Na Hromnice o den více (1993)

Hele, ale na romantickou komedii to nebylo vůbec špatný... :) Řekněmež příjemných sto minut. A tak nějak to, co si od tohohle žánru slibuju. 5*

Život je krásný (1997)

Určitě tenhle film patří mezi to lepší, co se o válečných útrapách natočilo. Na druhou stranu tolik vychvalovaný výkon Benigniho (Oscar za hlavní roli) mi zdaleka tolik nesedl jako výkon Brodyho v jiném Oscary ověnčeném filmu Pianista. Ale ano, chápu - jde o naprosto jiný žánr - o komedii. Jenže můj vkus pro komedii je trochu jinde a nestojí na pitvoření se. Benigni se pitvoří měrou vrchovatou a to samo o sobě by stačilo na tři hvězdy dolů. Jenže v konečném zúčtování má to pitvoření smysl. Musíme vzít totiž v úvahu, že děj de facto vypráví malé dítě, že otcovi nezbývalo nic jiného a konečně, že existují určití lidé, kteří se tak chovají. Přesto mne výkony herců ani atmosféra nedokázaly dostatečně nadchnout (ve smyslu 5*). Film je určitě dobré vidět, máme tu ale lepší snímky - ať už je to Pianista, Schindlerův seznam nebo i čeští Všichni moji blízcí... Ale jako jeden z mála splňuje (s připomínkami výše) kritérium žánru komedie a v tom je přece jen jiný. 4*

Princezna Nevěsta (1987)

Docela mě PN překvapila. Ale stále je to halt pouze 4*, i když v porovnání s českou (teda československou) překvapivě nezaostává. Místy jsem se docela dost smál některejm místům, která tak zjevně byla i plánována (ku smíchu). No ale jinak to tu už zaznělo - spíše televizní produkce, na druhou stranu ta nejlepší. Naštěstí se tvůrci vyvarovali kýčovitých triků alá Neverending story... 4 a půl *, možná časem i pět.

Most přes řeku Kwai (1957)

Je to velice zajímavý film a rozhodně stojí i ty 2,5 hodiny za shlédnutí. Už tu několikrát padlo slovo naivita, a nutno podotknout, že té je tu hodně. Mnoho až příliš úsměvných epizod na to, aby jim člověk věřil... Konec je předvídatelný, ale nikoli nezbytně... A teď to, proč dávám Mostu kdesi v thajském pralese pět hvězdiček. Leanovi se totiž podařilo zachytit ne zcela pochopitelnou, ale do jisté míry pravdivou psychologickou odlišnost Japončíků. A trochu z toho mrazí, i když možná trochu přehnaně - v době natáčení snímku bylo mnoho tisíc lidí stále takto zneužíváno u nás... Akorát se nebylo na co odvolat - naši velitelé táborů na nějaká pravidla prostě kašlali... V takto širokých souvislostech když se tento filmek vezme, dá se mu to maximum přiřknout. Ale jinak bych mu srážel docela nekompromisně za Guinnessův výkon. Má za něj, pravda, Oscara. Ale. Je zajímavé jak se jeho postava po měsíci stávkování zázračně vzchopí. Řekl bych, že by toho nemohla být fyzicky schopná. Toť je ale moje asi jediná podstatná výtka. Takže pět hvězd zaslouží, ale slabších.

Okno do dvora (1954)

Můj čtvrtý Hitchcock, a zase jiný. Co ale musím potvrdit je fakt, že je to opravdový mistr napětí. Je pravda, že Okno do dvora nemá takovou sílu jako Psycho. Na druhou stranu některé dialogy mezi dvěma hlavními postavami jsou jako ze života... :) James Stewart je můj oblíbenec už od filmu Pan Smith přichází, ale tady zahrál o "něco" dramatičtěji. Grace Kelly to tady strašně sekne, a ten Harper's Bazaar na konci nemá chybu. Možnou výtku, nebo možná spíš poopravení popisu filmu, bych našel v zařazení - vzhledem k omezenosti prostoru a technických možností dochází až ke komediálním scénám... ale to asi záleží na úhlu pohledu. Jinak mne mistr nezklamal. Rozhodně patří Okno do dvora mezi nejlepší filmy a nebýt Dvanácti rozhněvaných mužů byl by to můj nejoblíběnější komorní film. 5*

Absolvent (1967)

Tak tohle byl jeden z nejhorších omylů, kterých jsem se dopustil - pustil jsem si Absolventa. Jsem asi opravdu divný, ale tento film mi připadá jako jediný, který nepatří do top films. Jeho ocenění je pro mne jako pěst na oko. Připadá mi to jako by dostal Oscara American Pie.... Těšil jsem se, že alespoň ke konci, že se třeba Dustin zbláznil... jenže... nezbláznil a film tak zůstal v rovině jakéhosi pokusu o situační komedii plnou zdlouhavých (ale oproti jiným starým filmům Kurosawy nebo Leoneho naprosto bezvýznamných) záběrů. Jediné plus jsem našel v hudbě a potenciálu filmu (Jenže to by tvůrci museli chtít udělat z toho dítěte Hoffmana dospělého....). Zpočátku se film rozvíjel slibně. Mladý muž, absolvent, zřejmě neschopný učinit jakékoliv vlastní rozhodnutí - ty za něj dělají jeho bohatí rodiče a jeho známí. Mladý muž je taková cvičená opička rodičů a známých. Potud potenciál. Pak ale naprosto blbé (asi jsem fakt divnej nebo co) chování hlavně těch ostatních. Starou alkoholičku dokážu pochopit, zvlášť, když je osamělá. Ale ta její dcera je fakt divná. Sorry, ale z vlastní zkušenosti vím, že takto se nezachová žádná žena - Vy ji naprosto ponížíte, ale pět minut nato je vaše? Cha cha. Pak ta reakce staré alkoholičky - Co jsem měl možnost číst komentáře, všechny to vyzdvihují. Cože? Celý film jsem čekal na nějaký zásadnější důvod anebo alespoň vysvětlení (co já vím, jsou to sourozenci nebo tak něco CHACHACHA, neuhádnete, nejsou) :(. Alespoň je ale vidět, že některé roky jsou prostě pro Akademii slabší než jiné... Nejsem si jistý, co na tomto filmu vidíte za zvláštnost, pro mne jedno z největších zklamání a zatím jediný film, který naprosto zklamal moje představy o žebříčkových filmech. slabé 2*

Frigo jako Sherlock Holmes (1924)

Frigo v mnoha podobách, a já ho marně hledám, abych si ho oblíbil. No ale máme jej tu jako Sherlocka, a to mu sluší. 5*

12 opic (1995)

Gilliam předvedl něco normálního, pokud se o sci-fi dá říct něco takovýho. Bruce zahrál pěkně, vyvrcholení je skvělé a originální. 5*