Jako zabít ptáčka (1962)

Příběh by se dal rozdělit na dvě časti - 1. nám umožňuje nahlédnout do života Finchových dětí a jejich vzájemných dobrodružství a zážitků (tajemný soused, škola....) a ta 2. už popisuje samotnou rasovou diskriminaci v podání soudního sporu, kde se řeší znásilnění bílé dívky. Finchova snaha o obhajobu je bezpochyby nejsilnější (téměř nepřerušovanou) scénou celého filmu a člověk už tak nějak stejně tuší, jak to nakonec dopadne... ale vše je podáno tak, abychom nikdy neztráceli naději, což se mi velice líbilo! Konečná jednohubka mladého Roberta Duvalla také potěšila, obzvlášť když si ji pak spojíme s předchozím děním....

Gangster Squad – Lovci mafie (2013)

Mohl z toho být krásný plnohodnotný mafiánský film, herci by na to byli! Ale pan Fleischer se nakonec rozhodl, že natočí něco nenáročného s dobrou akcí a do toho přihodí několik známých tváří. Obyčejně neplýtvám kritikou, když někdo jen tak przní žánry jako takové, ale tady to vyloženě nejde, protože Gangster Squad celou dobu na diváka přímo huláká:"Vypni a užij si pořádnou porci akce! Nad ničím nepřemýšlej!" Ono není jednoduché natočit jednoduchou blbinu, aby opravdu od srdce potěšila, ale když se to podaří, tak je o zábavu postaráno. Některé scény jsou opravdu jako z Mafie vystřižené a ty "známé tváře" tomu dodaly ještě větší šmrnc. Neříkám ale, že bych neuvítal plnohodnotný mafiánský snímek s podobným hereckým obsazením....

Maniak (1980)

Tohle je přesně ten typ hororu, při jehož sledování se vůbec necítím dobře. Sám si připadám trochu úchylně, že si to vůbec pouštím. Nicméně Maniak má několik napínavých scén (metro), celkově dost hutnou atmosféru a Joe Spinell zahrál vraždícího šílence s hodně velkým přesvědčením. I přes všechnu amatéřinu a nechuť mi to na ty 3 hvězdy nakonec vyšlo.

Pryč od minulosti (1947)

Staré poctivé kriminální noir drama s perfektními dialogy ve kterých tentokrát kraluje Robert Mitchum. Trochu mě zamrzelo, že se zde Kirk Douglas objevil jen v docela malé vedlejší roli, protože právě na něj jsem se těšil nejvíc. Nicméně i tak jsem ho rád viděl v jeho raném filmovém období. Co se týče Roberta, tak z jeho chladného a inteligentního projevu bych si měl i někdy já sám brát příklad!

Apokalypsa: Vzestup Hitlera (2011) (seriál)

K tomuto člověku už asi není potřeba nic víc dodávat.... Jediné co mu bohužel nikdy nebudu moci upřít je jeho gigantická schopnost dokonalého řečnictví a oblbování svého vlastního národa. Kdyby se takto Hitler věnoval věcem, které by světu doopravdy prospěly, asi by se dost možná stal jedním z nejúspěšnějších lidí v "cílevědomosti"... Škoda že jeho "talent" vycházel jen z pocitů méněcennosti a totální psychické nevyrovnanosti.

Training Day (2001)

Očekával jsem trochu víc a samotný děj vlastně není nic extra, před čím bych se doslova kácel. Nicméně herecké výkony (především Ethan Hawke) mě nakonec "ukecaly" ke čtvrté hvězdičce. Film nakonec i krásně vygradoval a to mi hodně pomohlo v konečném rozhodování.

Frigo na mašině (1926)

Pro mě zatím první viděný "Frigo". Více dobrodružnější a svižnější než moje doposud shlednuté Chaplinovky a je tu spíše více vynalézavosti než vtipu, ale to vůbec nevadí. Někdy jsem si připadal skoro jako bych se díval na Indiana Jonese (konkrétně Křížová výprava). Je to tak akorát na poctivý "čtvereček".

Billy Elliot (2000)

Další film o tom, že život není peříčko a že když máte pocit, jak jste na tom špatně, tak někdo na tom může být ještě hůř. Jenže nic z toho není důvod, abychom se nedrželi našich snů a přitom je to pro lidi vlastně jedna z nejtěžších věcí v životě. Samozřejmě nejsem žádný fanoušek baletu a rozhodně bych k tomu nikoho nenabádal (obzvlášť chlapy), ale stoprocentně bych taky nikoho neodrazoval. Když jsi v něčem dobrý a víš, že můžeš něco dokázat, tak se toho drž! Závěr toho všeho je, že když to pochopí i naši nejbližší (rodina), může nám to podstatně usnadnit cestu za vším, co chceme v životě dokázat....

Láska přes internet (1998)

První dojem nebyl moc dobrý, protože ten "suchý průběh" mi zoufale připomínal Samotáře v Seattlu a možná proto jsem předčasně nedával filmu moc šancí. Zase se ale jednou stalo, že můj odhad byl nakonec zcela mylný! Čím více se mezi sebou Tom s Meg začnou pošťuchovat, tím více se zvyšoval můj zájem o další sledovanost až vše nakonec vyvrcholilo v situaci, kdy už nás všechny Tom netrpělivě napínal, i když jsme všichni moc dobře věděli, co nakonec asi přijde.

Veřejný nepřítel č. 1: Epilog (2008)

Tady už jde Mesrine za pomyslnou hranici všech svých dosavadních činů a jeho drzost nemá obdoby. To, co předváděl při soudním líčení, další útěk z vězení a všechny ty masky a přestrojení při hraní si na Robina Hooda, nad tím zůstává rozum stát. Závěr by mě v podstatě nepřekvapil, ani kdyby nebyl nastíněn hned v prvních minutách první části, protože bylo jen otázkou času, kdy se zajíc do pasti chytí. Vysoká inteligence a ambiciózní přístup nakonec potopilo nezměrné ego, což už mi přijde jako taková klasika mezi vyhlášenými gangstery. Casselova nejen psychická, ale i fyzická proměna je opět famózní. Potěšila přítomnost Gerarda Lanvina, který se o tři roky později předvedl v Gang Story.