Top Gear: Apokalypsa (2010)

"Může Vám to připadat jako scéna z filmu 28 dní poté, ale to my nevíme, protože nevíme že ten film existuje." Další speciálka od megabláznů z BBC a i když tu není Jerry, zbytek dua to obstojně uřídí i tak, hlavně díky šíleným nápadům. Co že to budou dělat masožravý zombíci po apokalypse? Jasně! Jezdit v Cooperech po parkovišti. Já to žral :-))

Top Gear (1978) (pořad)

Dneska už naprostá povinnost na páteční večer (dokud to COOL neflákne jinam). Je jedno jestli jste motorový fanatik nebo jestli máte auta na háku. Neodmyslitelní průvodci pořadem, kteří se výborně doplňují a svým humorem odzbrojí snad každého. Do toho často i velmi vtipní (známí) hosté a vysoce utajený Stig, o kterém víme vše, jenom ne jeho identitu. Vzor pro všechny televize, jak se dělá automagazín.

Far Cry (2008)

V Uweho rovině naprostá pecka, až bych ho chtěl nařknout, že mu někdo koukal přes rameno. Titul FarCry nepatří mezi mé herní portfólio, tudíž ho hodnotím jako akční popcorn, s velkým ohledem na ostatní tvorbu autora. A pokud budu alespoň trochu nezaujatý, uznám že FC má vše, co má mít. Hl. hrdina looser, dříve speciálka, takže nenasrat. Hrdinka naivní, hezká, blbá a reportérka. Padouch je psychopat, ve volném čase maluje, SUPER. Samozřejmě nechybí zástupce ruské federace, drsná samice a tím pádem je cyborg nezbytný, aby byl snímek kompletní. Pochvalu zaslouží i kamera a obsazení, které sedne jak prdel na nočník. Mé očekávání bylo nakopnuto do řitě a tak omluvte lehké nadhodnocení

Těžko ho zabít (1990)

Steven má ve svém portfoliu tak 4 až 5 filmů, které jsou dobře zapamatovatelné, znichž si zaslouží nadprůměr jen asi 3, a tohle je jeden z nich. Je to typický "starý" Seagal, který se svými lopatami úřaduje kde se dá, má charizma (pokud zrovna nevypadá jak Monte Christo) a spostu úderných hlášek ("má zbraň je větší než tvoje" a poklekne). Tu a tam se brnká na rodinné hodnoty a nevypadá to zas tak hrozně. Výborný "SS"

Tohle je Sparta! (2008)

Úplně v pohodě průměr a to hned z řady důvodů. Podívejte se na zbylou tvorbu tvůrců a řekněte mi, že Spartani nejsou mnohem lepší než všechny "movie" dohromady. Tentokrát i obsazení padlo na úrodnou půdu a někdo konečně pochopil, že Kevin, Carmen či "Azamat" prostě nemůžou hrát v ničem jiném. Když mluvím o Electře, jeden bodík je za ni, prostě jí žeru. A velkou radost mi udělala řada povedených narážek, třeba San Andreas je vychytané jak svině. Dávám ale zapravdu všem, kterým se to hnusí, ve filmu je celá plejáda trapností (Britney, Paris, souteže) a je dost těžké to vyvážit klady.

Noční let (2005)

Velmi zdařilý nervák s mrazivým Murphy m. "Majstr" Wes vzal banální námět a díky své invenci a lákavému obsazení natočil nadprůměrný thriller. Abych byl přesnější, banálním dějem myslím, že zápletka o atentátu není zrovna inovativní. Ale co inovativní je, je Cravenův přístup a postupné výskládání děje až do hysterických výšin. Atmosféra, kterou spolu s hlavním hajzlem nastolil nejvíc funguje v prostředí letadla, mimo to až tak neladí, protože pozdější akční spád posouvá děj jinam. Ale při skromné stopáži je film dost nabitý a nedavá moc prostoru pro hledání much.

Osm statečných (2006)

Neskutečný doják s podmanivými lokacemi, který táhne oddanost a odvaha psí smečky. Disney má prostě tyhle filmy zvládnuté a ví, na kterou notu zahrát, aby se divák bavil. Příběh je poutavý, Walkerovo charizma jede opět na 100%, i když klíčky od auta vyměnil za psy a věřte mi, že nakonec nezůstane jedno oko suché. U psích filmů mě vždy chytá nostalgie a tohle já prostě žeru.

Úsvit mrtvých (2004)

Za mě, nejpovedenější remake všech dob a jeden z nejlepších debutů režiséra. Na to, aby se Snyder dobře ukázal, nemohl zvolit vděčnější téma, ještě když při tom čerpá z klasiky. Od Romera vzal nápad s prostředím a vyplodil něco tak krvavě dokonalého, že snad do dnes nemá konkurenci. Hned od začátku máte pocit, že sjíždíte zombie na tripu, úvod je dynamický bez zbytečných keců a ve chvíli, kdy vidíte sprintující mrtvolu (ještě ktomu malou holčinu), máte úsměv na ksichtu jak Joker. Totéž platí o následném průjezdu městem nebo o sbírání přeživších, na žánr nebývalá sugesce dotažená do detailů, podpořená spoustou krve a chladnou atmosférou. Přidejte k tomu opravdu perfektní masky, které díky dobré kameře a střihu vychutnáte, gradující akci vládnoucí celému filmu a pak pochopíte vysoké hodnocení. Jo jasně, jsou tam i herci, své postavy zvládají na jedničku (tady to bohatě stačí) a hlavně chovají se tak, jako by se choval každý z nás, pokud by trávil celý den v megamarketu, tudíž hraní her, plenění krámů a šu..ní je běžné. Po tomhle už čekám každý Zombie horror jen horší.

Den mrtvých (1985)

Den mrtvých, jako volný třetí díl Romerovi zombie ságy není zdaleka tak fajnový jako předchůdci. Noc (68) byla revoluce sama, Romero položil a vystavěl zombie žánr a na několik dekád ustanovil cestu, kterou se mrtvoly budou courat. Úsvit (78) po deseti letech volně pokračoval svou cestou, tehdy originální nápad s nákupním střediskem, který by byl děsivý i bez mrtvých, považuji za autorovo nejlepší dílo. Bohužel Den je jiný, chudší, zamyšlenější a pro obyčejného diváka děsně nudný. Mě osobně výpravná skladba nevadí, každý díl nemůže být stejný a tak jsem to bral jako vítanou změnu. Pokud vítáte Romerovi filmy s otevřenou náručí a znáte zmíněné předchůdce, zkousnete i toto, jestli ale radši filmy typu RE či remake Úsvitu, ruce pryč.

Ochránce (2005)

Každý akční geroj musí prostě mít film, ve kterém trapčí po boku dětí. Hulk Hogan, Švarcr, Ice Cube, Jackie Chan, The Rock, ti všichni tomuto podlehli a až na Policajta ze školky a Zoubkovou vílu to většinou byl průser. Ani Vin rozhodně nezvládl tenhle "malý bobek pro lidsto" nejlépe, ale i tak si myslím, že Ochránce patří na lepší průměr. Scénář musí být stupidní, protože jak jinak by frajer z armády mohl hlídat malou školku. Dialogy a postavy musí být typické, přeci jenom je to americké a pro Američany. Ale jinak nevím nač si stěžovat. Všem hercům postavy sedí, děti nepůsobí otravně a děj neupadá do trapností. Diesel se svým armádním přístupem (GPS lokátor, označení dětí "Rudá", zabezpečení domu) výborně kontrastuje s ruskou ošetřovatelkou a dětmi, jejichž sabotáže mohli být pravdu lepší (poslat Vina do sraček je málo), ale zase při zápase s učitelem nebo při akčnějších (ne akčních) sekvencích jsem se docela bavil. Nebýt opravdu primitivního zdolání trezoru a slabších chvil při řešení rodinných trablů, dal bych 4.