Patrola (2012)

End of Watch mal byť sviežim vánkom na poli akčného filmu z prostredia polície (dlho sa nič poriadne nenakrútilo). Avšak „denníkový“ spôsob spracovania príbehu je úplne na škodu. Trasľavá kamera mnohokrát zapríčiňuje neprehľadnosť a tým pádom znižovanie zábavy, napätia a atmosféry filmu. Vykresľovanie charakterov postáv tým tiež veľmi utrpelo. Do polovice filmu dej sviští veľmi pozvoľným tempom a potom sa zjavne tvorcovia spamätali a zistili, že treba odrozprávať ešte veľa vecí. Vtedy sa zmenilo tempo až priam smrteľne. Strih, strih a zrazu sme na svadbe, bez udania vysvetlenia, či naznačenia posunu v čase. Potom opäť strih, strih a máme tu objednávku. Ďalší strih, strih a už je koniec. UAU. No mňa takýto štýl veru obchádza, takže musím len skonštatovať: pokus to bol dobrý, ale po druhýkrát by si mal radšej David Ayer dať viac záležať. Stále dúfam v podobnú pecku akým bol film Training Day. END.

Méďa (2012)

Snímka Ted sa môže v pohode porovnať ku filmu Paul. Začiatok navnadí, pokračuje to veľmi sľubne a vtipne (či už ide o gagy alebo trefné hlášky). Avšak koniec všetko pokazí. Nechápem tvorcov, prečo menia za každú cenu koncepciu väčšiny filmu a hodia do komédie dramatickú rovinu (žeby to bola úchylka na plačúcich divákov?). Je to zbytočné, rušivé a mnohokrát sú tým zničené predošlé minúty, pretože sa to tam proste nehodí. Spomínaný neduh postihol nanešťastie i Teda a je to príčinou zníženia kvality veľmi sľubného filmu.

Diamanty jsou věčné (1971)

Tak toto som si veru neužil. Skôr trápne než dobrodružné a vtipné. Škoda.

96 hodin: Odplata (2012)

Tento sequel sa podľa mňa vydaril. Má všetky podobné pozitíva a negatíva ako jednotka. Medzi klady patrí rýchly spád, akčné scény, pôvodní herci a vcelku dobre nadväzujúci dej. Medzi zápory patria často podivné konania postáv, občasné hlúpe posúvania v príbehu, málo inovatívnych vecí a taktiež občasný zbesilý strih akčných scén. V konečnom dôsledku som sa však bavil a užil si i túto jazdu.

Hybrid (2007) (TV film) odpad!

Iba pár minút stačilo, aby som pochopil, že tento film je naozaj HOROR. Boleli ma z neho oči, uši, hlava a dokonca som mal i žalúdočné potiaže. Robí česť svojmu menu, HYBRID vystihuje všetko. Mutantská zmes „hereckých“ výkonov, otrasných „akčných“ a „strašidelných“ scén a zlého príbehu s hroznou detinskou zápletkou. Patrí tam kde som ho objavil, po polnoci na komerčnú TV určenú pre tých, čo radi zaspávajú pri hocijakých filmoch.

Svobodní se závazky (2011)

Zvláštny pohľad na novodobé priateľstvo medzi mužom a ženou, z ktorého sa môžu narodiť deti a ktoré by mohlo byť alternatívou manželstva. Tento pohľad je cítiť tak do trištvrte filmu. Koniec filmu sa však nesie v duchu precitnutia a uvedomenia si potlačovanej lásky a nutnosti rodiny. Hlavné idey filmu sú prinajmenšom zaujímavé, ale zvyšok už veru nie. Predvídateľnosť od samého začiatku spôsobuje apatické pozeranie filmu. Ústredná dvojica a jej dvorní sekundanti sú až moc tuctoví a prosto zmýšľajúci ľudia. Charakteristika filmu komédia, taktiež nie je na mieste. Okrem občasného úsmevu popod nos, vo mne nič nevyvolala. Čo dodať,........., aha už viem. Tri hviezdičky za to že som nezaspal a že som videl omnoho horšie podobné snímky. Odporúčanie na záver: siahnite po lepšom romanticko-zábavnom filme, napr. Crazy, Stupid, Love alebo The Kids Are All Right.

Hobit: Neočekávaná cesta (2012)

A je to tu. Po dlhých rokov čakania sa dostal do kín prequel perfektného LOTR. Fanúšikovia sú plní očakávaní, či je to minimálne tak dobré ako predošlé filmy. Pre začiatok si je nutné uvedomiť, že Hobit je len predkrm pred majstrovskou trilógiou. A musím napísať, že tento účel si hrdo plní. No napriek tomu je citeľná chyba uvedenia do kín až teraz. V Hobite vidíme väčšinou staré známe veci a UAU scén je tu preto málo. Rozprávanie príbehu má totožné pozvoľné tempo s dôrazom na vykreslenie hlavných postáv, čo isto nepasuje veľa ľuďom. Akčné scény sú typicky kvalitné a chytro nakrútené, bez dákych rušivých momentov. Herci sú vybratí podľa mňa dokonalo a prostredie Nového Zélandu stále dýcha rajom. Som rád, že som sa mohol vrátiť do Stredozeme, i keď už s menšou pompéznosťou a záživnosťou ako v predchádzajúcej trilógie. Uvidíme, čím nás Jackson prekvapí v ďalších dieloch.

Chata v horách (2012)

Horor The Cabin in the Woods je pre mňa šokujúcim filmom. Myslím to v tom dobrom slova zmysle. Príbeh, ktorý vyzerá tuctovo, sa od polovice filmu stáva nečakaným a zvraty, ktoré nastolili scenáristi s režisérom zaváňajú naozaj originalitou. Herci sú vybratí trefne, hrajú kvalitne a taktiež výprava je na dobrej úrovni. Žiaľ, strašidelné scény (pre tento druh filmu dôležité) pôsobia mnohokrát predvídateľne a zároveň občasné „posúvania“ príbehu sú moc americké, tzn. hlúpučké (častý problém pri podobných filmoch). No napriek menším nedostatkom som sa nadmerne bavil a odporúčam na temné večerné posedenie. P.S. Pripravte sa na haluzné cameo na konci filmu.

Pěsti ze železa (2012)

Chcelo sa to podobať najlepším ázijským akčným filmom a mať dej a postavy obohatené americkým heroizmom, „originálnym“ príbehom s čiernym kováčom v Číne (WTF) a cool hláškami. Vzišlo z toho dielo, v ktorom nič nesedí, v ktorom nie je nič zapamätihodné, a v ktorom nie je ani jediná akčná scéna státia za pozornosť. Nuda, častá demencia a slabá zábava spôsobí len šokovanosť, že takéto dielo vzniklo a že si tam zahrali i známi herci. Zjavne sú ako opičky a za peniaze budú hrať v hocičom.

Nespoutaný Django (2012)

Plnokrvná Tarantinovka – super herecký arzenál (na čele s Christophom Waltzom a Samuelom Jacsksonom) s vybrúsenými dialógmi, perfektná výprava a vizuálna stránka, puntičkárske hranie sa s detailmi, čo veľmi prospieva ku celkovému dojmu z filmu. Avšak príbeh mohol byť lepší, pretože je dosť lineárny a neobsahuje skoro žiadne zvraty. A tie by sa tam veru hodili. „Podtrženo, sečteno“ – nie je to vrchol kariéry, napriek tomu je to i tak veľmi solídna snímka, ktorá pobaví a pohorší zároveň. Zlatý Tarantino.