• Rodinný

Columbo - Předveď dokonalou vraždu (1978) (epizoda)

Musím dať iba za dve, lebo teda podľa môjho názoru veľmi nadhodnotená časť. Áno, začiatok bol napínavý a ku koncu sa tiež napätie pekne stupňovalo. Ale to medzi tým bola hranične naťahovaná nuda. Vôbec som nepochopila tú vsuvku s otravnou kamarátkou páchateľky, ktorej osud predpokladám nikoho nezaujímal. Stále som čakala, že to bude nejako súvisieť s vraždou, alebo že ju aspoň páchateľka zabije, ja som mala sto chutí tak urobiť. Naša hrdinka sa ku koncu pomaly zbláznila z Columba na kamere, nuž nedivím sa, bolo to trochu moc. Columba, ktorý sa hrá s ovládacími gombíkmi, treba asi brať troška s odosobnením. Ja si predstavím, že je to len jediný existujúci diel. Určite by som si pomyslela tak ako keď som ho videla po prvý krát- aký ľudský, sympatický a srandovný detektív!

Columbo - Smrt ve sklence vína (1978) (epizoda)

Taký trocha iný diel, v podstate spolu s Columbom môžeme hádať ako presne bola vražda prevedená. Za Columbom stoja v plnej miere talianski blízki zavraždeného a je milé ako k nim Columbo zapadol. Počas celého dielu sa prakticky neustále niečo prežúva, čo postupne lezie až na nervy. Columbov protivník je totálny had. Zaujímavý nápad otravy a páči sa mi, že nie nereálny, keďže Japonci naozaj takýmto pochúťkam holdujú. Aj tak myslím, že táto časť je riadne nadhodnotená- 84 percent, vo výsledku som zostala dosť rozčarovaná, ako sa mi to pri Columbovi občas stáva. (SPOILER: Vrah by bol riaden hlupák, keby sa pokúsil Columba otráviť, na základe čoho ho vlastne Columbo aj usvedčil. Predsa by musel predpokladať, že nielen Columbo, ale kľudne celé kriminálne oddelenie musí vedieť, že Columbo sa nachádza s podozrivým z otrávenia jedom, mimochodom sám Columbo spomenul, že zistili z akého zdroja- ryby jed pochádza. Keby otrávil Columba tým istým jedom, nielen že by usvedčil sám seba z predchádzajúcej vraždy, ale mal by na krku ešte aj otráveného detektíva, kde ho jednoznačne zabiť mohol iba on. Proste nezmysel.)

Adelheid (1969)

Obsadenie bezchybné, po pozretí som si prečítala aj knihu, nakoľko som sa snažila presnejšie pochopiť zmýšľanie postáv, čo prostredníctvom filmu nie je úplne možné a v závere je zle rozumieť ten preklad. Nedalo by sa hovoriť o láske, skôr o bolesti, osamelosti a hre osudu. Pred-záver je urobený vo filme dokonca zaujímavejšie, ale inak mu trocha škodí, že sa drží knižky aj v takých tých nudných, zdĺhavejších detailoch typu "kráčala po schodoch, svetlo dopadalo tak a tak" a veľmi sa to tiahlo, takže som sa občas pomerne dosť vrtela na stoličke. Neviem či to dokážem pozerať viac krát, z takýchto filmov zostáva ťažko na duši. Inak nezabudnuteľné, ale aj tak akosi neviem dať viac ako priemer.

Nahota (1970)

Dávnejšie som chcela napísať recenziu k tomuto filmu, ale akosi žiadne slová nevedia dosť dobre vyjadriť pocit, ktorý vo mne ešte aj pár dní po zhliadnutí zanechal. Tak nádherne strašidelnú zmes depresie, hĺbky, chémie a vášne sa len márne pokúšajú mnohí režiséri sračiek typu 50 odtieňov... nájsť a vytvoriť a tu v takto starom, našom a pomaly zabudnutom filme sa to podarilo úplne prirodzene! Pravda niektoré dialógy sú také zvláštne, tichšie a uťahanejšie, ale či taká melancholická nálada, pokiaľ nemáme srdce z kameňa, na nás nepríde občas aj v skutočnosti, najmä ak popíjame s priateľmi? "Drsňák", charizmaticky stvárnený Petrom Čepkom, je typ svojhlavého chlapa hľadajúceho únik zo životnej stratenosti. Počas krátkeho duševného a fyzického splynutia s mladou učiteľkou ich rany postupne vyplávajú na povrch, avšak čas neúprosne beží. Celý ten kolorit, mucha lietajúca okolo cesta na koláč, smútok, vášeň, vnútorná rozorvanosť, hľadanie zmyslu toho všetkého.... Vlastne to bolo strašne krásne!

Metráček (1971)

Toľko spomínaný Jandák ma teda moc nezaujal, skôr Mrkvička hrajúci Bohouška. Táto postava je tu výraznejšia a sympatickejšia ako v knihe. Neváhala by som sa do neho zamilovať podobne ako Andula. Práve kvôli knižke nemôžem dať vyššie hodnotenie, jednoducho ten úžasný sarkastický humor, ktorý do nej vložil Stanislav Rudolf, tie Jitkine myšlienky, to sa do filmu nedá dať. Už dávno nie som teenegerkou a aj tak sa nehanbím povedať, že knižku práve čítam a baví ma nemenej ako keď som ju čítala ešte v Jitkinom veku a prežívala podobne ako ona prvú lásku! Inak myslím, že sfilmované to nebolo najhoršie, niektoré veci pravda pozmenené, ale herečku v podaní Jitky vybrali veľmi dobre, podobne som si ju predstavovala (mala mať pár kíl navyše, nie zas nejaká tučibomba), no Honza mal byť proste čiernovlasý fešák! Takéto sympatické socialistické rodinky, maminka v zástere, na to sa tak super díva! Milujem to už len preto, že je to také naše.

Columbo - Obrácený negativ (1974) (epizoda)

Za ten koniec musím znížiť hodnotenie. Nevieme prečo nemohol náš páchateľ riešiť zlé manželstvo trebárs rozvodom a radšej vymyslel takto komplikovanú vraždu, ale bez toho by pravda príbeh nevznikol. Každopádne aby po tom čo uskutočnil tak zložitý vražedný plán, by sa napokon neovládol a urobil takú banálnu chybu, tak to ma dosť sklamalo. Na druhej strane sama by som asi ťažko vymyslela primerane inteligentné odhalenie a Columbové podozrenia boli v priebehu vyšetrovania dosť pádne. A aj keď podľa mňa príbeh plynie občas trocha zdĺhavejšie ako by mal, Columbo je tu na vrchole sympatickosti a keď si ho príliš neopozeráte, tak táto časť ako oddychovka padne naozaj dobre. Toho chlapíka čo ho zabil mi bolo fakt ľúto akoby existoval naozaj, vydierač- nevydierač :-) A inštruktor autoškoly bol bohovský! :-)

Columbo - Kandidát zločinu (1973) (epizoda)

Určite obľúbený diel, mne teda kandidát na senátora v podobe tohto herca prišiel ako vyšitý a skoro celý čas som sa musela usmievať či už na sympatických hláškach, ktoré tu občas padnú, tak aj na horko-ťažko skrývaných nervoch, ktoré dostával náš kandidát už len pri pohľade na zjavujúceho sa a opäť miznúceho Columba. Senátor je správne falošný a keď počujem Columbovo "Mám ňáky nejasnosti...", tak mám istotu pohodovo stráveného času. Columbo tu naozaj čmuchal a vŕtal sa vo všetkom, aj čo by s prípadom zdanlivo nesúviselo, čo ale spolu s trocha debilným zachovaním sa senátora, dopomohlo k zdarnému výsledku. Keď pozeráte Columba diel za dielom, tak sa vám to presýti, ale raz za čas si pozrieť takýto dielik je ako pohladenie na duši.

Columbo - Labutí píseň (1974) (epizoda)

Columbo v tejto časti veľmi sympatický a vraždiaci muž tiež :-) Dobre sa na to pozeralo od začiatku do konca. Ech keď si predstavíme, že tej svojej babizne sa tak veľmi chcel zbaviť, že prakticky riskol aj vlastný život, holt škoda...

Columbo - Vražda na videu (1975) (epizoda)

Klasický dobrý Columbo, myslím že trocha nadhodnotený. Súhlasím s komentárom finkie, každopádne aspoň to bolo vopred neočakávané a nepopierateľné usvedčenie. Časti s rôznymi zložitými "systémami" väčšinou nemám veľmi rada, ale táto bola príjemne pozerateľná. V tejto dobe vysoko modernej techniky pobaví vidieť trebárs očarenie digitálnymi hodinkami :-) Columbov protivník navyše prejavil dávku sarkazmu: Svokra: "Posaď se". Harold: "Myslel jsem, že budu muset pokleknout". Dobrý bol tiež jeho komentár s využitím pokoja pro hosti pre Columba :-)

Fantom opery (2004) odpad!

Nemôžem si pomôcť, ale tak hlboké bolo moje sklamanie. Zatiaľ, čo som sa pri jednej inej verzii fantóma skoro rozplakala dojatím, tu ma akurát nasrali tie silené pózy a akože fantóm ktorému je vidno skoro trištvrte (mužnej) tváre? To čo ako? Prečo toľkým novším filmom chýba akoby hĺbka alebo čo? Neni všetko len o vizuále a peknej hudbe (ktorá už existovala!).