akční scény (nepřekonatelné dobytí Freetownu), atd. A na konci srdcervoucí happyend. Co si přát víc. Mně to naprosto stačilo. Jen bych tomu možná trošku, ale jen trošku, vytknul ten sentimentální telefonát na konci. Ale někdy si to nemohou odpustit ani ty lepší režiséři.

Million Dollar Baby (2004)

Příběh o ženě, jež jde za svým cílem. Hillary Swank pro tuto roli snad vyrostla, jinak si to nedokážu představit. Clinton Eastwood (navíc i režisersky) a Morgan Freeman hrají na vysoké úrovni jako obvykle. Freemanovi průpovídky mě hold nikdy nepřestanou bavit. Box je zde představen jako každý jiný sport se svojí strategií a taktikou, a že nejde jen o zábavu namakaných maníků, který nemají co dělat. A konec, tak baladický, že by ho ani Spielberg nesestavil lépe. Sečteno podtrženo. Řadím si ho mezi mé nejoblíbenější filmy. :)

Hotel Rwanda (2004)

Tento film se musí vidět, ukázka lidské lhostejnosti. Nezapomenutelná hláška: Jste ještě něco horšího než negři, jste Afričané.

Kytice (2000)

Po prvním zhlédnutí se mi to ani moc nelíbilo, ale když jsem Kytici viděl později, byl jsem s ní navýsost spokojený. Naprosto nepřekonatelné je zpracování Svatební košile, kde musím ocenit nejen herecké výkony v čele s Karlem Rodenem, ale i povedené vizuální zpracování.

Letec (2004)

Jeden z mých nejoblíbenějších filmů. Scorsese v něm předvádí své nejlepší dovednosti. Sice se jedná už o prastarý archetyp pošahaného génia, který to dotáhne hodně daleko, i když mu všichni házejí klacky pod nohy, ale to mi při sledování tohoto filmu nevadilo, právě naopak. S chutí jsem se vžil do těch 30 let Howarda Hughese se všemi jeho starostmi a slastmi. Filmový koncert mnoha herců. Podtrhl bych výkon nejen DiCapria, ale především Alana Aldy. Celým Letcem se navíc proplétá krásná hudba, která mi umožnila, abych si i ty delší záběry pořádně užil. Bohužel se ze mne nestane ani letec a ani filmový režisér, ale po tomto filmu bych si to hrozně moc přál. Samozřejmě i s fanynkama.

Ďábel nosí Pradu (2006)

Pohodová komedie z módníhov prostředí, která sice nezklame, ale ani extrémně nepotěší. Příběh se točí kolem všech více a méně známých představ o modelingu. Některé pobaví, bohužel to ovšem na vyšší hodnocení nestačí. Meryl Streep bych za šéfovou rozhodně nechtěl.

Severní blata (2006)

Celkem povedená detektivka z prostředí Islandu, kde od sebe všichni bydlí daleko, ale přitom si vidí i do talíře.

Sbohem, baby (2007)

Když jsem se o tomto filmu dozvěděl, že na režiserské židli bude sedět Ben Affleck, byl jsem trochu rozčarován. Před kamerou mi totiž jeho výkony nikdy moc neimponovali. Za kamerou mu to ale rozhodně mnohem více sluší. Děj této detektivky, jež je zasazena do Bostonu (hlavně do té temnější části), je vskutku velmi dobře sestaven, divák si není do poslední chvíle jist, jak to vlastně všechno dopadne. V polovině filmu to dokonce vypadá, že je vyšetřování konec, ale hlavnímu hrdinovi v podání Casey Afflecka to nedá, a patrá dál. Opravdu krásná podívaná:)

Zabití Jesseho Jamese zbabělcem Robertem Fordem (2007)

Nezvykle dlouhý název, pro mě nezvykle dlouhý film, a člověku, jež nemá moc v lásce westerny, se to nezvykle líbilo. Nejvíce bych vyzdvihl krásnou hudbu, jako obvykle i herecký výkon Casey Afflecka v roli zbabělce Forda.

Moulin Rouge (2001)

Tak jsem znovu po dlouhé době zkouknul tento muzikálový skvost. Pořád se mi líbí více a více. Luhrmanovu dílu v tomto případě absolutně nic nechybí, nádherná Kidman, dobře zpívající McGregor a jako obvykle kvalitně hrající Jim Broadbent. Nezvykle pojatá hudba umožňuje i tento filmový rádoby kýč udržovat na velmi vysoké úrovni. Měl by si člověk přát více? Já ne, byl jsem opět spokojen a to už po několikáté. :)