Hobit: Neočekávaná cesta (2012)

Hobit plynule navazuje na Pána prstenů. Prostředí je nám důvěrně známé, styl vyprávění, hudba a celková atmosféra hladce navazuje na Pána prstenů. V tomto ohledu jsem neměl nejmenší problém. Jediný rozdíl, který vidím je ve vyprávěném příběhu a postavách. Očekával jsem, že příběh bude rozmělněný, ale musím uznat, že ve filmu působí roztažení děje celkem nenuceně a prostoje jsou minimální. Příběh samotný se nedá srovnávat s nahuštěností a osudovostí příběhu Pána prstenů, ale na druhou stranu příběh Hobita nepůsobí jako zbytečný dovětek, ale představuje nám plnohodnotný příběh, který si zaslouží dostat prostor (třeba i ve třech dílech). Největší slabinu Hobita vidím v hlavních postavách. Kladné postavy se rozdělují na Gandalfa, Bilba a hordu trpaslíků. Gandalf je pořád ten starý dobrý Gandalf, Bilbo bohužel nedosahuje kvalit hobitů z Pána prstenů a trpaslící jsou homogení masa, ze které se občas vyloupne jen postava jejich vůdce. Na straně zla je spousta potvor, ale žádná nijak nezaujme. Snad jen malý výstup Gluma potěší. Abych to shrnul, tak musím říct, že Hobit si zaslouží, aby jste mu dali v kině šanci (viděl jsem vezi v originále bez 3D), v některých svých částech nedosahuje kvalit Pána prstenů, ale přesto je to zábavná podívaná a já osobně se těším na další díl. 90%

Atlas mraků (2012)

Přiznám se bez mučení, že jsem to napoprvé nepobral. Asi budu muset počkat na další zhlédnutí, abych se vůbec dobral odpovědi na to, proč tento film vlastně vzniknul. Nenabídl žádnou převratnou myšlenku, ani nic vizuálně ohromujícího, žádné strhující příběhy a ani nic jiného. Podruhé na to do kina nepůjdu, takže mě tato otázka bude ještě nějakou dobu trápit. Na druhou stranu Cloud Atlas nenudí a vůbec mi nepřišlo, že má skoro tři hodiny. Možná, pokud znáte předlohu, tak oceníte výslednou podobu filmu více než lidé, co o této knize slyšeli poprvé až těsně před premiérou filmu. A možná v něm najdete i nějakou přidanou hodnotu.

Abraham Lincoln: Lovec upírů (2012)

Když Abe kosí upíry, tak to není vizuálně nezajímavé. Škoda jen, že zbytek filmu stojí za ......

Červený trpaslík - Série 10 (2012) (série)

Když jsem se dozvěděl o nové sérii Trpaslíka, tak jsem se nemohl dočkat. Možná, že jsem čekal něco jako druhý příchod Ježíše Krista. No... ten se nekoná. Šest epizod poměrně stabilní úrovně se veze na podobné vlně jako předchozí díly. Sem tam povedený vtípek, ale ve výsledku takový střední proud. Není to špatné, ale ani geniální. Jsem celkem zvědavý, co s tím udělá dabing.

Total Recall (2012)

Jediné zajímavé, co tato verze nabízí je Kate Beckinsale jako lidská verze terminátora. V půlce filmu jsem jí začal fandit. Zbytek osazenstva je sterilní. Bohužel včetně akčních scén. Je to takový (snad) počítačem generovaný standart akčních filmů natočených v nedávných letech. Chápu, že se všichni vidí v bourneovsky koncipovaných akčních scénách, ale ty vypadají dobře snad jen v bourneovnkách. Připomíná mi to léta po Matrixu, kdy každý točil matrixovské akční scény. Nový Total Recall není špatný fim, jen mi přijde jako sériový produkt bez duše. Takový Tesco Recall

Quantum of Solace (2008)

Pokud se podívám na historii bondovek, tak se mi nikdy nestalo, že bych prohlásil, že některá bondovka je opravdu špatný film. A platilo to až do Quantum of Solace. Quantum of Solace je opravdu špatný film. Marc Forster si naprosto evidentně nerozumí s akčními scénami. Už od první úvodní honičky je každá akční scéna především strašlivý chaos. Nikdy nevím, kde je dole, kde je nahoře, kdo honí koho, kdo se s kým vlastně pere. Vypadá jako náhodně sestříhaný sled detailních záběrů na rychle jedoucí auta, lodě, letadla, rvoucí se lidi. Do toho ještě občas prostřihne pár nesouvisejících záběrů a fanoušek akčních filmů a bondovek jde do kolen. V celém Quantum of Solace jsem nenašel jedinou akční scénu, která by mě neznechutila. Závěrečná akční scéna u mě vyhrála cenné označení nejhoršího závěru bondovky všech dob. Záporák je směšný tajtrlík, který by v předchozích dílech nemohl dělat ani šoféra svým předchůdcům. Navíc Bondovi sidekickové dostávají víc prostoru, než je zdrávo a bondgirl je naprosto nevýrazná (alespoň je celkem pěkná). Z úcty k bondovkám nepůjdu pod tři hvězdičky, ale stydím se za takové nadhodnocování.

Casino Royale (2006)

Casino Royale nám přináší restart Bourneovské série. Pardon Bondovské. Režie se ujmul náš starý známý ze Zlatého oka Martin Campbell a opět dokázal, že akční scény mu jdou báječně. Excelentní akce na Madagascaru překonává i to nejlepší z Greengrassovských Bourneovek a to skutečně o třídu. Naprosto přehledná a neskutečně dynamická akční scéna. To platí i pro následující akční scénu končící na letišti (s výborným rozuzlením). Pak ale Casino Royale přepne na trochu komornější notu a bondovka začne poprvé v historii připomínat úplně jiný žánr, takový gamblerský filmeček řízlý romancí. Campbell sice dokáže udržet pozornost nějakou tou (stále výbornou) akční miniscénou, ale jinak film opouští bondovské reálie a definitivně směřuje jiným směrem. Závěrečná akční scéna je sice vynalézavá, ale působí nepřiprveně. Jakoby byla vynucená tradicí bondovských finále, jenže tvůrci nějak pozapomněli, že už se pohybují v jiných vodách. Přesto všechno je Casino Royale vcelku povedený film, nenudí ani ve svých pomalejších částech (tady bych dal kredit spíše Campbellovi) a úvodní akční scény jsou famozní. Škoda jen, že Casino Royale není bondovka. Daniel Craig se také nesnaží přiblížit žádné z předchozích vezí 007. Jde na to více po terminátorovsku. Sveřepý (téměř neměnný) výraz, který vynikne především v akčních scénách. Strašně mi připomínal Patrickova T-1000. Jako ohař si de za svým bez jediného odbočení. Jeho výraz se nemění ani v klidných pasážích. Žádný úsměv, žádná změna výrazu. Jen hrůzostrašný stroj na zabíjení. Pokud budu brát tuto bondovku jako samostatný film, tak s ní nemám problém a vždy se na ní rád podívám. Do bondovské série se už řadí opravdu jenom jménem hlavního hrdiny a jeho povoláním. Bondovky byly vždy spíše komiksové filmy, které kašlaly na realitu a chtěly hlavně pobavit. Craigovy bondovky se zařadily spíše do série Bourneovek.

Dnes neumírej (2002)

Die Another Day je první bondovka, která opravdu narušila zažité pořádky. Bond je přes rok v zajetí, je vyměněn a pak málem postaven mimo službu. Snad poprvé není Bond za toho Supermana, za kterého byl v předchozích dílech. Za chvíli se však dozvíme, že to vše byla jen berlička k vytvořrní originální (?) zápletky. Trochu schizofrení, ale budiž. V první polovině se nám před očima odvíjí klasická bondovka. Úvodní akční scéna v Koreji (veskrze průměrná, stejně jako většina dalších akčních scén), menší šarvátka na Kubě, šermířská vložka v Londýně (Bond opět zkusil něco nového) a pak přijde úplně odlišná druhá polovina. Doposavad se Die Another Day drželo v mezích klasických bondovek (když nebudu počítat ten trapas s vězněním 007), ale po přesunu na Island se dostáváme do říše sci-fi, fantasy a bůhví čeho. Hlavně na nás čeká digitální peklo skvěle reprezentované monstrozní vlnou a Bondem jako odvážným surfařem. Za takovéto ztvárnění této scény by se museli stydět i v reklamě na žvýkačky. A to tam ještě máme neviditelné auto, ledový palác, světelný paprsek na samotném konci a další. Ve výsledku tato bondovka sice nepůsobí nijak hrozně, ale některé věci jsou jako pěst na oko. Pokud by tvůrci trochu ubrali ve své fantazii, tak by jsme mohli dostat i poměrně povedenou bondovku. Takhle tu máme průměrné rozloučení s Brosnanem a zároveň i s klasickými bondovkami. PS: Záporák je průměrný, Halle Berry si odehraje své bez nějaké újmy... jen ta Madonna by si zasloužila pár facek za ten paskvil co zplodila pod úvodní titulky.

Jeden svět nestačí (1999)

The World is not enough je návrat někam do doby Mooreových bondovek. Bondovky v té době využívaly hi-tech propriety, futuristická vozidla a zbraně, ženy byly spíše jako okrasa, padouši jako by byli potomci Lexe Luthora a akční scény se snažily využívat co nejvíce rozmanitosti. Jasně nám to dá najevo hned úvodní honička na Temži. Také další lyžařská akční scéna odkazuje na klasické lyžařské bondovské eskapády. K moderněji pojatým akčním scénám se zase odkazuje loupež jaderné hlavice, aby jsme se opět nostalgicky vrátili do starých časů v epizodách v potrubí a vrtulníkem na konci. Ve své době bylo finále označeno za jedno z nejhorších, ale já bych to tak černě neviděl. Není příliš zajímavé, ale pořád je o parník lepší, než třeba finále Quantum of Solace. Pokud jde o padoucha, tak člověk by čekal, že když máte Roberta Carlylea, tak mu dáte trochu prostoru a nějakou šanci na konfrontaci s Bondem, ale toho se nedočkáme a Carlyle je tak zoufale nevyužitý. Sophie Marceau je ucházející, ale naprosto jí zastiňuje (alespoň v mých věčně pubertálních očích) nejvíc sexy vědkyně v historii vesmíru Denise Richards :-) The World is not enough je mírným odklonem od čistokrevných akčňáků a nostalgickou vzpomínkou na uplynulá léta v bondovkách. Apted překvapivě nevypadá úplně ztraceně v ačních scénách (možná měl schopný dohled) a občas vytáhne i nějakou zajímavou scénu ze scénáře. Poměrně slušná bondovka.

Zítřek nikdy neumírá (1997)

Tomorrow Never Dies přebírá to nejlepší z předchozí bondovky. Strukturou akčních scén je v podstatě téměř totožná. Úvodní bombastická akční scéna, honička (v garážích s BMW), plus finále v padouchově superplavidle. Navíc přidává ještě akční peklo ve Vietnamu, kde se Bond spojí s čínskou agentkou Michelle Yeoh a ta předvede doposud nevídané v bondovské sérii. Scény jako vystřihlé z hong kongského akčňáku. Pokud bylo Golden Eye akční peklo, tak Tomorrow Never Dies je akční superpeklo. Akční scény jsou vynikající, svižně natočené každá z nich mě velmi baví. Vlastně do dneška nechápu, proč mám raději Golden Eye, než tuhle bondovku. Možná proto, že Jonathan Pryce nemá takové charisma jako Sean Bean a působí až příliš šíleně. Jeho árijská gorila je sice důstojným protějškem Famke Janssen, ale stejně ho překonává miniepizoda zabijáka Dr. Kaufmana (slušně pošahanej týpek). Snad jen bondgirl (?) Michelle Yeohh je lepším parťákem a možná to nejlepší, co z ženské strany kdy bondovky potkalo. Přestože Tomorrow Never Dies má opět veškeré propriety, které má správná bondovka mít, tak opět působí jako áčkovej akčňák, ve kterém se hlavní postava shodou okolností jmenuje James Bond. V době Golden Eye a Tomorrow Never Dies byly akčňáky na vrcholu (od Die Hard, přes Speed, The Rock až po Face Off, plus v té době byl na vrcholu akční žánr i v Hong Kongu) a to se pozitivně promítlo do bondovské série. Pro mě zlatá éra filmu a s tím i bondovek.