• Krátkometrážní

Alita: Bojový Anděl (2019)

Klasické teenage sci-fi (Enderova hra, Ready Player One, atp.). Nic překvapujícího, dostal jsem to, co jsem očekával. V mladším věku si dokážu představit, že bych to ocenil víc. Konec je značně frustrující. Tvůrci zjevně počítali, že letos už vyjde Cyberpunk, ale ten, jak víme, vyjde až v roce 2077.

End After 9 (1966)

Kdysi jsme se v estetice učili o komičnu, jedna z jeho koncepcí (podle Kanta) je přeměna očekávání v nic. Nenacházím přesnější obrazové vyjádření této koncepce než v tomto krátkém filmu George Maciunase.

Nebezpečný svět Rajka Dolečka (2015)

Nevím, jestli to je pouze fenomén České republiky, ale existuje mýtus, že pokud jste v něčem dobří, tak se zároveň stáváte morální autoritou. Nohavica, Konvička, Kundera, Ronaldo anebo Doleček. Je důležité, rozlišovat mezi moralitou a inteligencí (či umem) a to bych řekl, že má být vyznění dokumentu Nebezpečný svět Rajka Dolečka. Triviální věc jako je rozpoznávání reality, se kterou dříve měly problémy pouze lidé s psychickými obtížemi, začíná být v dnešní době trochu oříšek. Ano, trochu mě mrzí, že nedošlo k nějaké přímější konfrontaci, ale jaký by tak mohl být výsledek hádky s někým, kdo popírá vaši realitu?

Bohemian Rhapsody (2018)

Z pravdivého příběhu o homosexuálním narkomanovi, co uměl zpívat se vyklubal nejlepší hudební film, nejlepší film o homosexuálech a nejlepší film o AIDS. A to pouze stačilo zdokumentovat 45 let jednoho člověka, který za tu dobu toho prožil víc než obyčejný životník, až je to dech beroucí. Vlastně dech beroucí je hodně signifikantní slovo pro Bohemian Rhapsody, protože se celý film prolínají wow scény s těmi tíživými a není místo ani čas k vydechnutí a to ani při závěrečných titulcích. Ano, film šel natočit jinak, nedočkal jsem se ani Freddieho chřadnutí ani explicitnějších sexuálních scén, ale nemyslím si, že by to sedělo k náboji filmu. Bohemian Rhapsody je hodně emotivní zážitek, ostatně stejně jako Freddieho život.

Upgrade (2018)

Dost velké překvapení a upřímně si nemyslím, že letos uvidím ještě něco lepšího. Upgrade má všechno, má spád a akci, vcelku logický a nepředvídatelný děj s množstvím nečekaných zvratů a taky má humor. Jo a taky má parádní finále. Hardcore Henry i Mad Max se můžou jít zahrabat oproti tomuhle australskýmu vylepšováku.

Srbský film (2010)

No, co si budem povídat, je to masakr. Nikdy by mě nenapadlo, že by se něco dokázalo přiblížit 120 dnům sodomy. Srbský film je sice nepřekonává, ale i tak jim zdatně sekunduje. Největší slabinu vidím v tom, že hlavní hrdina je v podstatě morální člověk se svědomím, který nejedná úmyslně či dobrovolně. Viděl jsem už ledacos, ale to, co zobrazuje Srbský film, mě ani nikdy nenapadlo (a to je asi dobře) a to je přesně to, co na něm oceňuji nejvíce. Zvrácenou a i kontroverzní originalitu.

Vnitřní hlas (2016) (amatérský film) odpad!

Z upřímné lásky ti posílám jeden negativní odpad.

II. Lakomství (2016) (studentský film) odpad!

Maďaři mluví anglicky se slovenským přízvukem a do toho jim hraje Němec. Multikulti na CSFD nechceme. I Kalousek by natočil lepší film.

Electroma (2006)

Abych byl upřímný, nemám tento typ filmů rád. Nemluví se tam, nic se tam neděje a význam člověk musí hledat v obrazových indíciích. Electroma má však něco navíc a to je především výborná hudba a nepatrný náznak atmosféry.