Ve znamení zběsilosti (2013)

Hong kongská (čínská) bláznivá komedie je žánr sám o sobě. Většina nečínských diváků jen nechápavě kroutí hlavou. S tímto varováním by jste měli přistoupit k této komedii. Bude lépe, pokud jich už máte několik za sebou (úspěšně). Badges of Fury není film Jeta Li. Jet Li je tady za mazáka, který oddře všechnu práci, zachraňuje svého kolegu a čeká na penzi, ale je tady jen jednou z mnoha hlavních postav. Především jeho kolega je totální pošuk, který jde do všeho po hlavě a to je téměř neschopný jedinec, který však vše dožene svým nadšením a ukradne si film pro sebe. Je také zdrojem většiny gagů. Akční scény jsou poměrně nezajímavé (i když je měl na triku Corey Yuen) a místy vypadají hodně divně, jako by se už v HK rezignovalo na dráty a i bitky se dělaly za pomocí CGI. Pokud vám tedy nesedne komediální stránka, pak vám tento film nemá co nabídnout (tedy kromě jedné prsaté slečny). Já se přiznám, že dost gagů mě nechalo chladným, ale pár pobavilo. 60%

Hobit: Šmakova dračí poušť (2013)

Je to barevné, je to hlučné, je to zběsilé, je to zábavné a má to atmosféru na kterou jsme zvyklí z LOTRa a prvního Hobita. To jsou klady. Druhý hobit je víceméně několik (dlouhých) akčních scén propojených putováním s téměř nulovým posunutím děje. Vynoří se mraky nových postav, které prohodí pár vět, proženou se akční scénou a to je celé. To je záporná stránka druhého Hobita. Klady naštěstí převažují. Pořád se pohybujeme v důvěrně známém prostředí, sledujeme důvěrně známé postavy (i některé z LOTRa, které by se správně v Hobitovi vůbec neměly objevit) a celé to zapadá do světa Pána prstenů. Celou dobu jsem se výborně bavil (akční scény jsou výborné). A pak je najednou konec a vy si připadáte, jako by jste viděli prostřední část nějakého filmu. To že vám unikl začátek je vcelku jedno, ale že druhý Hobit skončí tak jak skončí a nechá nás čekat na konec celý rok je trochu k nasrání. Druhý Hobit je více epizoda seriálu, než plnohodnotný film. To je asi má jediná výtka (která stojí Hobita jednu hvězdičku)

Nebezpečná identita (2011) (seriál)

Nejsem fanda dramatických seriálů, ale Ringer mě zaujal. Sledoval jsem ho jen díky SMG, která rozhodně nezklamala. Děj běží dopředu bez zbytečného přešlapování na místě a i když některé zvraty jsou jak z telenovely, tak si Ringer udržel jistou míru inteligence a úroveň. Zajímavé je, že v celém seriálu nenajdete jedinou vysloveně kladnou postavu. Každá má něco na triku a ani hlavní postava Bridget není zrovna skautík. Jen škoda toho konce. Stačila jedna až dvě epizody na uzavření a mohli jsme mít zajímavou minisérii. Takhle trošku hořká pachuť.

Elysium (2013)

Jednoduchá historka se silným ideologickým zabarvením s poměrně slušnou akcí a nadprůměrným záporákem 70%

Rivalové (2013)

Rush je zároveň prototypem sportovního filmu a zároveň jeho opakem. James Hunt je ztělesněním každého otloukánka, který to dotáhne na vrchol, zatímco Niki Lauda je jeho opak. Talentovaný a inteligentní jedinec, který je předurčený k úspěchu. Střet těchto protikladů vymaňuje Rush z řady sportovních dramat a zároveň ho řadí na čelo pelotonu. Střet dvou filozofií a dvou světů, které spolu nesoupeří, ale polemizují, které se vám nepodbízí, pouze nabízí dva různé přístupy k životu. Ať už si z Rush odnesete cokoliv, tak to určitě nebude pocit nudy. Rush je dynamická podívaná i když se nedočkáte dramatických závodních sekvencí, které znáte z jiných "závodních" filmů. Technicky je Rush bezchybné (bezchybné je ostatně v téměř všech směrech) a herecky briliantní (obzvláště Daniel Brühl). Už od prvního traileru jsem se na Rush těšil a čekal jsem klišoidní a zábavnou podívanou. Rozhodně jsem nečekal jeden z nejlepších filmů roku.

Status: Nežádoucí (2007) (seriál)

Hoďte do hrnce libovolný špionážní seriál (třeba Alias), přihoďte MacGyvera, Odpadlíka, občas přisypte trochu Hustle a dostanete Burn Notice. Nebude to sice originální směs, ale docela dobře se může stát, že budete velmi překvapeni výsledkem. Já se k Burn Notice dostal až po skončení poslední sezony a přistupoval jsem k němu s nedůvěrou. O to více jsem byl překvapen. Samozřejmě, některé díly jsou lepší, jiné horší a občas se zápletky opakují. Pokud se mám ohlédnout za všemi sezonami, pak uznávám, že jsem si nevšimnul žádných kvalitativních propadů. Když už hrozilo, že seriál bude příliš stereotypní, tak tvůrci změnili zaběhnuté schéma (kolem páté série) a přešli k více vzájemně navazujícím epizodám. Předtím se Michael a jeho tým snažili vypořádat s Michaelovým "vyhazovem" od CIA a do toho se jim vždy připletla nějaká prácička. Tu Michael a jeho tým vyřešili s elegancí a vtipem a když bylo třeba, tak i zatlačili na pilu. Řešení problémů je vždy zábavné, odlehčené (tvůrci se nikdy nesnaží přibližovat reálnému světu) a dočkáme se i řady akčních scén (na seriálové poměry nadprůměr). Burn Notice není žáná hi-tech špionážní pohádka, ale pěkně staromodní poctivá práce - ať už v zápletkách, akčních scénách, ale hlavně v postavách. Michael je špion jak vystřižený z dob studené války mezi sověty a američany (a podle všeho legenda s reputací někde na úrovni 007), k tomu má za paťáka Sama Axe (těžko popisovat - prostě bourák s charizmatem až na půdu a největší fanda piva na západ od Bavorska), Fionu (ženská verze terminátora, co má ráda zbraně, výbušniny a rychlá auta) a časem se k nim přidá ještě jeden bývalý špion Jessie. Jediná postava, kterou jsem nemusel byla Michaelova máma. Možná proto jsem dal o vězdičku méně. 90% Co dodat...?...... My name is Michael Westen. I used to be a spy. Until... We got a burn notice on you. You're blacklisted. When you're burned, you've got nothing: no cash, no credit, no job history. You're stuck in whatever city they decide to dump you in. Where am I? Miami. You do whatever work comes your way. You rely on anyone who's still talking to you. A trigger-happy ex-girlfriend... Shall we shoot them? An old friend who used to inform on you to the FBI... You know spies... bunch of bitchy little girls. Family too... Hey, is that your Mom again? ... if you're desperate. Someone needs your help, Michael! Bottom line? Until you figure out who burned you... you're not going anywhere.

Gravitace (2013)

Jednoduchá historka podaná úchvatným způsobem. Obzvláště v kině ve 3D

Grimm (2011) (seriál)

Dobře, Grimm je jen x-tá variace na podobně fantasy seriály. Dobře, vypadá to lacině, nehraje v tom nikdo známej, nebude to nikdy superpopulární (asi) a zřejmě to co nevidět zruší... Na druhou stranu, Grimm je poměrně zábavný, na nic si nehraje, neokoukané tváře hlavních postav jsou celkem sympatické a mě se líbí o moc víc, než třeba Once upon a Time (díky tomu, že je podstatně zábavnější, humornější a nejsou tam děti). PS: Do Supernaturalu, Buffy nebo Angela to má sakra daleko.

Velký Gatsby (2013)

Barevné, velkolepé, narvané digitálními scenériemi, vizuálně oslnivé, režijně i herecky bezchybné a na motivy klasiky. Asi tak by se dal charakterizovat Great Gatsby. Na druhou stranu je další verze toto románu asi zbytečná. Pokud vás toto dílo opravdu zajímá, pak si zřejmě přečtete knihu. Film jen vyzdvihuje kýčovitost ústřední lovestory a místy působí odtažitě. 70%

R.I.P.D. - URNA: Útvar Rozhodně Neživých Agentů (2013)

Nebudu se tvářit, že RIPD je nějaké hlubomyslné, nebo alespoň extrémně zábavné dílo. Místy to vypadá jako vysokorozpočtový pilot k nějakému seriálu... na který bych se klidně díval. Škoda, že to nevyšlo o fousek lépe, třeba jako první MiB. Možná to chtělo jen o něco charizmatičtější postavy, nebo o něco lepší triky a nebo o trochu více vtipných situací. RIPD je jen klasická nenáročná popcornová zábava, která plně nenaplnila svůj potenciál.70%