• Krátkometrážní

Not So Fast (2014)

Female Hodor se snaží naplnit svůj osud - neúspěšně. Poslední replika vystihla celý můj emoční pocit - whatever.

Prism (2011)

Hezké efekty, ale děj úplně mimo mísu.

Me and My Monkey (2016) (amatérský film)

Moc se mi líbila (vtipná!) interakce vypravěče s postavami i kovboj nekňuba. Avšak děj postrádá nějakou důmyslnější zápletku i rozuzlení.

Já, Olga Hepnarová (2016)

Každá lesbička je vraždící psychopatka, takhle vypadá hlavní premisa filmu, a proto s ním mám hned několik problémů, ale vezměme to od začátku. Hlavní atributy Olgy, kromě lesbení, jsou ještě chlast, cigára a deprese. Nechci generealizovat, ale vážně má každej normální puberťák sklony k tomu zahrát si Carmageddon v reálu? Doufam, že ne. Taky moc nechápu režisérovu fascinaci lesbickým sexem, protože ho zobrazuje dost explicitně a podle mě dost bezdůvodně, zvlášt, když hetero sex v podstatě ignoruje. Rád bych upozornil na to (tohle je asi největší průšvih), že Olga Hepnarová nebyla oběť ani režimu ani společnosti ani ničeho jiného. Olga Hepnarová byla masová vražedkyně, tečka. A proto mi tak strašně moc vadí, jak z ní film dělá chudinku a oběť okolností, protože tohle prostě pravda není. Jasně, nikde není napsáno, že film byl natočen podle skutečné události, ale nějaká soudnost by tam snad zůstat mohla, ne? Za vše mluví scéna u soudu, kdy soudce předčítá, že paní XY bude chtít 10kčs za rozsypanej nákup. Ok, proč ne, trocha černýho a abusrdního humoru neuškodí, ale ty vole, umřelo 8 lidí, jak se asi budou cítít třeba příbuzní obětí, až uvidí, jak se jim tímhle film směje do ksichtu? Nejsem žádná empatická citlivka, ale v kontextu celého filmu, tohle byla poslední kapka. Taky mi dost vadí, jak si film hraje na bůh ví jaký artový kousek. Pětiminutový statický záběr a černobílá kamera z vás Bergmana neudělá. Abych jenom nehanil, Já, Olga Hepnarová je, i přes výše zmíněné nedostatky, zajímavý film, hodně dobře se mu povedlo zachytit myšlenkové pochody Olgy (především díky jejím pseudofilosofickým monologům, které se pod tíhou logických argumentů rozsypávaly jako kuželky pod náklaďákem). Pokud by tento snímek byl čistě fiktivním, rozhodně by mu to prospělo, takto pouze kolísá mezi fakty a spekulacemi.

Insomnia (2015) (studentský film) odpad!

Holka dělá gymnastický cviky v MHD a v posteli. Ok. Jaký názor na to má čas?

REVENANT Zmrtvýchvstání (2015)

Film s trailerem roku. Reveverend má spoustu skvělých momentů, asi nejvíce se mi líbila úvodní bitevní sekvence, která připomíná vylodění ze Zachraňte vojína Ryana. Uvěřitelně brutální a syrová bitva se skvělou rotací kamery je překvapivě nejlepší moment filmu. Pak se začne projevovat Iňárritův minimalismus a divák se ocitá jako rozhodčí v boji člověka s přírodou. Moc se mi ale líbilo, že film nezůstává pouze na tomto střetu, ale ukazuje mnoha scénami, že příroda si žije svým vlastním životem (výmluvná je např. dech beroucí scéna s lavinou). Tím, že film ztrácí na tempu však vyprchává emoce z hlavní dějové linie, což má v samotném finále za následek určitý pocit nenaplnění, napsal bych, že se zkrátka nedostavila katarze, ale nechci vypadat jako suterén.

Star Wars: Síla se probouzí (2015)

Jednoznačně nejslabší díl série. Na sedmou epizodu jsem se důkladně připravil, zhlédl jsem všechny předcházející díly, dokonce jsme viděl i ty Turecké hvězdné války, aby mě nemohlo nic překvapit. Ale to byla chyba, protože sedmý díl je pouhou kopií nebo spíše remakem starších epizod. Je zde vše, co jsem již jednou viděl - Hvězda smrti, příbuzenské peripetie, mladý Jedi, starý Jedi, záporák (který měl tolik skvělých parametrů... dokud si nesundal masku, od té doby to byla už jenom temná verze Justina Biebra). a černoch, ne, kecam, černoch je letošní novinka, bohužel jediná a to je na Star Wars poněkud málo. A to není jediný problém. Ve filmu se objevuje tolik logických přehmatů (asi nejvíc mi utkvělo v paměti Han Solovo přistání světelnou rychlostí, kdy slovem "TEĎ" a třívteřinovým máčknutím čudlíku přistane přesně tam, kde chtěl; jasně, tohle bych ve filmu nikdy neřešil, kdyby předchozí díly nebyly tak matematicky důsledné, takhle to mohl rovnou natočit rovnou Michael Bay a nikdo by rozdíl nepoznal, možná by to naopak bylo ještě lepší) a nepochopitelných dějových linií (mapa k Lukovi působí spíš jak quest z Metinu), že se musím ptát: "Do čeho jste vrazili ten bilionovej rozpočet?" Abych jenom nehanil rád bych vyzdvihnul nějaký pozitivní zážitek, ale žádný mě nenapadá, protože prostě v paměti utkví ty negativní momenty. Star Wars: Síla se probouzí jedou na nostalgické vlně celé série, ale to je jejich jediný tahoun. Epizoda VII není špatný film, ale na to, že je to přeci jenom Star Wars, tak je to velké zklamání, i přes to všechno, to ale stále stačí na 4* s odřenýma ušima. Každopádně pokud je Epizoda VII váš první díl, budete nadšení a skoro i doporučuji s ním začít.

Hvězdné války podle Turka (1982) odpad!

Ach můj 5000. film, jaký jiný bych mohl zvolit než ten nejrozporuplnější? Asi nemám, co dalšího dodat k již napsaným komentářům - totální kravina, vykrádačka Star Wars a Indiana Jonese a neuvěřitelná amatéřina (i studentské filmy z Písku mají větší kvalitu), hlavně po "trikové" (viz skákání na trampolíně, apod.) stránce. Celý film je natočený tak chaoticky a nudně, že se tomu ani nejde smát. Taky nechápu, jak to, že je někdo nežaloval za autorská práva, protože tohle by neprošlo ani na youtube. Děj jsem vůbec nepochopil, stejně tak jsem nepochopil, jak se tohle může někomu líbit a co je na tom vlastně rozporuplného. Turecké hvězdné války jsou prostě špatné a dle mého rozhodně ne úmyslně, a i kdyby, tak na natočení schválně špatného filmu nevidím nic obdivuhodného.

Poslední lovec čarodějnic (2015)

Nevím, jestli s přibývajícím věkem začínám hloupnout, ale s Posledním lovcem čarodějnic nemám problém. Jedná se o příjemnou, odpočinkovou podívanou, která sice jede přes šablonu, ale povedlo se jí vyvarovat logických přešlapů nebo je alespoň umně maskuje. Nesmrtelnej Vin Diesel je super, stejně jako jeho Hexenben. Jako fanoušek Dračího doupěte si musím postesknout, že je škoda, že děj příběhu nezůstal v temném fantasy středověku. Jinak je Poslední lovec čarodějinc výborná volba pro takové to domácí pokoukáníčko bez zbytečného přemýšlení a šťourání kolem.

Ex Machina (2014)

Nechci to zakřiknout, ale přijde mi, že mám poslední dobou celkem šťastnou ruku při výběru filmů. Sci-fi žánr patří mezi moje nejoblíbenější a i když Ex Machina není uplně sci-fi typu Star-Wars, tak je to i přes to kvalitní počin. Kvalitní, a především inteligentní, a to tak, že ani já jsem nebyl schopen dopředu odhadnout vývoj budoucích údálostí. Přesně tohle je největším positivem filmu. Nečekaná zápletka, charakter postav a nepředvidatelné dějové zvraty dávají prostor pro neustálé znovuvynořování otázky, kdo se snaží přeblafnout koho. Na druhou stranu je třeba říci, že občas se ve snímku sem tam objeví nějaká ta hluchá pasáž, kvůli čemuž film ztráci nejen na tempu a napětí, ale bohužel i na zábavě. Téma umělé inteligence je samo o sobě je aktuální a zajímavé. Myslím si, že můžeme v brzké době očekávat revoluci v pornoprůmyslu, místo nafukovacích panen se dočkáme interaktivních sexuálních humanoidních robotů :)