Tygr a drak (2000)

Jeden z mojich najobľúbenejších ázijských filmov, ktorý v sebe skrýva veľmi kvalitný príbeh, nádhernú výpravu a vizuál a dokonalé bojové scény. Radosť stále pozerať.

10 000 př. n. l. (2008)

Okrem vcelku nadpriemerne naanimovaných pravekých zvieratiek (ktoré sú trocha moje hobby) sa mi na tomto filme nepáčilo absolútne nič. Kravina do neba volajúca. Ktože financuje takéto obludnosti?

Boj o oheň (1981)

Ide o skvelý hraný polodokumentárny film zachytávajúci život v praveku. Masky (či už ľudí alebo zvierat), lokality, hranie pračlovekov – pohyby, gestikulácie a v neposlednej rade jednoduchý avšak s výbornou pointou vykreslený príbeh sú dôvodom super zážitku z pozerania. Vtedy začínajúci Ron Perlman prevýšil všetkých spoluhercov a v mojej pamäti utkvie ako vzorný príklad pračloveka. P.S. Keby sa Roland Emmerich inšpiroval týmto filmom, snímka 10,000 B.C. by bola aj pozerateľná.

Peacemaker (1997)

Peacemaker už vo svojej dobe nastolil tematiku, ktorá je aktuálna dlhodobo. Poukazovanie na podporovanie nepokojov a miešanie sa do politiky iných krajín západnými „veľmocami“ bolo a aj teraz je veľmi odvážne téma vo filme. Toto dielo poukazuje na negatívne dopady takejto politiky a zároveň nastoľuje i jedno z možných riešení. „Nechať žiť ich vlastný život.“ Ideová rovina deja patrí medzi najsilnejšie stránky filmu. Čo sa týka ostatných aspektov filmu: herci a ich výkony, výprava, hudba, vykreslenie postáv, sú ľahko nadpriemerné. Najviac sa mi páčilo na filme aj prostredie nakrúcania. Poskladanie rôznych lokalít sveta len pomocou rôznych miest na Slovensku je super, i keď sa musím priznať, že mi to veľakrát vytvorilo úsmev na tvári. :-) Určite sa oplatí pozrieť si tento film.

Muž na Měsíci (1999)

Miloš Forman nakrútil veľmi pôsobivý a úprimný životopisný film o Andy Kaufmanovi. Dielu nie je takmer čo vytknúť, či už výber hercov, herecké výkony, inteligentné spracovanie hlavných životných momentov komika, hudba, výprava, alebo do najmenších detailov vykreslenia tej doby. Zároveň Jimm Carrey ukázal, že je Pán herec, pretože zvládne okrem šibnutých komediálnych figúrok i dramatické postavy. Andyho Kaufamana zahral bravúrne. Niet čo už viac dodať, len smelo ísť pozerať.

Super Size Me (2004)

Dokument, ktorý ponúkne veľa zaujímavých faktov o „perfektných“ mňamkách z fasfoodov. Avšak typický americký dokumentárny štýl, snažiaci sa šokovať v každej minúte, z neho srší na sto míľ. Tieto techniky vyvolávajú pocit „znásilňovania“ faktov, čo vždy uberá na kvalite snímky.

Žena v černém (2012)

Woman in black sa snaží pôsobiť ako komorný horor s hustou atmosférou zasadený do temnej časti Anglicka. Časť vykreslenia temného prostredia vyšla režisérovi takmer na 100%. Avšak neduh, ktorý postihol tento film je v otrepanom deji a neoriginálnych strašidelných scénach. I keď nie sú strašidelné scény nasekané v každej minúte filmu, čo je zjavne mierna inšpirácia Alfredom Hitchcockom, nedarí sa režisérovi stupňovanie pocitu strachu takmer ani v jednej z nich. Ďalším nedostatkom je mnohokrát videná obdoba duchárskeho príbehu. Takže „nečakané“ zvraty sú mysľou dávno odhalené. Spomínané veci znižujú celkový dojem zo snímky. Smola. Snáď to vyjde na budúce (len dúfam, že sa nebudú chcieť snažiť v druhom diely – tá predstava vo mne vyvoláva hlboký pocit nepokoja a strachu).

Noc oživlých mrtvol (1968)

Túto klasiku som videl len prednedávnom. Po všetkých podobných aj nepodobných filmov pôsobí Night of the Living Dead tuctovo, smiešne až dokonca trápne. Miliarda nelogickostí má za následok krútením hlavy sem a tam. Zombie masky ušli, herci sa zdajú ako masky sami o sebe a vykreslenie „napätej“ atmosféry medzi postavami je totálne nepresvedčivé. Škoda, že som to nevidel ako malé dieťa, asi by som potom pochopil väčšinu tu písané kladné komentáre.

Smrtonosná past 4.0 (2007)

Veľmi slušné oživenie klasiky, ktoré nerobí hanbu predchádzajúcim dielom.

Smrtonosná past 3 (1995)

Vynikajúca tretia časť dokonalej trilógie. Niet čo viac písať, len proste pozerať.