Balada o Cable Hogueovi (1970)

Opravdu dost nostalgická záležitost, nepochybně ale příjemná vsuvka k večeru s lahvinkou vína a dobrou večeří. Podíval jsem se na tento film hlavně z důvodu, že je v podstatě stejně starý jako já a tak jsem chtěl z jakéhosi nadhledu vidět, jak na tom jsem třeba i já. Možná tak jako můj dojem z tohoto filmu? Hodně dobře se na něj dívalo a třeba se časem rád k němu vrátím, ale pokud bude možnost shlédnout jiný film, určitě tu šanci využiji. Pokud ji ale využiji, vím, že nebudu litovat. Je to opravdu hezký, nostalgický film, sice jinak pojatý, jak je zvykem u westernu, ale to mu na příjemnosti určitě neubralo. Snad poněkud zmatený děj a trochu směšně smutný konec, ale jinak opravdu pohodička. Určitě kvůli představiteli hlavní role a jeho „polovičce“, ti dva byli hodně milí, ale hlavně kvůli představiteli kněze. Ten nám ukázal, že být knězem může být docela legrace a ještě se při tom dá i něco užít. Scéna poskytování útěchy vdané paní a následně jejímu manželi je opravdu nezapomenutelná. Celkový dojem u mě tento film řadí někde mezi tři a čtyři hvězdičky.

Znamení (2002)

Když jsem film viděl poprvé, byl to pro mě velký zážitek. Na mém pocitu se nic nezměnilo ani když jsem ho viděl podruhé. Oproti jiným filmům s podobnou tématikou, kdy vetřelci z vesmíru napadnou Zemi, je tento laděný spíš komorně a to je jeho velkým plusem. Dopad invaze mimozemťanů je vidíme prakticky jen z pohledu jedné rodiny, žádné velké scény hořících měst a nekonečných zástupů tvorů podivných vzhledů. Ti o sobě ve filmu nechávají spíš jen tušit a to dělá z filmu opravdovou lahůdku. Mel Gibson v roli bývalého pastora Grahama Hesse, který po smrti své ženy zanevřel na víru a skončil s „praxí“, je naprosto skvělý. Graham na rozdíl od svého bratra nevěří, že existuje někdo, něco na vyšší úrovni, kdo je může zachránit. Na konci filmu, ale pochopí, že znamení, která celou dobu dostával, naznačovali cestu k záchraně, které se nakonec ukázala jako skutečnou. Celý film má v sobě krásnou atmosféru tajemna, které zvýrazňuje třeba i pohled na rodinu dívající se na televizi, kde sledují co se děje, ale je to pohled pouze na ně a jejich reakce, to co se děje v televizi, na kterou se dívají, to nevidíme. Celý dojem umocňuje hudba Jamesa Newtona Howarda, která je skutečně jediněčná a která znásobuje tajemnost příběhu. Znamení jsou v mnohém víc filmem o víře a o boji víru neztratit na jedné straně a taky víru získat na straně druhé. Přesto ale vrámci sci-fi je to pro mě jeden z nejpozoruhodnějších filmů, jaké jsem viděl. Nepochybně je to i díky charismatickému Melu Gibsonovi a naprosto přesvědčivému Joaquinu Phoenixovi, přičemž nesmím zapomenou na představitele dětských rolí, kteří dodali filmu na dojemnosti. Krásný film, co víc dodat ... ?

Odplata (1999)

Myslím, že jakýkoli film s Melem Gibsonem v hlavní roli musí být skvělý. Já jsem zatím ještě neviděl film, ve kterém by Mel na to neměl. Odplata je film nepochybně dost drastický, jak to koneckonců chodí ve světe různých mafií a jiných pochybných spolků, ale zároveň je odlehčený velkou spoustou hlášek, které jakoukoli drsnou scénu položí spíš do komediální úrovně. Příběh zrady a následné odplaty není žádnou novinkou, Porter je ovšem z těch hrdinů, kteří se nejdou mstít jen tak pro nic za nic, ale mají i určité zásady a spíš než o mstu jde o princip. A tak i on chce dostat zpátky jen to, co mu patří. Hezky je to vidět na scéně, kdy rozstřílí kufr mafiána a ten se stěžuje, že jen ten kufr s prádlem je dražší, než těch 130 tisíc, po kterých jde. Porter ho opraví, že jen 70 tisíc. I když na konci získá víc, bere to jen jako kompenzaci toho, že nemohl v poklidu loupit, ale musel se otravovat s všelijakým zabíjením a podobnou dřinou. Je docela fajn, jak se zápletka skomplikuje i tím, jak po něm jdou různé skupiny lidí, kteří by vlastně měli stát proti sobě a z nichž minimálně policie by měla být s hlavním hrdinou. On se jich ale prakticky všech zbaví velice svérázně. Hodně jsem se u tohoto filmu bavil, pokud je možné se bavit tím, že někdo, kdo momentálně zhodou okolností nemá u sebe zapalovač, skončí s kulkou v hlavě. Ovšem ten, kdo mu tu kulku tam umístnil, to udělal s tak dokonalou grácií, která z tohoto filmu dělá skutečný zážitek. Závěrečná hláška - „Uzavřeli jsme dohodu, když ona skončí s prostitucí, já přestanu střílet lidi. Možná jsme si dali příliš vysoký cíle.“ - je úžasným zakončením. Je to prostě další „Melovka“ s myšlenkou a smysluplným dějem, která vás pobaví a zaujme.

Yes Man (2008)

Ano, ano a opět a ano - Jim Carrey je prostě jednička! Tuhle komedii jsem viděl už několikrát a pokaždé mě dostane do stavu totálního kolapsu hraničícího s histérií. Scénou ve videopůjčovně se odstartuje opravdová smršť situací, ve kterých Jim exceluje. Když příjdou Carlovi přátelé do jeho bytu a najdou ho v pozici dokonale sešlé mumie s roztomile poletující muškou, to už zpravidla vůbec nemůžu ovládat své chování. Tuhle scénu můžu vidět stokrát a stokrát vybuchnu do totálního smíchu. Podobných scén s podobným výsledkem je ve filmu opravdu hodně. Jim opět potvrdil, že je komikem velkého formátu. Zároveň s komediálním prvkem je ve filmu zastoupená i velice hezká romantická linie, což filmu dodává na přitažlivosti. Zooey Deschanel je roztomilá, skvělý Jimův protipól, tahle role je pro ni nepochybně velkým plusem. Celkově se snad už ani nedá říct, že jsem se bavil, to byla naprostá orgie smíchu, neartikulovaných výkřiků a neovládatelných pohybů. Pokud by se to u tohoto filmu stalo jen napoprvé, dalo by se to pochopit. Pokud se to ale stane vždycky, když si ho pustím, může to znamenat jen to, že jsem buď blázen, anebo je tahle komedie naprosto skvělá. Ano, ano a opět ano - Jim Carrey je prostě jednička. Já jsem redbul, ty jsi redbul a Jim je nepochybně taky redbul, ale ten nejlepší!

Popravčí (2005)

K filmu jsem přistupoval už poněkud ovlivněný několika komentáři, které mi napovídali, že mám čekat spíš průměrný zážitek. Opak je pravdou, tenhle film daleko překročil má očekávání. Nechal jsem se naprosto unést dějem, který ukázal temno středověku se vším, co k němu patřilo. Doba, kdy církev byla v centru všeho a kdy pro udržení své moci neváhala používat těch nejkrutějších metod byla nepochybně ještě těžší, než ukazuje tento film a než vůbec může ukázat jakýkoli film. Je to opravdu silný příběh člověka, který se díky lásce dostane na okraj společnosti a tak z určitého nadhledu vidí, jak doba mění lidi a jejich postoje. Díky zášti bývalého adepta na místo kata se odstartuje hon na kacíře, který se po příchodu španělského inkvizitora rozběhne rychlostí, kterou již nejde zastavit. Smutný, drsný, ale nesporně krásný film. Snad ten konec, kdy se hlavní hrdina bude muset rozhodnout a taky rozhodne, byl něčekaný, ale šťastné konce jsou jenom v pohádkách. Představitelé hlavních rolí byli skvělí, hlavně onen spomínaný adept na místo kata byl ve své zášti a nenávisti fakticky nepřekonatelný a španělský inkvizitor dělal skutečně "čest" svému oboru. Abych ještě zmínil hlavního hrdinu a jeho manželku, oba byly tak naprosto přesvědčiví, že jsem hlavně ke konci trnul, aby se ze všeho šťastně dostali a žili šťastně až ... Jenže, bohužel, šťastné konce jsou jenom v pohádkách. V každém případě pro mně byl tento film úžasným zážitkem, ke kterému se rád opět vrátím.

Náhradníci (2009)

Filmy s Bruce Willisem mám rád, možná je to tím, že Bruce jde jenom do filmů, které mají myšlenku, která se v dobrých režisérských rukou má šanci změnit v opravdovou pecku a možná taky tím, že Bruce Willis je prostě Pán Herec. Film Klony, nebo spíš v českém překladu Náhradníci nesporně myšlenku má. Možná je trošku okoukaná z jiných filmů a možná taky částečně trochu ukradená, jak už bylo naznačeno v několika komentářích, ale nesporně je to myšlenka, která měla velikou šanci na úspěch. Měla, nebýt ovšem celé sbírky dost nelogických detailů, které filmu škodí a ubírají na přesvědčivosti. Celá existence a smysl náhradníků nejsou dostatečně vysvětleny a tím nastává zmatek v tom, co vlastně mají a nemají cítit a jaký je jejich účel. Chápu, že někam mají jít a něco zařídit. Pokud při plnění úkolu utrpí újmu, jejich operátor prostě vstane a jde si koupit jiného. Ale například ty scény na diskotéce jsou už jaksi za hranicí logiky a to i logiky sci-fi. Pokud byl náhradníkům cizí pocit bolesti a strachu, jak to, že jiné lidské pocity a potřeby mají? Pak taky jednání tvůrce nahradníků docela postrádá logické zdůvodnění. Je jasné, že mu trošku hráblo, ale i šílenství by mělo mít určitou "smysluplnou" linii a myšlenku. Nicméně, sice se to kapku zamotalo, občas přestřelilo a někdy taky nedotáhlo, vcelku to byla příjemná podívaná. Nechybně hlavně dík Bruce Willisovi, být v hlavní roli někdo jiný, pravděpodobně by film klesl o několik příček níž. Bruce film podle svého zvyku podržel, bohužel film moc nepodržel jeho. Mé hodnocení kolísá někde na pomezí 3*-4*, ale spíš tíhne k trojce.

Zázraky se nedějí (2008)

Film skončil, závěrečné titulky se zastavili a já hleděl na tmavý monitor a přemýšlel o filmu, který mě naprosto dostal. Nejsem věřící, víra v jakékoli božstvo je mi naprosto cizí, jako pravděpodobně každému, kdo má určitý přehled o dějinách a o úloze náboženství v nich. Tento film není ale o bohu, i když se toto základní téma line celým příběhem. Je o touze, o nesplněných snech na jejichž splnění již není čas a o přemítání nad tím, jestli věřit v něco tak zjevně nesmyslného, jako je skvrna na zdi a co lidem věřícím v ten "obraz" navrací zdraví, řeč i zrak. I když nakonec je pravda přece jen přijatelnější, zůstává otázka zda síla víry přece jenom není tím, co hýbe světem. Opravdu je to krásný film, nejen dějem samotným, ale i způsobem, jakým byl natočený a v neposlední řadě i sympatickým obsazením. Ač jsem toho napsal poměrně hodně, stejně nemám slov ...

Matrix Revolutions (2003)

Po přečtení velké spousty komentářů si chvilkama připadám jako naprostý cvok, že mám tenhle film opravdu moc rád. Ale co divák, to názor a já jsem ten svůj dostatečně popsal v hodnoceních prvních dvou dílů. Pokud jsem v hodnocení dvojky moc necitoval, tak to využiju, i když poněkud vytrženě z kontextu, teď - ano, miluji tento film a chápu, že je "opravdu podivuhodné, jak se vzorec lásky podobá šílenství". Revolutions nám ukazuje posledních zhruba 24 hodin války posledních lidí se stroji. Popisuje přípravu armády na rozhodující bitvu, kterou ale nemají šanci vyhrát, a taky cestu Nea, který ví co musí udělat a možná tuší, co musí ztratit. Závěrečný souboj Nea a Smithe je naprosto dokonale zvládnutý, Hugo Weaving v roli Smithe je prostě fantastický. Snad ten konec, kdy nevíme co se vlastně stalo s hlavním hrdinou, je trochu zvláštní, ale snad to tak mělo být. Jak jsem upozorňoval již v hodnocení prvního dílu, Matrix je pro mě jeden z nejlepších sci-fi filmů a proto pravděpodobně nemůžu být nestranný a pokud jsem ve filmu i zaznamenal nějaké rušivé prvky, jako správný fanda, jsem je přehlédl, případně vydal za klady. Myslím, že to je naprosto v pořádku. "Správnost rozhodnutí se potvrdí až když ho učiníme" a já jsem učinil rozhodnutí hodnotit film podle svého srdce a udělal jsem dobře.

Matrix Reloaded (2003)

Mé hodnocení pokračování Matrixu by z velké částí opakovalo hodnocení prvního dílu. Opět obrovské množství kvalitní akce, skvělých trikových záběrů a úžasné herecké obsazení. Po trikové stránce film nesporně pokročil. Bojové scény jsou skvěle propracované a pokud se v mnohých komentářích posuzují jako nepravděpodobné nebo přehnané, musíme si uvědomit, že se odehrávají v počítačovém programu a z toho pohledu k nim musíme přistupovat. Návaznost na jedničku je jednoznačně skvěle zvládnutá. Matrix Reloaded je zcela určitě důstojným a smysluplným pokračováním Matrixu. Děj je opět, tak jako v prvním dílu, plný myšlenek a poselství, která nás provázejí dějem a dávají nám naději, že všechno dopadne dobře (jak jinak ...). Pro mně je jednoznačně Matrix jedním z nejlepších sci-fi filmů všech dob a to v každém případě bez rozlišování částí.

Matrix (1999)

S největší pravděpodobností nebude mé hodnocení Matrixu nestranné, protože tento film patří k mé osobní špičce v žánru sci-fi. Celou sérii jsem již viděl opravdu mnohokrát a s počtem shlédnutí se vyvíjelo i mé pochopení děje, který je určitě aspoň na první shlédnutí hodně těžkým soustem. Film je prosycen náznaky, narážkami a v určitém smyslu i odkazy na jiné filmy, například "odpověď je tam venku", ve kterém zarezonuje známá fráze Foxe Muldera z Aktů X. Film je celkově sbírkou různých známých i méně známých citátů, které se ale drží kontextu a ve chvíli, kdy jsou vyslovená, působí jakoby nabyli ten opravdový smysl až v tomto filmu. V prvním dílu jsme svědky proměny Nea, hackera, který celý život cítí, že něco je jinak a hledá to, v člověka, který je najednou rozhodujícím článkem ve válce se stroji a poslední nadějí zbytku lidstva. Sledujeme ho jak, ačkoli nevěří ve svou výlučnost, krok po krůčku získává víru v sebe a ve svou úlohu v boji, který až do jeho příchodu něměl téměř žádné vyhlídky na úspěch. Ve chvíli, když na konci filmu vyjde z telefonní budky, je to už nový Neo plný sebevědomí, který už ví, kde je odpověď. Herecké obsazení filmu je naprosto skvělé, i když si u mnohých filmů dokážete představit v hlavních rolích jiné herce, v tomto filmu to prostě nejde. Představitelé Nea, Trinity, Morphea a taky agenta Smithe byli prostě ideální a jedinou možnou volbou. Po trikové stránce nepochybně působil Matrix v čase svého vzniku jako zjevení a myslím, že to platí pořád. Ve filmu je použito mnoho opravdu originálních triků, které jsou navíc provedeny naprosto profesionálně a s absolutním přehledem. V souladu s myšlenkama vyřčenými ve filmu můžu jenom zkonstatovat: Matrix vám může jenom ukázat dveře, ale projít jimi musíte sami. Je ale rozdíl znát cestu a jít po ní. Pokud ale po ní půjdete v souladu s myšlenkou filmu, nemůžete zabloudit ...