• Rodinný

Agatha Christie's Poirot - Smrt na mysu (1990) (epizoda)

Pre mňa je takáto atmosféra plus citeľne staršia tvorba Poirota pohladením na duši a veľmi príjemne strávenými chvíľami pri sledovaní tohto seriálu.

Agatha Christie's Poirot - Byt ve třetím patře (1989) (epizoda)

Výborný diel s pekne hustnúcou atmosférou. Ten útek ku koncu bol podľa mňa trocha zbytočný, ale Poirot pri tom aspoň dôstojne kráčal s tým jeho typickým pohľadom, lebo keď som ho videla v niektorom diele utekať, riadne ma to pobavilo. Myslím si však, že keby bol Hercule skutočný, každý by sa od takého človeka držal čo najďalej, pretože vraždy sa dejú nielen všade kde sa objaví, ale ešte dokonca aj v jeho bytovom dome! :-)

Muži v naději (2011) odpad!

To je čosi strašné, a ani Polívka so svojím prirodzeným prejavom a trefnými komentármi to nemôže zachrániť. Režisér je evidentne ťažký závislák na krátkych pornopríbehoch a tak sa rozhodol jeden troška viac rozvinúť, predĺžiť, obohatiť znudenými ksichtami, rozhovormi od desiatich k piatim a hlavnú akciu vlastne pre istotu aj vynechať, a tak je napokon všetko obmedzené na afektovanú prsatú kravu, ktorej zručnosti sa obmedzili na to, že sama lezie chlapom do postele a má na frnde vždy ľaliovo čisté nohavičky, ktorými si vie prípadne vypnúť pestovaný porast na hlave. Navyše tá jej slovenčina mi strašne pílila uši, asi to malo byť ako sexi, ale prosím nie s tým hrozným afektom. A ten silnejší moment a uvedomenie, no akože nechcite ma rozosmiať! Na mieste Polívkovej filmovej manželky, ktorá berie nejakých 150 mileniek celkom laxne, by som v prvom rade ďakovala všetkým bohom, ak som od nejakej kundy nič nechytila. Je to strašne smutné do akého bahna sa prepadajú české filmy, keď kvantum starých českých (alebo teda československých, ale tvorcami boli skrátka Česi) filmov považujem za to najlepšie čo vôbec existuje! Kde sa podeli všetky tie nádherné filmy plné života, vtipu, vášne a kľudne aj sebakritiky. Dnes sú to len také atrapy s cieľom akože zobraziť niečo, čo má byť akože vzrušujúce. Mám pocit, že niekto takto frustrujúcimi a lascívnymi filmami ukazuje iba vlastnú prázdnotu a to prostredníctvom stále omieľaného a už velice trápneho modelu predstavy dobrého sexu, ale akosi pritom stále sám nevie, ako to vlastne urobiť a už vôbec nie vierohodne podať. Veľmi zlé.

Agatha Christie's Poirot - Viděla jsem vraždu (2010) (epizoda)

Vyše 80 percent je asi trochu priveľa, ale napokon sa prikláňam k štyrom hviezdičkám už len za to krásne, prepracované prevedenie a Poirota, ktorému síce ubúda úsmevných scén, ale zato starne s o to väčšou gráciou a dôstojnosťou. Neviem však či len ja sa tak príšerne často strácam v postavách a kvante mien a priezvisk, nehovoriac o tom ak sa objavia v jednom filme hneď tri kusy podobne vyzerajúcich dám v približne rovnakom veku a ja som dopletená asi ako Chandler v seriáli Priatelia z Joeiho sestier. Tiež pri gradujúcom konci si poviem, no toto, aké je to len neskutočné a nereálne. Ale aj tak to bolo skvelé!

V síti (2020)

"Herečky" odohrali svoje role veľmi sympaticky a palec hore tomu jedinému normálnemu chalanovi, Luky, či ako sa volal. Síce som občas pozerala na hodinky, ale je len dobre, že som si nenechala ujsť zábavu zo stretnutí slečien s ich nápadníkmi, pričom mi bolo trápne za všetky tri. Áno, to čo robia títo týpci je ohavné, každopádne dovolím si povedať, že pri konfrontácii toho chlapa na konci filmu, mal tento bohužiaľ z môjho pohľadu určitú pravdu a to asi v zmysle "kto je bez viny, nech prvý hodí kameňom". Súhlasím teda s niektorými vyjadreniami v zmysle, že samo osebe nie je normálne ani to, aby síce ešte mladé, ale aspoň trochu rozumné dievča s najmenším vkusom a pudom sebazáchovy, dobrovoľne dlhodobo vyhľadávalo takéto siete. Skôr som mala pocit, že s patetickými výkrikmi typu "čo keby sa to stalo vašej dcére" trocha dochádzal dych druhej strane, aj keď všeobecne som s nimi. Každopádne nemá cenu sa pozastavovať nad tým, že ľudia sú vlastne pokrytci a to ako sa prezentujú navonok, môže byť diametriálne odlišné od toho čím sú v skutočnosti. A aby sme teda neboli diskriminační iba voči chlapom, nemenej nechutná predsa bola aj tá ženská- stretnutie trojka, kedy pre ňu vek tiež nepredstavoval prekážku. Treba asi vziať do úvahy, že títo ľudia to často robia zo sexuálnej frustrácie a nudy a ich cieľom možno nemusí byť priamo vyhľadávanie mladučkých dievčat, ale sú schopní už kliknúť na hocikoho. A kebyže sa na to pozrieme troška s odľahčením, je vlastne naozaj na smiech tá pomýlená predstava chlapov, že ženy sa chcú dívať na ich prirodzenie (?):-D Tento film môže byť prínosným upozornením pre zraniteľné mladé dievčatá, ktoré by možno z nudy či zvedavosti lákala komunikácia s kadejakými pofidernými a možno aj nebezpečnými týpkami. Taktiež však môže vyvolať otázku- Čo asi robieva vo voľnom čase ten bruchatý pupkáč odvedľa?

Columbo: Vražda na předpis (1968) (TV film)

Niekto tu už tento diel prirovnal k Hitchcokovi a ja musím súhlasiť, aj keď celková atmosféra je pravdaže iná. Tá dávka napätia mala podobnú hladinu a tiež časti kedy už už očakávame nejaké odhalenie a ono to prekvapivo nahráva vrahovi a vlastne až do konca som poriadne nevedela čo od toho čakať. Až som si povedala- ako je toto možné, kedy to vlastne Columbo stihne počas tej stopáže konečne rozmotať? Možno práve preto ku koncu som sa rozhodla z 5 hviezdičiek odobrať na štyri, lebo tak trocha som sa odvážila dúfať v prepracovanejšie odhalenie, aj keď niežeby to bolo zlé, ale.... Columbo mal mierne povedané krištáľovú guľu o priebehu situácie, pretože vražda bola tak či tak takmer dokonalá. Každopádne tak ako tomu bolo mnohokrát neskôr, aj tu v konečnom dôsledku ide o to, kto koho nakoniec pretromfne? Pravdaže Columbo :-) Takže jediným problémom na tejto časti boli Columbove vlasy! Boli totiž tak nejako uhladené a dlhoročným sledovateľom Columba zvyknutým na jeho zvyčajnú vizáž to jednoducho pri pohľade na neho musí stále vŕtať hlavou :-) Nič to nemení na tom, že tento detektív je jednoducho veľmi sympatický a nikoho iného sa v jeho roli nedá lepšie predstaviť. Nečudo, že divákov tento film tak zaujal, že chceli ďalšie diely.

Láska přes internet (1998)

Herci v hlavnej úlohe sú dobrí, ale keď je to tak strašne nereálne a afektované. Ako naozaj si neviem predstaviť, ktorého chlapa by dlhodobejšie bavilo čítať bláboly nejakej ženskej o ktorej nevie ani ako vyzerá, čo je snáď alfou a omegou, aby bol ochotný nad nejakou aspoň zauvažovať, nehovoriac, ak to ani len nevedie aspoň k niečomu šteklivejšiemu. Sú pravda omnoho horšie filmy, ale tento film mi prišiel troška nadhodnocovaný už v dobe jeho premietania pričom myslím ani vtedy ma nejako extra nezaujal a to som ešte vtedy bola náchylná veriť, že niečo podobné by mohla byť pravda!

Kleopatra (1963)

Po tom čo som si po dlhšej dobe opäť pozrela tento veľkofilm, som po začiatočnom skeptickom konštatovaní, že predsa len je to príliš porozťahované a Kleopatra príliš namyslená, tak ku koncu som opäť zostala s tvárou nalepenou na obrazovke a takmer nedýchajúc skonštatovala, že toto bolo jednoducho brilantné! Kleopatra v podaní Elizabeth ma skrátka to, čomu sa hovorí chrbtová kosť a to, že sa Elizabeth a Burton počas tohto filmu do seba zrejme dosť vášnivo zamilovali sa snáď ani nemohlo skončiť inak. "Chcete vidět Níl? Nemusíte nikam chodit. Podívejte se ji do očí". Jednou zo známych veľkolepých scén je Kleopatrin príchod do Ríma, no koniec, kde leží v rovnakých zlatých šatách je nemenej famózny. No a Rex Harrison je fakt sympoš!

Pomáda (1978)

Už v minulosti ma to nejako nechytilo, čakala som viac od toľko ospevovanej snímky. Chápem, že je to v prvom rade muzikál, ale ten dej predsa nemal vôbec hlavu ani pätu.