Taxikář (1976)

Môj najobľúbenejší De Nirov výkon. Travis Bickle je fascinujúca postava- niekedy je problém jeho trápne eskapády aj sledovať a človek sa musí pomaly odvracať od obrazovky. Jeho pokusy o socializovanie a začlenenie medzi "ostatných" jeden za druhým katastrofálne zlyhávajú a pocit vlastného odcudzenia sa teda logicky každým nezdarom len prehlbuje. Myslím, že chudák Travis potreboval vo svojom živote hlavne nejakých blízkych ľudí a ženu. Veľmi smutná a tragická postava, keďže IMO sa v jadre nejedná o zlého človeka. Z dobového hľadiska pochopiteľné, že hlavný hrdina je vietnamský veterán, ale príbeh by bol možno ako popis zostupu jednej osamelej mysle do šialenstva ešte pôsobivejší bez tejto barličky. De Niro tu skutočne exceluje a Scorsese zase obstaral hustú, hmatateľnú a poriadne špinavú atmosféru New Yorku 70. rokov. Čierna káva a depresia ako sviňa, ale aj výborný film.

Telefonní budka (2002)

Paráda. Super vizuál, dobrá hudba, výborní herci a kvalitný scenár. Jeden zo Schumacherových najlepších kúskov.

Show Jerryho Seinfelda (1989) (seriál)

IMHO jeden z najlepších sitcomov vôbec. Veľká škoda, že u nás sa nechytil, pretože v rámci svojho žánru patrí k tým najoriginálnejším. Hlavná postava je stand-up komik a seriál popisuje úplne všedné, každodenné situácie z jeho života a zo života 3 jeho priateľov (seriál je v podstate o ničom). Hlavní hrdinovia sú tá najbizarnejšia zostava kamarátov, akú v sit-comoch nájdete. Sebeckí, šialene malicherní, egocentrickí, nerešpektujúci základné morálne pravidlá a absolútne neschopní poučiť sa z vlastných chýb. Striedajú partnerov ako ponožky pre úplne idiotské dôvody (napr. že dotyčná zjedla kôstku z jeho broskyne) a navzájom sa často podrážajú. V seriáli v jeho celom priebehu úplne absentujú momenty pátosu. Postavy sú dobre napísané a výborne zahrané (hlavne George Costanza- to je ukážkový loser :-)). Je až zarážajúce ako sa seriál s tak negatívnymi a často nesympatickými postavami mohol udržať na výslní (v USA) až po 9 sezón.

Orange County (2002)

Jack Black tu zahral tak ukážkového flákača a losera, že by mu mali niekde postaviť sochu.

Co žere Gilberta Grapea (1993)

Výborný film z amerického zapadákova. Príjemna atmosféra, výborný Depp a absolútne bezchybný DiCaprio, o ktorom by ste ani nevedeli, že nie je postihnutý.

Válka světů (2005)

Slušné, ale pre mňa je Vojna svetov dôkazom, že Spielberg buď už trošku stráca paru, alebo aj jemu sa skrátka občas nezadarí (možno nemal film natáčať v tak prekotnom tempe). Efekty sú výborné, rovnako ako kamera, aj celý zvyšok výpravy. Aj samotný nápad pozerať sa na inváziu optikou jednej dysfunkčnej rodiny mi prišiel zaujímavý. Ale je tu jeden problém- film v tých rodinných scénach nie je pôsobivý. A keď už sa rozhodnete natočiť inváziu mimozemšťanov z pohľadu troch ľudí, tak by ste si mali dať záležať, aby ich osudy neboli divákom ukradnuté. Tom Cruise mne osobne vôbec nevadil, ba dokonca by som povedal, že hral naozaj dobre a robil čo mohol. Problém mám s ostatnými. Justin Chatwin ani na okamih nepôsobil ako Cruiseov syn, takže ich scény pre mňa nefungovali. Dakota Fanning zase talent má, ale v tomto filme je NENORMÁLNE otravná. Každú chvíľu škrieka ako šialená a po čase to začne tak liezť na nervy, že mi to úplne sprotivilo celú jej postavu. Tim Robbins bol v pohode, ale tam som zase neveril Cruisovej postave, že by mu spravila to čo mu spravila. Priznám sa, že problém som mal aj so scénami ako "horiaci vlak", "rieka plná tiel", "zaprášený od ľudského popola"-- tieto mali byť pôsobivé a dramatické, ale pri každej z nich sa moja kinosála celkom nahlas rozosmiala. Ako keby Spielberg v tom rýchlom tempe nevychytal tie drobné nuansy, ktoré sú pre kvalitný film tak dôležité. A záver síce nie je úplne vypatlaný, ale že by tí mimozemšťania boli takí blbí a drobný detail s vírusmi si neošetrili som veľmi nežral.

Ples příšer (2001)

Pôsobivá dráma, ktorej najslabším článkom je podľa mňa paradoxne Halle Berry. Niežeby hrala zle, ale oslnivý výkon rozhodne nepodáva. Niekedy vyzerá celkom uveriteľne znaveno a strhano, ale inokedy nenormálne prehráva a hysterčí (smrť syna). Skrátka- na Oscara to vážne nebolo. To Billy Bob Thornton bol výborný- minimalistické úlohy, ktoré však majú ďaleko k plytkosti (napr. aj Muž, ktorý nebol) sú šité presne jemu na telo. Aj Heath Ledger mi napriek svojim asi len piatim minútam utkvel v pamäti. Píšem len o hercoch, ale páčila sa mi aj samotná atmosféra. Tá obyčajnosť z toho filmu až sálala.

Demolition Man (1993)

Ako malý som to videl nenormálne veľa krát. Tie srandičky plynúce zo stretu budúcnosti s minulosťou pobavia aj dnes. Pesnička "Som Hot Dog", mušle, Schwarzeneggerova knižnica, morálny kódex...:-) Snipes je perfektný a film má IMHO veľmi podarený slovenský dabing.

Matrix (1999)

(písané 2011) Matrix je po trinástich rokoch (do riti, ten čas ale neuveriteľne letí) od svojho vzniku skutočne už klasikou. Vykrádaný a parodovaný všetkými možnými spôsobmi do takej miery, že by som rád vedel ako sa naň pozerá nová generácia. Pamätám si ako v 99-tom každému padala sánka pri bullet-time. Je pravda, že Wachowskí čo sa týka inšpirácie vykrádali japonské anime a cyberpunkové romány len to tak plieska, ale dôležité je, že ony všetky elementy dokázali geniálne skombinovať. Matrix šlape po úplne všetkých stránkach a aj dnes je radosť ho sledovať. Špičková kamera a výprava (bez ohľadu na zdroje inšpirácie) a perfektný dej. Matrix je jeden z filmov, ktorý vás vyslovene pohltí a drží až do konca. Herci všetci skutočne geniálne typovo zvolení - Weaving a Fishburne sú obzvlášť ikonickí. Reeves je ako herec sakra limitovaný, ale tu to opäť slúži celku. (BTW je celkom zaujímavé koľko rôznych omnoho známejších hercov poodmietalo úlohy ako Nea, tak aj Morpheusa - a ako dobre spravili, pretože to ako to rozohrala táto parta nemôže naozaj prekonať nikto. žeby vážne osud?). Do toho výborná, dnes už tiež klasická, hudba Dona Davisa. No Matrix je jeden z tých filmov, ktoré sa podarili po úplne všetkých stránkach. Nepreskočiteľná latka. Pokračovania poskytujú síce priestor na mnohé exotické myšlienkové úvahy a majú svoje plusy, ale ako kompaktný celok sa na prvý diel absolútne nechytajú. 100%.

Kill Bill 2 (2004)

Pomalšie, kľudnejšie a menej žánrovo roztrieštené ako prvý diel. Tentokrát viac zamerané na pomalý build-up k záverečnému stretu Billa a Nevesty ako z nejakého westernu. Quentin Tarantino musí byť ozaj génius - aké pôsobivé veci on dokáže vyprodukovať z pokleslých žánorv a obohraných zápletiek - klobúk dole. Vždy hercom napíše perfektné postavy, ktoré je radosť hrať a pre diváka radosť sledovať. Kill Bill 1 a 2 som nedávno videl v krátkom slede na TV JOJ po pomerne dlhej dobe a znova som si nemohol odpustiť ich dopozerať až do konca. Kurva, Tarantino je vážne macher.