• Thriller

Stavy rachotí (1983) (seriál)

V době uvedení seriálu mi bylo nějakých 13, 14 let. No, začínající puberta se hlásila o slovo a vše "televizní", co nebylo z pražského studia, bylo bvlueeee. Prostě trapný, veškeré herecké osazenstvo z Ostravy, Brna nebylo pro nás dost dobrý, tedy jsem tehdy nesledoval. Mládež se ovšem nemohla mýliti více. Díky ČT 3 jsem zhlédl všechny čtyři díly a prostě paráda. Hudba Ladislava Matějky si tentokrát nezadala s peckami Zdeňka Lišky. Pelzer a Logojdová na jedničku. Jsem prostě nadšen.

Vdovcovy intimní večery (1978) (TV film)

Jednoduše řečeno, dosti nepovedená volovina. A nezůstalo pochopitelně jen u jedné, takových přešlapů vyprodukovala tehdejší Ceskoslovenská televize povícero. Nicméně musím ocenit výbornou fyzickou formu Evelyny Steimarové a moc rád jsem v komedii zahlédl neméně pohlednou Lenku Pichlíkovou, která odkráčela ve dvaaosmdesátém do USA a pořád je to velká štramanda i v pětašedesáti.

Ženitba (1967) (TV film)

Pouze za tři, neb závěr mohl vygradovat mnohem, mnohem originálněji. Samozřejmě, dílko takto napsal klasik, nicméně mi v příběhu chyběla jakási síla, poučení, poslání. Zkusím ještě srovnat s tv hrou z roku 76, je tam velmi vychvalován Vinklář, tak se uvidí.

Neviditelný (1965) (TV film)

Hezky vystavěná ponurá až strašidelná atmosféra, čemuž významně helfla hudba Luboše Fišera. Munzar byl svého času opravdu jedním z nejnadanějších herců, coz je zde predvedeno na 100%. Musim ted co nejrychleji porovnat s "Hajny".

Grissomova banda (1971)

Zvláštní, natočeno v roce 71, ale celkové filmařské vyznění snímku vypadá spíše na konec let čtyřicátých, možná průběh padesátých a teď opravdu nemyslím dobu, do které je film zasazen, což bylo v komentářích probráno, řekl bych do detailu. Jinak je dílko naivní, pitoreskní, do jisté míry i neoriginální. Takový, v tomto případě, limsko - stockholmský syndrom v přímém přenosu. Moc mne to nebavilo.

Návrat pana Ryšánka (1971) (TV film)

Tak, tak, realistická a nadčasová to látka. Však i v dnešních restauračních zařízeních, hospodách a hospůdkách, krčmách ba i v knajpách úrovně nepříliš vábné se vždy pár takových Ryšánků a Šléglů najde. Příběh ryze pravdivý, na tu křivdu jakoby si člověk mohl sáhnout, tak byla hmatatelná. Nerudu mám rád a Ryšánek patří, co se povídek tejče, k tomu nejlepšímu.

Zdravá vdova 29/169 (1972) (TV film)

No, další z mých premiér a to jen díky současným reprízám podobných inscenací na CT3. Taková plejáda těch nej tehdejších herců se jen tak neviděla ani u mnohem větších formátů. Moc milé a sympatické. Rozhodně nešlo o promrhanou hodinku. Jo a Libíček byl úžasnej, zejména jeho hláška: "Kolikrát se mi to ani nerentuje." Bravo!!!

Údržbáři (1975) (TV film)

No, jsou to má dětská léta (doba vzniku komedie), takže si tak trochu ten sexismus a až psychický teror v podání Miloše Nedbala, nemůžu s těmi léty neztotožnit, ale i přesto byla tedy postava emeritního profesora vyloženě na pěstí. Scéna s žehlením jakoby si pohrávala s ambicí nominace na Oscara. On zde mistr Nedbal vlastně zas až tak přehrávat nemusel, zcela mu k tomu postačil jeho jaksi civilní výkon. Za kutilské estrády pochvalu zaslouží samozřejmě i Brodský, Mat a Pat v přímém přenosu. Velmi pobavilo a potěšilo.

Hledám paní na hlídání (1975) (TV film)

Ono to úplně pitomoučké nebylo a Svěrák byl u zrodu dílka rozhodně k poznání. Do úst Somrových vložil spolu s Čepelkou nejednu vtipnou perličku a já se celkem pobavil. Promítání diapozitivů na návštěvě u přátel rozhodně na jednicku: "Já vim,to je Burgas. Ale vůbec ne, Varna, je to Varna, koukej."

Holka modrooká (1976) (TV film)

CT3 v těchto dnech reprízuje starší české inscenace a tv filmíky. Zatímco některé nepostrádají spoustu dobrého humoru a drží si určitou kvalitativní úroveň, tento snímek k takovým rozhodně nepatří. Slaboučké.