• Pohádka

Znamení květiny (1982) (TV film)

Namet sam je klasicky provareny, ale na rozdil od stejnojmeneho serialu je tohle zpracovani svizne a i docela zabavne pojate a herecky dobre obsazene, az clovek lituje, ze neni klidne i delsi. Jen by tam mohlo byt na muj vkus jeste trochu vic McKellena ;)

Podruhé mě neoklameš (2024) (seriál)

Prvni dil nebo dva to jeste vypadalo, ze by se mohlo jednat o prumerny televizní krimi serial, do ktereho Netflix nalil o neco vic prachu, aby se mohly postavy, ktere ted budou muset zacit setrit nebo dostaly padaka z prace, prohanet v jaguarech a bavech. Ale pak se to hodne rychle cele zvrhlo do totalniho nesmyslu, ktery nakonec jeste vysostne nudil. Dodivala jsem se vlastne jen proto, abych videla, jestli bude mit absurdni pocinani devadesáti procent (hodne nesympatickych) postav nejake watsonovske vysvetleni, ale konec to cele jeste vic postavil na hlavu... takze nema, a pokud se na to nekdo od cca 3. dilu zvazuje divat z podobnych pohnutek, tak to nemusite delat, neni zac.

Spartakus (1960)

Velka ocekavani kvuli reputaci, ale nakonec spis nuda srovnatelna ne s Kubrikovymi ostatnimi filmy, ale s dobovymi sand and sandals trhaky, coz vzhledem k jejich kvalite neni zadna velka pochvala ;) Ano, tenhle je sice o neco lepe rezirovan a sestrihan, ale jinak to zas takovy rozdil od tech Vikingu, co jsme videly asi tyden pred tim, teda nebyl. A tolik zduraznovany queer faktor je bohuzel spis v duchu blink and miss it / dodej si sama.

Dhak Dhak (2023)

Cesta je cil, ale tady mi to bohuzel cele prislo takove bezcilne. A asi i vcelku typicke, tematicky zamer (zakladni zenska emancipace) je na planovacim stole vytycen, ale kdyz by bylo potreba uhnout z dalnice alespon na okresku, radsi se drzi dalnice, aby se nahodou taky nekam nedojelo. Takze nakonec vznikne film, na ktery se da jiste podivat, ale nijak moc nezaujme, coz je i pri obsazeni skoda. Tak aspon ze maji ten Ladakh a muzou zaplnit pulku stopaze jeho krasnymi sceneriemi.

Dunki (2023)

Tak tady něco neštymuje. Máme lidi, co milují svou vlast, ale rozhodnou se dobrovolně emigrovat do země, kterou nenávidí, aby tam hrdě prohlásili, jak svou původní domovinu opravdu moc milují a touto novou do morku kostí pohrdají. Pak hledají cestu, jak se zase dostat zpátky. Ilegální migrace je obrovský problém současnosti, jde o naprosté selhání lidského společenství en bloc. Dunki se ale tohoto tématu chápe vlastně jen okrajově. Hrdinka ani hrdinové nemají takovou nouzi / strádání neslučitelné se životem (jako např. lidé v Africe), že by je to vysloveně hnalo pryč. Jeden z nich opouští Indii třeba jen proto, aby jeho matka nenosila kalhoty. Nejdůležitější sdělení filmu tedy zůstává v rámci léty ohraného narativu – Indie je ta nejlepší a kdo odejde, bídně zahyne. A vůbec největší prda na tom je, že u tohoto blábolu sedíte v českém kině, mezi samými NRIs, kteří pláčou dojetím. Dunki se prostě nevyvedl, za letošek jedině Jawan rules!

Hollywood (2020) (seriál)

Nemůžu si pomoct, ale tohle fakt nešlo. Beru na vědomí, že se nejedná o historickou rekonstrukci, ale spíš o jakýsi dokument dnešní doby, otevírající skrze retro kulisy současná témata. Nehodnotím tedy, co by bylo možné a nemožné „tenkrát“, to by zde snad ani neuspělo. Prostě mi to přišlo jako hlazení proti srsti. Postavy držely nekonečně nudné monology (byť měly mnohde pravdu) a jednaly absurdně nelogicky v prakticky každém svém kroku. A pointa toho všeho, že současný stav společnosti je zapříčiněný jednou velkou žábou na prameni, protože ten zbytek (ať už u moci nebo bez moci) jsou ti nejlépe smýšlející lidé na světě, se taky trochu vymknula kontrole. Asi jsem vůči takovým primitivním řešením příliš skeptická, Dreamland se ze světa nestane v pouhých 7 epizodách, bohužel.

Pán času - Chichot (2023) (epizoda)

Doufám, že až doktor Ncuti Gatwy ztratí dech, Tennat se z domova důchodců navrátí, aby vypomohl. Dvojka by to nebyla špatná. A doktor by měl konečně někoho, kdo mu OPRAVDU rozumí :)) Tento rozlučkový díl nestál úplně za moc, ale jelikož se v něm Tennant pořád vyskytoval, tak byl oproti zbytku celého seriálu pořád nadprůměrný.

Pán času - Do modravých dálav (2023) (epizoda)

Musím přiznat, že tento díl se poněkud vymknul logice. Ono to sice plně zapadá to klasického duchu Doctora Who, ale přijde mi, že autor dal přednost morální pointě nad zákonitostmi (i vnitřního) vesmíru. Naštěstí duo Tennant/Tate utáhnou na svých bedrech i větší blbinu.

Pán času - Zvíře z hvězd (2023) (epizoda)

Meep je asi nejlepší ze tří Tennantových dílů, je to sice zběsilá plyšová fraška, ale otevřeně přiznaná, nechybí nic, co k seriálu odjakživa patří a navíc máme bonus – chvilkový návrat / konečně pořádné rozloučení s Tennantovým Doktorem. Snahu o jakés takés narovnání otázek genderu kvituji s povděkem. A Meep je vážně dokonalá krysa :)

Monsieur Ripois (1954)

Krome klasickeho mustru je zajimave, i kdyz z hlediska fungovani vnitrniho vesmiru ne moc smysluplne, presazeni deje do Londyna. Ale nejvetsi tahak samozrejme je Gerard a to, jak se zrovna jemu podari se prevtelit do tak nechutne postavy. A podarilo se mu to dobre, byl vazne odpudivy v kazdem smeru, a to je u GP co rict.