Ptačí svět (2001)

Naozaj putujú vtáky len kvôli prežitiu? Nazdávam sa, že za tým musí byť niečo viac, že ich presuny majú nejakú významnú úlohu z hľadiska celoplanetárnej cirkulácie. Napríklad o lososoch sa zistilo, že z morí do horných tokov riek prenášajú dôležité živiny.

Dívka ve vlaku (2016)

Zamotané je to teda poriadne. Priznám sa, neočakával som takú dusnú atmosféru ani surové násilie, ktoré v závere prevládalo. Nesvedčí to poetickému názvu filmu. Ale ak to bolo už v predlohe... Rozhodne však treba oceniť verné herecké podanie aj celkové kvalitné spracovanie.

Sexy 40 (2009)

Ako prezentácia nestarnúcej krásavice v ľahko komediálnom štýle je to vcelku fajn. Odporúčal by som pozmeniť nehodiace sa vulgarizmy a hlavne príliš gýčový záver.

Dvakrát do stejné řeky (1998)

Keď sa raz poruší kauzalita, potom aj ďalšie veci sú nepochopiteľné, ako napríklad záver tohto filmu. Inak celkom príjemné pozeranie.

Cyklostezka k lásce (2017) (TV film)

V podstate pekný a milý príbeh, až na tie príšerné dialógy a umelé pózy. Na súde prehodili každý po dve-tri vety a pojednávanie skončilo? Chcelo by to nebáť sa ísť viac do hĺbky, aby to pôsobilo serióznejšie. Slabé 3 *.

Zítra vstanu a opařím se čajem (1977)

Tentokrát to nevyšlo, možno nabudúce. Škoda inak kvalitných hereckých výkonov, lebo tie cesty do minulosti a následné zmeny histórie nemali hlavu ani pätu. Vtipné mi to tiež nepripadalo, skôr tragikomické. A zabudli ste tam dve vodíkové bomby, páni!

Lope - Nezkrotný básník (2010)

Asi bolo náročné vybrať tie podstatné momenty z Lopeho života. No spočiatku mi film pripadal príliš útržkovitý, mal som problém sa zorientovať a vytvoriť si celkový obraz o dianí a postavách. Všetci oslovovali len Lopeho...

Co je vám, doktore? (1984)

Dej filmu je značne rozkúskovaný, spočiatku málo pútavý. Zachraňujú ho Svěrákove cynické hlášky. Neskôr, keď už sa ukážu súvislosti medzi postavami, je to predsa len zaujímavejšie. Človek si aj trochu pripomenie bežný život za oných čias.

Tři královské děti (2019) (TV film)

Celkom príjemná a pozerateľná moderná rozprávka. Obsahuje dosť klasických prvkov ako napr. novorodeňa pustené dolu vodou či plnenie úloh. Tieto sú však podané trochu zjednodušenou formou, bez symbolického významu. Neviem, či prototyp zlej a ošklivej matky je pre deti vhodný, mohli jej dať aspoň nejaké kladné vlastnosti. Na odľahčenie nás pobavil pozoruhodný "Vogel der Wahrheit". No škoda, že tam nechali ešte dva kamene neodkliate - kto v nich mohol byť?

Tajemství hradu v Karpatech (1981)

Aj keď tento film nezodpovedá úplne môjmu vkusu (najmä spievané pasáže), musím uznať jeho genialitu. Technické vynálezy sú vynikajúce a zároveň vtipné. Miestny jazyk takisto poteší. Záver už menej, lebo pripomína niektoré nedostatočne inteligentné akčné filmy.