Captain America: První Avenger (2011)

CA je naprosto vše, jen ne to, co jsem očekával od další komiksárny. To by nebylo na škoda, kdyby ovšem v letošní spleti blockbusterů, Marvelovin a jiných adaptací nevypadal jako chudý příbuzný. Film láká na osazenstvo zvučných jmen, Johnston, Silvestri, Evans, Weaving apod, ale ani jedno podle mě nevyužilo potenciál. Obzvláště pak u Silvestriho to mrzí dvakrát, jeho hudba vždycky tvořila minimálně půlku vjemu z filmu, leckdy ho i předčila, Evans (mimochodem, kterého jsem málem ani nepoznal po tom koncentrčním faceliftu) mi vůbec nepřipadal jako spasitel světa a jako Human Torch mě dostal mnohem víc. A co mi vadilo ještě mnohem víc byla absurdní přehnanost některých dějových linek. Polochcíplý záprdek jde do armády? Dobře, je to patriot. Po modifikaci se stává reklamní kampaní na válku a na dluhopisy? Tak jo, někdo to propagovat musí. Sám se dostává do nejstřeženější základny Nacíků na "tři tahy"? Tak přesně tady to už začalo být až příliš a to nemluvím o neustálém popírání fyzika. Jak často píši, vše zapomenuto pokud mi film nabídne dostatečnou dávku jiného vyžití, které se tu opírá o 3 solidní akce, haldu sračiček okolo a padla. Jako pilot by to byla bomba, jako další kus do filmového archivu podprůměr, ale jako začátek možné ságy se drží v horní půlce.

Zrození Planety opic (2011)

Vlastně není nic, co tomuto veledílu vytknout v rámci roviny, kterou zobrazuje. Mě, možná víc než samotný film, nadchla skutečnost, kam se jedna z nejstarších filmových sérií běhěm desítek let dostala.I když fenomenální maskéry a herce vystřídali digitální mágové s ne už tak důležitými herci, dějové linie se neustále s malými repasy vrací zpět a po téměř 50ti letech se za to nemusí stydět. P.S. Nejvýstižnější koment: Falko

Nezvratný osud 5 (2011)

Chybělo opravdu málo a šel bych do plného počtu. Série FD si poslední leta vydobila postavení kreativní příručky pro všechny nasrané Smrtky a tak minimálně "něšťastné náhody" jsou zase tím, co film drží z průměru. I přes ohraný seznam smti a stálou lehkou demenci postav (i po paté si myslí, že osud je zvratitelný) děj lehce zavádí až ke kořenům a snaží se jít volnějším tempem, což vůbec není na škodu. JInak, skvělá úvodní katastrofa (jako vždy), ohromující resty paní Smrti, perfektní odkazy a působivý závěr.

Alex Ovechkin: The Gr8 (2010)

Není moc co napsat. Jako velký hltač hokeje, příznivec ruské hokejové školy a fanoušek Alexe jsem tohle považoval za nutnost.

Micimutr (2011)

Dříve české pohádky vládly a vždycky bych je upřednostnil nad západní produkcí. Bohužel posledních pár let jsou pohádky tak nepohádkové, že i Shrek časem bude působit lépe. Micimutr jsem dal přednost před klasikou v podobě Tří ořechů, které mimochodem už taky dvakrát nemusím, a tvrdě jsem za to zaplatil. Úvod byl v celku přijatelný, ale ve chvíli kdy se pohádka začala potácet mezi realitou a fikcí, a paní Šafránková začala hrdě konkurovat Saxaně, šly moje iluze do kopru. Pohádka, při které se modlíte, aby vám raději zaskočila kapří kost, než aby jste ji dokoukali je na nic.

Barbar Conan (2011)

Je to jednoduché, původního Conana opravdu nemusím, ani nevím jestli to je kvůli Arnoldovi nebo kvůli celkovému pojetí, proto jsem ani nijak nepospíchal na remake. Chyba. Nispel dobře zvládl Pathfindera a tohle je vlastně hodně podobné, akorát s přímým odkazem na klasiku. Řekl bych, že tady je stěžejní akce, nebudeme si přeci namlouvat, že Conan je něco víc než jen primitivní řezník, že ne? A akce je tu docela dost, boje i když jsou krátké, jsou alespoň časté, trikaři se taky moc neztrapnili (ono taky nebylo kde :-)), i když té krve mělo být mnohem víc, vždyť je to barbar. Teď bych tu měl naprosto pohanit všechno ostatní, ale proč? Na mě snímek působil spíš videoherně než výpravně a vůbec mi to nevadilo, naopak, herci byli snesitelní a děj docela odsýpal. Víc jsem nečekal.

Ošetřovatel (2011)

Kevin James je jistě výborný komik, o tom žádná, ale tenhle typ komedií už dnes utáhne jen málokdo a to ještě musí být scénáristycky dokonalé. Toho druhého se zde bohužel nedostává, scénář je kostrbatý jak kalhoty od slepého stánkaře a příběh samotný je dost "úchylný". Zpočátku se trochu trápí i Kevin, chvílemi působil jakoby nevěděl jak to vůbec hrát, což se nedivím vzhledem k tomu, že tráví většinu role kecáním s plyšáky. Na mě zvratově zapůsobila scéna s gorilou v baru, od té doby jsem se docela chytil a sem tam i bavil (svatební hostina nebo prodej vozů). Jako rodinná komedie to asi funguje, hádám že v zámoří hlavně kvůli dabingu zvířat, ale jako zábava pro jednotlivce je to tak tak průměr, škoda.

Vřískot 4 (2011)

Popravdě lépe to snad dopadnout nemohlo. Ne, že by to byla pecka roku, ale do mého vkusu to padlo výborně. Opět se ukázalo, že Wes má dvě děti, jedním je Fredy a druhým je Scream, přičemž u druhého jmenovaného bych ještě před pár dny tvrdil, že nemá co nabídnout. Omyl. Po značně zaškatulkovaném úvodu, kde není jasné jestli to vůbec autor myslel vážně či ne, se dostavilo to, co dělá Vřískot klasikou. Děj velice chytře kombinuje "nováčky" s "evergreeny" a dovolím si říct, že film by dobře fungoval i bez C. Cox nebo Arquetta. Dobře zpracovaná je historie předchozích dílů, takže jestli máte okno co se dělo minule, čtyřka Vám vše podstatné připomene a dokonce nabídne i malé alternace za již vyvražděné postavy. Já si užíval každou minutu a nostalgicky jsem vzpomínal, jaké to bylo, když na mě Wesova čepel dopadla porvé a i přes řadu kiksů a nepříjemných herců (Arquettova podrž taška to měla chytit jako první) dávám 80%.

Drtič (2000)

Každý měl někdy pocit, že je za vola (někdo ho máme častěji) a každý si někdy představoval jak si to s dotyčným vyřídí. Ale málokdo má možnost nebo spíš povahu to udělat. Film jako takový neoperuje s ničím novým, vlastně bych se nebál nadsazeného přirovnání k Masce (J. Carrey), ale pod Romerovou taktovkou. On byl i jedním ze třech jmen, které mě k filmu dotáhly, pak ještě Flemyng a Stormare. A za sebe jsem celkem spokojený, v rámci tématu se nedalo čekat nějak moc hororového vyžití a psychologický nádech zvládl Romero dobře. Problém jsem spíš měl s Flemyngem, první část, kde byl za rohožku mu seděla, má na to ksicht a umí to zahrát. Bohužel pozdější přerod ve mstitele už nemohl prodat vyzáží a jako maskovaný "hrdina" moc netáhne. Za to Stormare splnil moje očekávání na výbornou, role šitá přímo pro něj značně zlehčovala celý děj a to místy bylo potřeba. Celkově je film lehký nadprůměr, Romero dobře zvládá hlavní téma, škoda jen že neudržel místy mrazivou atmosféru. P.S. Já bych zrubal i tu štěknu.

Srážka s kometou (2007) (TV film)

Velké plus za to, že zcela vyjímečně problém neřeší jaderný arzenál planety. Druhé plus za částečné nahrazení laciných efektů reálnými záběry, které vítám. Naopak mínus za místo dopadu, nejenom že je to už trapné, ale nápad zdemolovat mi skoro všechna hokejová města (Pitsburgh, NY, Boston, Chicago), to jako fanoušek NHL nevemu :-). Mínusem označím i závěr, sic nejsem astrofyzik, hádal bych, že následky dopadu by byly horší. Jinak v rámci žánru a TV tvorby určitě to lepší, sice se 90 minut čeká na 30 sec efektu ale co, když budu hledat kvalitu, vemu Emericha.