Invaze (1996)

Začalo sa to sľubne, ale... postupom času film ponúkal stále väčšie hlúposti a prestával byť pozerateľný. Inak, základná myšlienka bola dobrá, len som očakával uveriteľnejšiu realizáciu.

Zápočet z přežití (2017)

Síce sa to tvárilo napínavo, ba v závere až desivo, no "konečné zúčtovanie" úplne postrádalo zmysel. Prečo by profesorka musela meniť známku študentovi o polnoci a za jeho prítomnosti? Toto umelé a neprirodzené napätie bolo dotvorené choromyseľným správaním sa postáv.

Královna Marie Rumunská (2019)

Pekné, ale dosť nezáživné. Dramatické momenty pôsobili príliš umelo. Nemyslím si, že by sa diplomatické jednania mohli viesť v takom drsnom tóne, ani že by si kráľovská rodina doma pri posedení vykričiavala politické spory. Jednoducho, nezdalo sa mi to pravdivé, čo je však u historických filmov častý jav. Inak, pôvodné znenie je zaujímavé: v rumunčine, angličtine, nemčine, ...

Pohanský král (2018)

Nechce sa mi veriť, že by v Európe v 13. storočí existoval taký primitívny národ. Autori filmu považujú svojich vlastných predkov za akúsi bandu zurvalcov, ktorí ani nemali poriadne zákony a nevedeli sa medzi sebou dohodnúť. A tí križiaci tiež neboli o moc lepšie organizovaní. Útok na chalupu medzi gagotajúcimi husami vyznel až groteskne. Vojvodcovia vrátane Maxa pôsobili dojmom dedinských šarvancov, ktorí to s bitkou trošku prehnali, lebo ich mamy zabudli zavolať domov. Ukutie mečov z ničoho uprostred bažiny počas noci pred rozhodujúcou bitkou bolo úplne rozprávkovým prvkom. Odhliadnuc od týchto naivít bol však film ako celok na pozerateľnej úrovni, takže s prižmúrenými očami dávam 3 *.

Mastičkář (1981)

Bol až príliš skromný. Nie je však sebecké bojovať za spravodlivosť, i keď zdanlivo len vo svojom prípade.

Svatý Petr (2005) (TV film)

Celý príbeh je postavený v iracionálnej, emočno-náladovej rovine. Detailné zábery tvárí, podmanivá hudba. Dialógy ako z treťotriednej telenovely. Scéna na námestí s ľuďmi hopsajúcimi a volajúcimi: "Peter, Peter!". On, apoštoli a ďalší sa správajú, akoby priveľa fajčili hašiš. Dá sa na to vydržať dívať len vtedy, ak to beriete ako nechcenú paródiu. Isteže Peter musel prechádzať rozličnými pochybnosťami a neistotami, ale takto naivne vykreslené ako v tomto filme len urážajú jeho osobnosť.

Ranhojič (2013)

"My neliečime choroby, liečime ľudí trpiacich chorobami." Toto by si mohli zapamätať aj dnešní lekári. Príbeh, ktorého sme tu svedkami, je samozrejme len fantáziou, ale natoľko pútavou, že sa pristihneme, ako ránhojičovi Robovi Coleovi fandíme vo všetkom jeho snažení vrátane prvej operácie "postrannej nemoci".

Tajuplný ostrov (2012)

Domnievam sa, že film je určený skôr pre mládež, preto nevidím dôvod na tak prísne hodnotenie. Je pravda, že herci sú dosť strnulí. Nápad s dievčatami z budúcnosti prináša celkom zábavné momenty. Dočkal som sa aj zaujímavého vysvetlenia záhady Bermudského trojuholníka.

Dešťová víla (2010)

Hlavná myšlienka je dobrá, prírodné scenérie očarujúce, pekné sú kostýmy aj hudba. Lenže scenár pôsobí príliš umelo, popletene, herci sú neprirodzene kŕčovití, ... mal som problém to dopozerať. Ale stále lepšie než nemecká verzia.