White Plastic Sky (2023)

Príbeh o psychológovi, ktorý celý život zachraňuje ľudí, ale nevie zachrániť svoju vlastnú manželku na pozadí sveta, kde ľudstvo prežíva vďaka vyrábaniu ľudských stromov, ktoré následne konzumuje. Znie to bizarne ale je to nesmierne pohlcujúce, hlavne vďaka úžasnej melancholickej atmosfére a koncu, ktorý vás donúti o filme ešte dlho premýšľať. Nie som veľký fanúšik rotoskopie a niektoré animácie odhaľovali nízky rozpočet, napriek tomu to pokladám v našich končinách za unikátny projekt a jedno z najlepších scifi roku.

Silo (2023) (seriál)

Prvá časť super, posledná časť super a medzi tým pomerne veľa vaty. Skvele sa tu však pracuje s tajomnom a budovaním napätia čomu napomáha aj temná vizuálna stránka a tak vás seriál udrží spoľahlivo v napätí od začiatku až do konca.

Fallout (2024) (seriál)

Bizarnosť sa strieda s normálnosťou, paródia so smrteľne vážnymi vecami a celý seriál balansuje niekde medzi týmito pólmi. Občas mi taktiež absentovala logika a motivácie niektorých postáv mi prišli nie veľmi dôveryhodné. Cez to všetko sa však dá, aj vďaka duchu tohto seriálu preniesť, teda pokiaľ ste ochotný nechať sa pohltiť famóznou výpravou, technickou stránkou a zámerne prepálenou akciou.

Rebel Moon: Druhá část – Jizvonoška (2024)

Ešte o stupeň horšie ako prvý diel, z dvojky som si zapamätal len antigravitačný povoz ťahaný koňmi, medzihviezdnu loď na uhlie, to ako chlapík vyzbrojený sekerami likviduje jednotku s laserovými puškami a spomalené zábery žatvy ako vystrihnuté zo socialistického žurnálu. Áno, tu už nič nedáva zmysel a vlastne celý Rebel Moon vyzerá ako keby ste dali 6 ročnému decku 200 miliónov a povedali nech si natočí svoje vysnené scifi. Bohužiaľ aj Bojisko Zem je proti tomuto oskarový film.

Signál (2024) (seriál)

Nefungujúci seriál, kde nič nedáva zmysel a vyzerá to ako desať dielny seriál náhodne zostrihaný do štyroch častí.

Věčnost (2020) (seriál)

Matrixovská romantická komédia s tak trochu cyberpunkovou zápletkou. Samozrejme nie je to quality TV, ale klasický TV lowcost. Hlavne prvá séria je ale plná pomerne vtipných a originálnych nápadov, škoda len, že sa to v druhej sérii už zadrháva a tretia je už len veľmi ťažko pozerateľná.

Problém tří těles (2024) (seriál)

Nie je to žiadna tragédia, ale adaptácia slávneho románu mohla dopadnúť predsa len o niečo lepšie. Nemôžem sa ubrániť pocitu, že to natočila umelá inteligencia, ktorej proste dali knihu a povedali aby urobila osem dielny seriál. V dobe bezmyšlienkovych výplachov je však aj takto natočené vedecké intelektuálne scifi príjemným osviežením. Teším sa na druhú sériu.

Aquaman a ztracené království (2023)

Najviac mi bolo ľúto Patricka Wilsona, ktorý sa musel celý čas tváriť, že to všetko berie smrteľne vážne. Momoa to má celé na saláme rovnako ako jeho postava a na Nicole Kidman vidno, že nikde vo vnútri sa váľa od smiechu z tých blbostí, ktoré musí hovoriť. Vlastne celé je to len mix neprehľadných a zle zostrihaných akčných scén pozliepaných dokopy absurdným príbehom a sem tam nejakou hláškou.

Bod obnovy (2023)

Audiovizuálne stránka je ohromujúca a nemá ďaleko k Hollywoodu (nikdy som si nepomyslel, že môže v Čechách vzniknúť film na úrovni nového Blade Runnera). Škoda len že dej trochu zaostáva. Zápletka je v globále v podstate jednoduchá detektívka, v detailoch naopak príliš prekombinovaná. Na druhej strane divákovu pozornosť spoľahlivo udrží celé takmer dve hodiny, takže v sumáre sa jedná o veľmi kvalitné sci-fi a pri chabej filmovej nádielke, možno dokonca sci-fi roku 2013.

A Király (2022) (seriál)

Madarsky Karel Gott s neskutocnym 4-oktavovym hlasom s magickym zafarbenim, ktory si nie nadarmo ziskal prezyvku Kral. Asi takto nejako by vyzerala Bohemian Rhapsody keby ju natiahli na desatdielny serial. Technicke spracovanie a vlastne aj schema deja je prakticky rovnaka - tazke zaciatky, bohemsky zivot spevackej megahviezdy, az po bizarnu nechcenu samovrazdu so zbranov. Obcas to sice sklzne do telenovely, ale celkovo je to velmi kvalitny serial a pre fanusikov Jimmyho povinnost.