Zombies: Den-D přichází (2008)

Rozporuplný zombie horor který se odvolává na Romerovu klasiku. Jako remake Romerova Day of the Dead je snímek skoro na odpad, ale jako samostatně stojící film je celkem koukatelný a místy velice trashovitě zábavný. Sledujeme zde zkázu malého amerického městečka, které postihne údajná chřipková epidemie a americká armáda zde má údajné vojenské cvičení, při kterém zablokuje všechny výjezdy z města. Místní nemocnice se začne plnit nemocnými a za soumraku se rozpoutá hotové zombie peklo. Ústředními hrdiny příběhu jsou příslušnice armády, která se v městečku narodila a má zde rodinu, a její bratr se svou přítelkyní. S nimi sledujeme i jednoho zombie vojáka, černošského militanta a zrádného doktora, který má ve všem prsty. Postavy jsou chudě pojaté a v divákovi nevyvolávají žádné sympatie, lekavých scén je poskromnu a většinou nefungují. Zombie běhající po stěnách a stropech místo děsivě působí místy směšně. Ovšem jejich akční útoky, rychlejší než v remaku Dawn of the Dead působí velice příjemně a stoupne i hladina adrenalinu. Gore je efektní a většina masek velmi zdařilých. Finální scény s bunkrem jsou snad jediné co snímek pojí s Romerovým originálem. Pokud divák zapomene na originál, celkem dobře se pobaví. U mě za tři hvězdy.

Poslední dům nalevo (1972)

Velmi kvalitní exploitation zářez, kterým odstartoval svou režisérskou kariéru Wes Craven. Příběh ukazuje krutý osud dvou kamarádek, které si vyrazí do města, tam je ovšem chytne banda čtyř zabijáků, když se dívky pokoušejí od jednoho z nich koupit trávu. Partička grázlů dívky unese a poté, co se jim rozbije auto, tak je v lese znásilní a zabije. Nakonec se ona čtveřice vetře do rodiny jedné z obětí a ta po otřesném zjištění vezme nemilosrdně spravedlnost do svých rukou. Celý snímek je natočen notně syrovým způsobem a zobrazované násilí podbarvuje psychadelická hudba, která dotváří silný zážitek. Craven do svého dílka vsunul i komické postavičky dvou místních policistů, jejichž směšné výstupy se odehrávají za doprovodu hudby, která jakoby vypadla ze staré grotesky. Zdánlivě nespojitelné prvky zde dohromady svěle fungují a divák se nemá šanci nudit. Film slušně odsýpá a poloskrytě natočené gore scény jsou dechberoucí. U mě hodně silné čtyři hvězdy.

Pekelná bestie SS (1977)

Italsý naziexpolitation který nesází pouze na co největší porci nahoty a násílí, ale předkládá i celkem slušný děj a trochu partyzánské války. Příběh se odehrává v italské horské vesničce, kde si SS zřídila malý pokusný koncentrák v čele s perverzní doktorkou Elen, kterou ztvárnila velmi dobře Macha Magall. Krutá Elen a její dvě neméně kruté pomocnice si chovají v kleci věčně nadrženého "poločlověka", kterého dopují nějakým svinstvem a poté mu předhazují nahé mladé venkovanky, které tahle zrůda s notnou dávkou krve a modřin vždy usouloží k smrti. Kromě toho se Elen vyžívá v mučení na ženských i mužských genitálíí a nezapomene se u toho chlípně oblizovat a ukázat kozičky. Vesničany jim servíruje komando německých vojáků, které při svých nájezdech na vesničku znásilňuje i zabijí. Při scéně kdy voják vyhodí novorozence do vzduchu a rozstřílí jej, mě dost zamrazilo. Ve snímku je podobných šokujících scén notná dávka, i když se převážná polovina stopáže věnuje partyzánům, kteří už německých zvěrstev mají plné zuby. Takže se dočkáme i pár akčních scén, výbuchů a přestřelek mezi němci a partyzány v průměrném béčkovém provedení. Podle mého se v rámci žánru jedná o slušný snímek, který stojí určitě za vidění. U mě za tři hvězdy.

Ilsa: vlčice SS (1975)

Jeden ze základních snímků subžánru naziexplotation či chcete-li nazi sexploitation, který dokáže šokovat. Děj nám ukazuje "vědecké" pokusy velitelky malého nacistického tábora Ilsy, které mají posloužit samotné SS. Samotná Ilsa je notně dominantní prsatá blondýna, která testuje výdrž bolesti u vězněných mladých dívek, občas si pomučí i vězně pohlaví mužského, který ji už nebaví při večerních sexuálních hrátkách, ke kterým si je pravidelné nechává dovést od svých neméně blonďatých, prsatých a perverzních nohsledek. Ovšem jednou se v táboře objeví zajatec německého původu, který nejenom, že Ilsu neomrzí po sexuální stránce, ale dokonce se podílí na chystané vězeňské vzpouře. Zobrazované násilí, téměř vždy se sexuálním kontextem, místy balancuje na hranici únosnosti, ale autorovým a režisérským umem dosahuje místy skoro dokonalosti v rámci filmového subžánru. Herecké výkony, které jsou velice slabé až na vyjímky (Dyanne Thorne), jsou na vedlejší koleji. Snímek stojí především na násilí a bizarnostech, kterými se snaží diváka šokovat a docela se mu to daří. Nahoty, sexu a gore si také divák užije dosyta a díky této salvě se nemá u snímku šanci nudit. Dle mého názoru stojí Ilsa, She Wolf of the SS určitě za vidění a otrlý divák se dozajista dobře pobaví. U mě za čtyři hvězdy.

Otčím 2 (1989)

Dvojka Otčíma přímo navazuje na první díl, kde byl psychopat Jerry Blake ke konci pobodán nožem. V úvodní scéně tohoto počinu si také onen masakr lehce připomeneme. Druhý příběh Jerryho začíná v psychiatrické léčebně, kam byl ošetřený zabiják umístěn. Netrvá však dlouho a Jerry rozpoutá v léčebně masakr a vydá se hledat novou rodinu, jeho cesta je však lemována mrtvolami, kterých oproti prvnímu dílu pár přibylo. Také herecký výkon Terryho O´Quinna je daleko lepší a svou roli si vyloženě užívá. Vraždy jsou občas zábavně provedené a padne i nějaký ten vtípek. Děj je daleko svižnější, ale atmosféra již není tolik silná jako u jedničky. Mě se snímek líbil na tři hvězdy.

Frankensteinova dcera (1958)

Slabší starý hororový kousek, ve kterém sledujeme vnuka slavného doktora Frankensteina, který svého děda rozhodně nezapře. Příběh se odehrává v 50. letech v Los Angles v rodině doktora Mortona, který si najal mladého Frankensteina, zde Olivera Franka, jako asistenta při svém lehce ilegálním bádání na novém převratném léku. Avšak Oliver si za zády svého chlebodárce pracuje na svém a přitom se neštítí zneužít Mortonovu rodinu i přátele. Snímek stojí především na kvalitním výkonu Donalda Murphyho a netradičním dobovém zasazení Frankensteinova příběhu. Celý film je velice vláčný a místy začíná nudit a i přes celkem povedené masky nedosahuje valné kvality. U mě za dvě hvězdy.

Invaze obřích pavouků (1975)

Sympatický starší pavoučí horor s nádechem scifi, který sice nevyděsí, ale dobře se na něj kouká. Děj nás zavede do malého městečka kdesi ve Státech, kde se po pádu meteoritu na zemském povrchu otevře černá díra, která chrlí patnáctimetrové pavouky. Místní doktorka Langová kontaktuje NASA a na pomoc přijíždí odborník doktor Vance. Společně s místním šerifem a mladým novinářem se snaží zastavit začínající pavoučí invazi. Celkem zajímavá je i vedlejší dějová linie, která nám přibližuje farmářskou rodinu nedaleko místa dopadu. Dočkáme se tupého farmáře, který jezdí za šlapkou, jeho ženy alkoholičky a její rozverné věčně polonahé sestřičky. Samotné ztvárnění pavouka není vůbec špatné a při požírání lidské oběti místy i uvěřitelné. Efekty s pavoučíma nohama jsou také celkem obstojné a masky pokousaných lidí taktéž. Herci jsou až na vyjímky zcela přirození a dočkáme se i pár pěkných explozí. Já se bavil na tři hvězdy.

Někdo tam dole mě má rád (2008)

Velmi solidní exploitation nářez, který stojí nejenom na geniálně a do puntíku precizně zobrazeném násilí, ale dokonce se pokouší i o jakousi myšlenkovou hloubku, která se vám místy perfektně zahryzne pod kůži a donutí se zamyslet. Příběh je parádně postavený a provedený, sledujeme v něm drsný osud věřícího Otta, který si žije s manželkou a dcerou, zajde se pomodlit do kostela a celkově nemá problém. Ovšem po přepadení na večerní cestě z kostela je Otto následkem zranění upoután na invalidní vozík a jediné na co se zmůže, je pohyb očima. V tento okamžik nastává Ottovi hotové peklo, žena chlastá a rozdává si to s každým, kdo je po ruce. O to hůř, že nebohý Otto je toho všeho svědkem. Poslední kapku mu ale zasadí partička typů, která dosti brutálním způsobem znásilní a pak zmasakruje jehu ženu a dceru. Otto prosí o pomoc a místo boha se mu ozve ďábel, který mu nabídne pomstu a zároveň mu představí ty nejkrutější zákoutí lidských duší. Největší boj ale čeká Ota se sebou samým. Na snímku se dá vychválit spousta věcí. Precizní masky, již výše zmíněný samotný příběh, trefně vychytaný černý humor, místy opravdu vymazlené dialogy a opravdu silný výkon představitele samotného Otta. Z negativů snímku vyčnívá pouze špatný zvuk a občas amatérské herectví, tím ale snímek moc neutrpí. Myslím si, že vyznavači žánru budou kvičet blahem. Smekám před panem Vojkůvkou a jen tak dál. U mě silné čtyři hvězdy

Zabít Rommela (1969)

Průměrný italský válečný snímek, který jeho dobrodružné pojetí posouvá o kousek výš, co se kvality týče. Děj nás zavede na africký kontinent do období druhé světové války, kde má sebevražedné komando složené z britských a amerických vojáků zavraždit samotného Rommela. Plán se ovšem zvrtne a skupinka vojáků je rozprášena. Akci také moc nepomáhá vzájemná nevraživost mezi britským velitelem Howellem a americkým plukovníkem Morrisem. Příběh je celkem záživný, ovšem oplývá hluchými místy, které diváka mohou začít nudit. Snímek disponuje několika pěkně provedenými akčními scénami, tankovou bitvou i vzájemnou pomocí německých a spojeneckých vojáků při přežití v drsné poušti. U mě za tři slabší hvězdy.

Otčím (1987)

Lehce nadprůměrný thriller s hororovými prvky, který je nezapomenutelný díky výborně ztvárněné postavě samotného otčíma Terry O´Quinna. Příběh se odehrává na typickém americkém maloměstě, kde Jerry Blake, nebo jak se sakra ten chlap jmenuje, touží po idilické rodince. Ovšem při sebemenším rodinném rozkolu se v Jerrym probouzí psychopatická osobnost, která řeší problémy po svém, jednoduše je vyvraždí. Vražd a podobných libůstek si divák ve snímku moc neužije, film sází především na pomalé, místy utahané, vyprávění příběhu a hutnou atmosféru, která se místy docela vyvedla. Pořádného nářezu se dočkáme až v samotném finále a to stojí za to. Hodnotím třemi silnými hvězdami.