Avengers: Endgame (2019)

|| PG-13 || Disney/Marvel || Rozpočet: $356 mil. || USA: $858 373 000 - ČR: 152 614 916 Kč - Celkem: $2 796 274 401 ||(Obsahuje Spoilery, které snad už znáte) Tak jsme se s desetiletou ságou a 21 filmy konečně rozloučili s grácií. A lépe to dopadnout ani nemohlo. Nejvíce ztrácí Endgame na momentu překvapení, který využila Infinity war a poprví (a zatím naposledy) nám ukázala, že se MCU nebojí temného konce. Zde logicky musela nastat pohádka a Thanosův čin musel být zvrácen. Nešlo o to, co se stane, ale jak a kdo se objetuje. 3h po prvním shlédnutí utečou jak nic. Po druhém je to horší, jelikož je výplň mezi úvodem a mega závěrem (cca 1,5h) občas pomalá a ztrácí originální momenty. Myšlenka cestování v čase zkrze staré díly je fanouškovský orgasmus. Po čase ale může splívat právě s těmi díly a tak vám v hlavě zůstane jen ten mega závěr. V logice nemá cenu se šťourat, na kontinuitu taky nehledět a jen si zavzpomínat na "epizody", které nás dovedly sem. Ona paralela se seriáli tu zde dává větší smysl. Mnoho postav, mnoho dílů, velké finále. Proto si nedokážu představit, že by to šlo udělat lépe. Každá postava dostává stále dostatečný prostor se projevit. No největší kus si logicky ukousli původní Avengers. RDJ a Evans hrají na maximum, co se dá a táhnou celé to emotivní rozloučení na jedničku. Jsou to postavy, které jsme si nejvíce oblíbili a které si zaslouží důstojné rozloučení. To se o Scarlett říct nedá. Její přetáhování o smrt s Hawkayem je spíše směšné. Cameo Stana Leeho je snad nejslabší a je škoda, že mu vzdali čest v mnohem slabší a méně zapamatovatelné Captain Marvel. Určitě měli na skladě více materiálu. Finále by mohlo být mnohem více dechberoucí, kdyby nebylo vše zahalené to temně šedé barvy za doprovodu CGI západu slunce a pořád málo epické hudby (i když zde aspoň vyčnívá). To byl opravdu špatný krok, který zakrýval tu mega bitvu za doprovodu všech MCU postav. Takové finále v Infinity ve Wakandě bylo vizuálně lepší. Právě Infinity War pro mě zůstane zatím nej. filmem z MCU diky momentu překvapení, hromadě postav poprvé spolu, finální bitvě (Bring me Thanos!) a temnému závěru, který zase na dlouhou dobu neuvidíme. MCU jsou zkrátka pohádky. 85%.

Rychle a zběsile: Hobbs a Shaw (2019)

|| PG-13 || Universal || Rozpočet: $200 mil. || USA: $172 234 475 - ČR: 27 659 797 Kč - Celkem: $755 834 475 || Je to drahé, velkolepé a hlasité. Co víc? Je to Rychle a Zběsile, ale přesto je to jiné. Místo celé rodiny (to slovo ve filmu stejně zazní) tu máme 2 vedlejší postavy z hlavní série. To by bylo málo. Proto se do party přidala nádherná Vanessa Kirby, záporák Elba a pár dalších (viz níže). Příběh a akční scény neskrývají, že budou ulítlé, a tak prostě jsou. Je jich hodně a nejvíc památná pro mě zůstane honička v Lodýně a chytání vrtulníku na Havai. H&S nám ukázalo, že to jde i bez hl. party, aby stále zůstala ta bláznivost. Je to možná méně o autech, ale to je pitomý argument. Jejich vzájemné popichování je někdy vtipné, někdy méně, někdy zdržuje před akcí. Vzhledem k vývojí série bude mít další díl s takovou něco společného s letem do vesmíru. A já u toho zase budu. Málo která série (zatím 9 dílů!) se může pochlubit spokojenou diváckou základnou a neklesající výdělečností. Snad jen Mission: Impossible, se kterou sdílí podobně šílené kousky, jen s větším využitím CGI. SPOILER Ryan Reynolds s Kevinem Hartem v dobře utajených "cameí" do série pasují jako prdel na hrnec a dokážu si je představit v dalším pokračovaní.70%.

Tenkrát v Hollywoodu (2019)

|| R || Sony || Rozpočet: $90 mil. || USA: $140 422 518 - ČR: 67 942 988 Kč - Celkem: $368 940 070 || Spousta lidí bude tvrdit, že čekalo od Tarantita mnohem víc. Co to znamená? Znamená to, že nám naservíroval tolik kultovních pecek, které se těžko dají překonat a když občas zaklopýtne (Deadproof, Jackie Brown) nedá se pořád mluvit o špatných filmech. Vždy si umí pohlídat technickou stránku. Zde se znovu dokazuje svůj cit pro detail, zvukové efekty, kameru, násilí a zábavné dialogy s pointou. Sám několikrát tvrdil, že to bude jeho nejosobnější počin. Proto je tu tolik odkazů na dobové seriály, herce, reklamy, hudbu apod., které běžný (český) divák nepochopí. Mě to ani zdaleka neubíralo na zážitku, jelikož soundtrack znovu jede na plné pecky, herci ve svých cameí ze sebe vydávají vše (Kurt Russel a Zoe Bell jsou top) a kamera ždíme dobové kulisy na 120%. Příběh je znovu tvořen paralelně. Každý hrdina prožívá svůj příběh, takže se většina linek spojí až k závěru. Pitt skvěle sekunduje (možná i přehrává) Leovi a Margot slouží jako nevinný andílek v šíleném světě. Zbytek jsou malé role. Pro někoho bude spousta scén zbytečná, dlouhá a bez pointy, ale já si užíval i scénu krmení Pittova pittbula a dlouhou noční projížďku LA natočenou s neuvěřitelným citem. Citem, který v poslední době ve filmech chybí. QT nám naservíroval ódu na Hollywood 60.let a líp to udělat nešlo. SPOILER. Podobně jako roztřílení Hitlera na hadry v Parchantech tu rozmlácení hlavy, upálení a roztrhání Mansonova gangu (v explicitní, ale neuvěřitelně zábavné scéně) funguje jako satisfakce a náprava tragické skutečné události. Lidi v kině ji pochopili a nedělali si hlavu se skutečnou událostí. Pravda, bez ní bych dával o hvězdu míň. Kdyby to byl jeho poslední film, odešel by i tak s grácií. To spousta filmařů říct nemůže. 85%.

X-Men: Dark Phoenix (2019)

|| PG-13 || 20th Century Fox || Rozpočet: $200 mil. || USA: $65 845 974 - ČR: 9 026 723 Kč - Celkem: $252 442 974 || Není to vůbec tak hrozné jak se říká. Komu se líbila (nebo snesl) Apokalypsa, ten vydrží i u Phoenixe. Ten drží nad vodou hl. herci (McAvoy, Fassbender a Hoult), kteří ví jak hrát. Zimmer opět předvedl, že jeho skvělá hudba umí vytáhnout ze žumpy i sebe horší film. Jakoby sem vůbec nepasovala, ale bude to asi jediný prvek, který si déle zapamatujete. Efekty a akční scény jsou na lepší a přehlednější úrovni, než u Captain Marvel, se kterou Phoenix mnoho sdílí. Dále panují spíše negativa ve formě hereckého dřeva Sophie Turner. Dala by se přežít, kdyby se každou druhou scénu nepokoušela o emoce. Jessica Chastain tu vůbec nemusela jako záporák být a mohli ji radši nahradit CGI monstrem. Tomu filmu (a herečce) už by to neublížilo. Oblíbená scéna s Quicksilverem je tu odfláklá a po zbytek stopáže už se neobjeví. Film vyzdvyhuje a zároveň sráží kratší stopáž a tím pádem zkratkovitost příběhu podobně jako u Posledního vzdrou (2006). Poslední highlight filmu je tak souboj ve vlaku, ve kterém se objeví špetka tvůrčích nápadů oživit děj. Nejedná se o veskrze špatný filmy (jako třeba Batman vs Superman), ale je tu spousta elementů (mladší herci, časová nelogičnost, příběh, záporák), které tuto sérii pod velením studia Fox pohřbily. 65%.

MovieZone Live Speciál (2018) (pořad)

Kvalitní pořad o zajímavých novinkách a postřezích. Zapracoval bych víc na pravidelnosti a zvukové kvalitě, jinak paráda. Skvělá parta, skvělé názory.

Zelená kniha (2018)

|| PG-13 || Universal || Rozpočet: $23 mil || USA: $85 080 171 - ČR: 15 265 596 Kč - Celkem: $321 745 264 || Ideální na oddechové víkendové odpoledne. Atmosférou a popichováním mi to nejvíc připomínalo fr. Nedotknutelné. Chemie mezi Mortensenem a Alim je opravdu zábavná. Viggo je italské hovado a Ali respektovaný hudbeník, který doplácí na svou barvu kůže a mimo pianovou stoličku ho nikdo ani nepozdraví. Líbila se mi krásná paralela mezi bohatým Alim, který musí přespávat během turné v motelech pro barevné bez ohledu na své mění (které mu stejně přináší jen problémy). Zato Viggo je chudý přistěhovalec živící rodinu všelijakou prací, ale může si dělat co chce. Americká společnost byla a je opravdu divná. Některé vyhrocené situace, které se paradoxně dějí Alimu, byly možná trochu přehnané, ale hodně vystihovaly skutečné pocity bohatých snobů mezi nimž se objeví černý...ehm barevný občan. Klišé se tu sem tam objeví, ale vlastně se do situace hodí a i závěr pohladí na duši, že jim přátelství vydrželo. Nejlepší film r. 2018 (dle Akademie) to možná není, ale v TOP 5 je. Peter Farrelly se již vyčerpal se ulítlími komediemi (které se mi obvykle líbily) a měl by zůstat v podobném žánru. 80%.

Godzilla II Král monster (2019)

|| PG-13 || Warner bros. || Rozpočet: $170 mil || USA: $110 500 138 - ČR: 4 691 594 Kč - Celkem: $385 900 138 || Na to, že mám rád prostoduché filmy, kde něco megalomansky vybuchuje a hroutí se mi tohle vůbec nesedlo. Nejprve pozitiva: Do akce se jde vlastně hned v první minutě a tvůrci spoléhají, že jste vyděli Godzillu (2014). Chandler byť není extra hvězda mi ve filmu seděl nejvíc. Akce je opravdu hodně a stupňuje se s přibívajícími monstry. Tady už začínají negativa: Tvůrci spoléhají, že znáte celou tu japonskou Godzilla Mytologii a víte, kdo je kdo. Já teda znám jen 3. Ve filmu se dozvíme, že jich existuje celkem 17 (!) a všechny se zničeho nic probouzejí. Z Godzilli se tu dělá hrdina/ka proti těm monstrám, které se odpouští, že zabila milióny lidí a je z ní jediná záchrana pro lidstvo. Na papíře to mohlo znít fajn, ale není. Její síla a síla ostatní se odvíjí od důležitosti scény podobně jako to známe u superhrdinských filmů. Od minula se tvůrci rozhodli neschovávat design monster, a tak je vidíme v celé své "kráse". Další problém. CGI je na 170 mega ošklivé, vše je v noci, děšti nebo šeru (aby se lépe renderovalo) a design jako takový je směšný. Zvláště když se snaží dát Godzille nějaký výraz v oblyčeji. U Konga to šlo, tady to vypadá jako obézní ještěrka. To že film postrádá logiku a zajímavé herce by mi nevadilo, ale nemumí zaujmout ani tím, čím má - mega monstry a mega destrukcí. Hvězdy dávám za spoustu akce, málo keců a Chandlera, který dostane možnost se pomstít King Kongovi. Ano stále to spěje k nejznámnějšímu souboji monster. Jen aby na to byly prachy. 50%.

Ad Astra (2019)

|| PG-13 || 20th Century Fox || Rozpočet: $87,5 mil. || USA: $50 188 370 - ČR: 14 385 450 Kč - Celkem: $127 175 922 || Ad Astra nejvíce připomíná artový přístup k myšlence Horizontu událostí, jenž se drží zkrátka v reálných možnostech hledání mimozemské civilizace. Zpracováním zase připomíná Moon s deseti násobným rozpočtem. Myšlenka nevzbuzuje revoluci ani šok, přesto stojí za zamyšlení. 65%.